۱۸ اثر تاریخی مشهد در وضعیت اضطراری

رئیس اداره‌ میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مشهد افزود: دغدغه اصلی ما این است که شهرداری را هم پای کار بیاوریم. مطابق ماده ۱۴ قانون حفاظت از آثار تاریخی، شهرداری و شورای شهر موظفند ۵ درصد از اعتبارات عمرانی شهرستان را در اختیار میراث فرهنگی قرار دهند. این موضوع کم و بیش به صورت کمرنگ توسط شهردرای و شورای شهر انجام می‌شده است که ما این تذکر قانونی را یادآوری کرده‌ایم.

امیرکلالی عنوان کرد: ضمن اینکه با شهرداران مناطق مختلف مشهد وارد مذاکره شده‌ایم، شهردار منطقه ۷ و ۶ نیز راضی شده‌اند آثار مناطق خود را خریداری کرده و با نظارت اداره میراث فرهنگی آن را مرمت کرده و با تغییر کاربری خاصی اقداماتی مانند شهرهای شیراز و اصفهان و تبدیل آن به کافه و رستوران انجام دهند.

وی در خصوص وضعیت تعامل میراث فرهنگی و شهرداری مشهد تصریح کرد: تعامل آنچنانی میان میراث فرهنگی و شهرداری وجود ندارد. شهرداری معمولا میراث فرهنگی را به عنوان به یک مزاحم در طرح‌های توسعه شهری می‌بیند. خانه مردم نیز اگر به ثبت تاریخی برسد برخی وظایف برای مالک به وجود می‌آید که موظفند نسبت به مرمت مکان اقدام کنند. اداره‌کل میراث فرهنگی نیز برای آثاری که مالک خصوصی داشته باشد اعتبارات محدودی کنار می‌گذارد که جوابگوی آثار تاریخی نیست.

سهم ۵ درصدی میراث فرهنگی از اعتبارات عمرانی شهرداری

وی اظهار کرد: مطابق اعلامی که وزیر میراث فرهنگی داشته سرانه اعتباری که برای هر اثر تاریخی در نظر گرفته شده حدود ۳۰ هزار تومان بوده که رقم مضحکی است و از کمبود اعتبارات عمرانی نشات گرفته است. امیدوارم در سطح شهر مشهد با استفاده از ظرفیت شهرداری و سایر دستگاه‌ها بتوانیم همانند خانه ملک، خانه داروغه، خانه توکلی و هشت بهشت پروژه‌های مشترکی تعریف کنیم.

شهرداری، میراث فرهنگی را یک مزاحم در طرح‌های توسعه شهری می‌داند

انتهای پیاممنبع

سرانه اعتبار عمرانی هر اثر تاریخی ۳۰ هزار تومان

امیرکلالی گفت: آثار تاریخی اگر بخواهد به ثبت برسد و برای آن بودجه و اعتبار در نظر گرفته شود در سطح معاونت میراث فرهنگی اداره‌کل استان باید پیگیری شود. هدف ما این است که در این کارگروه از معاونت میراث و کارشناسان آن دعوت کنیم تا در حوزه مشهد به صورت تخصصی به آثار میراث فرهنگی مشهد توجه بیشتری نشان دهند.

امیرکلالی تصریح کرد: در وهله نخست باید یک ظرفیت‌شناسی نسبت به آثار تاریخی مشهد داشته باشیم. ۲۴۷ اثر در حوزه شهرستان مشهد ثبت شده که حدود ۱۱۴ اثر در پیرامون حرم رضوی قرار دارد و حدود ۶۰ اثر آن خانه قدیمی است. برخی از این آثار مانند خانه ملک، خانه داروغه، خانه توکلی و سرای عزیزالله‌اف در حال مرمت هستند که از گذشته با مشارکت شهرداری و اداره‌کل میراث فرهنگی باز زنده‌سازی شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: مدیران قبلی به دلیل پیچیدگی مسائل میراث فرهنگی و هزینه‌کرد اعتباری اندک در این حوزه جوابگوی نیازهای مرمتی آثار تاریخی نبودند، از همین رو یک کارگروه تخصصی با حوزه میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی استان در حوزه شهرستان مشهد ایجاد کردیم تا آثار تاریخی را ظرفیت‌سازی کرده و با تعریف پروژه و مشارکت سایر دستگاه‌ها در راستای مرمت آثار تاریخی گامی برداریم.

وی ادامه داد: در همین راستا سعی کرده‌ایم اعتباراتی در این خصوص از وزارتخانه و استان دریافت کنیم. در حال حاضر «باز حوض سفلی» یک اثر مربوط به دوره ساسانی است که با جذب یک اعتبار مختصر در حال مرمت قرار دارد. همچنین ۱۷ اثر دیگر در این کارگروه مطرح خواهند شد تا بدانیم در چه وضعیتی می‌توان برای آن‌ها اعتبار عمرانی دریافت کرد تا شاهد ریزش و نابودی آن‌ها نباشیم.

ایسنا/خراسان رضوی رئیس اداره‌ میراث فرهنگی مشهد گفت: طبق بررسی‌های انجام شده حدود ۱۸ اثر تاریخی مشهد در وضعیت اضطرار قرار دارند که سعی کرده‌ایم اعتباراتی در این خصوص از وزارتخانه و اداره‌کل میراث فرهنگی استان دریافت کنیم.

رئیس اداره‌ میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مشهد ادامه داد: در این زمینه تلاش کردیم که در این حالت اصلاح فرایند داشته باشیم. از روز نخست به دنبال ایجاد تعامل با شهردرای مشهد و دستگاه‌های مختلفی که می‌توانند به مرمت آثار تاریخی کمک کنند، بودیم.

حسین امیرکلالی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص راه‌اندازی کارگروه تخصصی حفظ و احیاء آثار تاریخی اظهار کرد: ادارات شهرستان‌ها معمولا زیر سایه ادارات کل میراث فرهنگی قرار دارند. از آغاز فعالیتم در اداره میراث فرهنگی مشهد یکی از برنامه‌هایم اخذ تفویض اختیارات از اداره‌کل استان بوده تا در شهرستان مشهد بتوانیم با قدرت اجرایی بیشتر کارها را پیش ببریم.

رئیس اداره ‌میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی مشهد در خصوص مهم‌ترین اولویت این کارگروه بیان کرد: به دنبال این هستیم تا وضعیت آثار تاریخی مشهد را بررسی کنیم که کدام آثار نیاز به مرمت اضطراری دارند و آن‌ها را به سطحی برسانیم که از وضعیت کنونی خود خارج شوند. مطابق بررسی ما حدود ۱۸ اثر تاریخی مشهد در وضعیت اضطراری قرار دارند.

وی افزود: حوزه گردشگری و صنایع‌دستی با توجه به هماهنگی‌های صورت گرفته به ظرفیت خود دست پیدا کرده که وظایف مختلفی در این حوزه به شهرستان‌ها تفویض اختیار شد، اما در حوزه میراث فرهنگی قوانینی در سطح ملی داریم که اختیارات را به شهرستان‌ها نمی‌دهند و بسیاری از مسائل مانند پاسخگویی به استعلامات، هزینه کرد اعتبارات و مرمت آثار معمولا توسط معاون میراث فرهنگی اداره‌کل استان مدیریت می‌شود و اداره میراث فرهنگی شهرستان معمولا نقش هماهنگ‌کننده دارد.