گهر بالاخره ساماندهی می‌شود – ایسنا

مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان یادآور شد: از مردم و گردشگرانی که به مناطق گردشگری استان مراجعه می‌کند درخواست داریم پسماندهایی را که تولید می‌کنند در منطقه نگذارند و با خود برگردانند.

ایسنا/لرستان مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان از ساماندهی دریاچه گهر خبر داد.

سالیان سال است که جلسات متعدد با عنوان ساماندهی این گٌهر ناب و بی‌نظیر حوزه گردشگری کشور و لرستان با حضور دستگاه‌های متولی نظیر میراث فرهنگی، محیط زیست، منابع طبیعی، مخابرات و… با مصوبات گوناگون برگزار شده و می‌شود ولی خروجی آن‌ها تاکنون منجر به نتایج قابل قبولی نشده بود ولی امروز مدیرکل حفاظت محیط زیست لرستان خبرهای خوبی در این رابطه دارد.

علی سالاروند در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص آخرین وضعیت ساماندهی دریاچه گهر اظهار کرد: از طرف میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان دورود و دهیاری منطقه شرکتی برای ساماندهی پارکینگ و ورودی آن و مدیریت پسماند در دریاچه گهر معرفی شده است.

مدیرکل محیط زیست لرستان گفت: برای ساماندهی پارکینگ و ورودی آن، مدیریت پسماند، ساماندهی سرویس‌های بهداشتی، این شرکت اقدامات لازم را انجام خواهد داد؛ همچنین پسماند منطقه را به صورت هفتگی جمع‌آوری و به شهرستان و محل دفن آن تحویل می‌دهد.

سالاروند با بیان اینکه وظیفه محیط زیست لرستان حفاظت از زیستگاه‌ها و حیات وحش منطقه است، بیان کرد: با توجه به اینکه سالانه بین ۱۰ تا ۳۰ هزار گردشگر در منطقه گردشگری دریاچه گهر حضور دارند حفاظت محیط زیست استان نیز در کنار فرمانداری و میراث فرهنگی دورود همکاری لازم را برای رفاه گردشگران دارد.

وی اضافه کرد: این شرکت مورد تایید حفاظت محیط زیست، فرمانداری و میراث فرهنگی دورود است.

دریاچه کریستالی «گهر» در منطقه حفاظت شده اشترانکوه «آلپ ایران» قرار دارد و یکی از زیباترین و بکرترین جاذبه‌های گردشگری محسوب می‌شود که سالانه پذیرای گردشگران زیادیاست.

انتهای پیاممنبع

نکته قابل توجه در خصوص این جاذبه فوق‌العاده‌ی گردشگری این است که به دلیل نداشتن یک متولی خاص و مدیریت واحد چالش‌های خاص خود از جمله ورود زودهنگام گردشگر، نبود زیرساخت‌های مهم و مورد نیاز گردشگران، وضعیت جمع‌آوری پسماند، مدیریت سرویس‌های بهداشتی و … را از سال‌های گذشته تا به امروز داشته است.

سالاروند بیان کرد: همچنین گردشگران از قطع درختان در این منطقه اجتناب کنند و اقداماتی که منجر به ایجاد اضطراب برای گونه‌های جانوری می‌شود انجام ندهند.

وی بر ضرورت حفظ اکوسیستم به صورت طبیعی تاکید کرد و گفت: با حفظ اکوسیستم به طور طبیعی جذابیت منطقه گردشگری حفظ خواهد شد.