یافته‌های تپه باستانی ریوی، ویترین شد

انتهای پیاممنبع

محمدجواد جعفری در گفت و گو با ایسنا، با بیان اینکه تاکنون ۱۰ فصل در محوطه باستانی صورت‌گرفته، اظهار کرد: از ابتدای کاوش‌های باستان‌شناسی در این محوطه تاریخی، هرساله تعداد زیادی اشیای منقول تاریخی از این محوطه شناسایی و کشف می‌شود که تعداد کمی سالم و تعدادی زیادی شکسته و ناقص هستند.

جعفری افزود: در همین راستا تعدادی از اشیای مرمت شده شامل خمره‌ها، خشت‌ها، آجرها، سنگ هاون‌ها و غیره که مربوط به دوره‌های مختلف هخامنشی، اشکانی و ساسانی در یک ویترین شیشه‌ای ‌به نمایش گذاشته شده‌اند.

ایسنا/خراسان شمالی سرپرست پایگاه میراث‌فرهنگی محوطه باستانی ریوی از ساخت ویترین یافته‌های این تپه تاریخی در محل پایگاه میراث‌فرهنگی تپه باستانی ریوی خبر داد.

وی خاطرنشان کرد: محوطه تاریخی ریوی یکی از مهم‌ترین محوطه‌های دوران تاریخی شمال شرق کشور واقع در نزدیکی روستای نجف در شهرستان مانه و سملقان است که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

 سرپرست پایگاه میراث‌فرهنگی محوطه باستانی ریوی ادامه داد: این اشیا پس از انجام مطالعات باستان‌شناسی جهت انجام مراحل حفاظت اولیه و مرمت به محل موزه بجنورد منتقل و برای نمایش در موزه آماده می‌شوند، لذا ضروری است که در محل پایگاه ریوی موزه‌ای برای نمایش این اشیای تاریخی در محل پایگاه میراث‌فرهنگی ریوی ایجاد و شرایط مرمت و حفاظت این اشیای در محل پایگاه نیز فراهم شود.