کشف موزائیک تاریخی دوازده‌خان «هرکول»

این موزائیک در ابتدا در سال ۲۰۱۹ کشف شده است، اما پروژه حفاری کردن آن از اواخر سال ۲۰۲۰ آغاز شد.

کشف موزائیک تاریخی دوازده‌خان «هرکول»

انتهای پیاممنبع

«هرکول» یکی از بزرگترین قهرمانان در بین اساطیر یونان باستان است. او به عنوان فرزند «زئوس» و «آلکمنه» شناخته می‌شود. «هرکول» پس از اینکه توسط نامادری‌اش «هرا» به جنون مبتلا می‌شود، همسرش «مگارا» را به قتل می‌رساند.

کشف موزائیک تاریخی دوازده‌خان «هرکول»

این موزائیک که در یک حمام رومی باستانی قرار دارد، صحنه‌ای از دوازده‌خان «هرکول»(هراکلس) شخصیت اساطیری یونان را به تصویر کشیده است.

این موزائیک به طول ۲۱.۹۱ و عرض  ۷.۹ متر در قرن دوم میلادی ساخته شده است. گمان می‌رود این موزائیک یکی از بزرگترین موزائیک‌های تصویرگر «هرکول» باشد که تاکنون در ترکیه کشف شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از انشنت اوریجینز، باستان‌شناسان موفق شده‌اند یک موزائیک عظیم ۱۶۴ متر مربعی را کشف کنند که کف بنایی در شهر باستانی ۲,۹۰۰ساله «سیدرا» واقع در ترکیه را پوشانده است.

کاوش باستان‌شناسی در یکی از شهرهای باستانی ترکیه به کشف موزائیک تاریخی عظیمی منجر شد که دوازده خان «هرکول» را به تصویر می‌کشد.

یک استاد دانشگاه و سرپرست کاوش های باستان‌شناسی در «سیدرا» در گفت و گو با خبرگزاری «آناتولی» کشف چنین موزائیکی که دوازده خان «هرکول» را به تصویر کشیده است را منحصربفرد عنوان کرد.

او در تلاش برای جبران اشتباهاتش به پیشنهاد پیشگوی معبد آپولو نزد «ائوروستئوس» پادشاه «تیرنس» رفت و به مدت ۱۲ سال به نقاط مختلف جهان سفر کرد تا ۱۲ وظیفه‌ای که «ائوروستئوس» برای او مشخص کرده بود را انجام بدهد.