۲۰۰۰ سال پیش هم سوت می‌ساختند

این سوت تاریخی که با استفاده از سفال ساخته شده است، در گذشته به عنوان اسباب‌بازی کودکان مورد استفاده قرار می‌گرفت. نظر باستان‌شناسان بر این است که مردم این سوت‌ها را به عنوان یک هدیه در قبر کودکان قرار می‌دادند.

این شیء که دو هزار سال قدمت دارد در حوالی کلیسای «آیازما»، واقع در یکی از روستاهای «چنلق‌قلعه» ‌ از دل خاک بیرون کشیده شده است.

انتهای پیاممنبع

پروفسور «نورتین اصلان» ـ سرپرست کاوش‌های باستان‌شناسی این محوطه تاریخی ـ‌ درباره کشف این سوت رومی که به شکل پرنده ساخته شده است، گفت: «روند تولید این شیء به عنوان سوتِ قابل استفاده، از اروپای عصر باستان تا عصر رومی ادامه داشت. تاریخ‌گذاری دقیق این سوت ممکن نیست، ولی معتقدیم در عصر روم یا کمی قبل‌تر ساخته شده باشد.»

به گزارش ایسنا به نقل از حریت دیلی نیوز، باستان‌شناسان در جریان کاوش در ویرانه‌های شهر هفت‌هزار ساله «اسوس» واقع در شهر «چناق‌قلعه» کشور ترکیه یک سوت باستانی کشف کرده‌اند.

کاوش‌های باستان‌شناسی در شهر باستانی «اسوس» همچنان ادامه دارد. کاوش‌های امسال بیشتر بر «آگورا» ها (میدان‌های عمومی شهرها)، ‌ مدارس و  مهمان‌خانه‌های دوران امپراتوری بیزانس تمرکز دارد.

باستان‌شناسان یک سوت تاریخی به قدمت دو هزار سال را در یکی از شهرهای باستانی ترکیه کشف کردند.