۹۵ درصد زائران اربعین می‌خواهند زمینی به عراق بروندمدیرکل نظارت عتبات سازمان حج و زیارت با اعلام این‌که تاکنون حدود دو میلیون نفر برای اربعین ثبت‌نام کرده‌اند، گفت ۹۵ درصد زائران اربعین تمایل دارند زمینی به عراق بروند.

به گزارش ایسنا، براساس اطلاعاتی که زائران متقاضی اربعین تا کنون در سامانه «سماح» سازمان حج و زیارت ثبت کرده‌اند، حدود ۵۹ درصد پیش ثبت‌نام کنندگان آقا و حدود ۴۱ درصد خانم هستند. همچنین میانگین سنی این متقاضیان بین ۳۰ تا ۵۰ سال اعلام شده است. بیش از ۹۵ درصد افرادی هم که برای اربعین پیش ثبت‌نام کرده‌اند تمایل دارند از مرزهای زمینی به عتبات عراق بروند.

بیشترین تقاضا نیز تا کنون برای خروج از مرز «مهران» بوده و کمترین تقاضا نیز برای سفر هوایی ثبت شده است. به جز مرز مهران، برای خروج از مرزهای خسروی، شلمچه، چزابه، تمرچین و باشماق نیز هماهنگی‌هایی با عراق انجام شده است که در سامانه سماح شرایط خروج از هر یک از این مرزها تشریح شده است.

پیش‌بینی‌های وزارت کشور بر حضور حدود پنج میلیون زائر از ایران در پیاده‌روی اربعین است. با این حال، حمیدرضا محمدی ـ مدیرکل نظارت عتبات سازمان حج وزیارت ـ خبر داده که تا کنون حدود دو میلیون نفر در سامانه «سماح» برای اربعین پیش ثبت‌نام کرده‌اند که از بین آن‌ها حدود ۸۰۰هزار نفر نام‌نویسی را قطعی کرده‌اند.

سازمان حج و زیارت، درحالی‌که برخی از زائران مطابق روال سال‌های گذشته بر این تصورند که خروج از مرز بدون ثبت‌نام در سامانه سماح امکان‌پدذیر خواهد شد، از متقاضیان این سفر خواسته که سریع‌تر برای نام‌نویسی و قطعی کردن پیش ثبت‌نام خود به این سامانه مراجعه کنند. ثبت‌نام در این سامانه تا روز اربعین ۲۴ شهریورماه ادامه دارد.

وزارت کشور که ریاست ستاد اربعین را به عهده دارد، ثبت‌نام در سامانه سازمان حج و زیارت را به منظور برنامه‌ریزی و آماده‌سازی زیرساخت و خدمات، الزامی اعلام کرده است. مدیرکل نظارت عتبات سازمان حج و زیارت نیز تاکید کرده است که ثبت‌نام در سامانه سماح و دریافت بیمه از این طریق برای زائران اربعین طبق مصوبه ستاد اربعین الزامی است.

انتهای پیاممنبع