کدام کشورها به قطر نیروی امنیتی می‌فرستند؟

فرانسه طبق قرار داد امنیتی که سال گذشته با قطر امضا کرده ۲۲۰ نفر از نیروهای امینیتی‌اش را به قطر می‌فرستد.

بریتانیا هم چند ماه قبل اعلام کرده بود که افرادی از نیروی هوایی و نیروی دریایی خود را برای کمک به قطر خواهد فرستاد. یک منبع در وزارت دفاع برتانیا تأکید کرده که نیروهایش را برای مقابله با اقدامات تروریستی و دیگر تهدیدات در خلال جام جهانی قطر اعزام خواهد کرد. آمریکا هم تأید کرده است که به طرق مختلف برای حفظ امنیت در قطر در خلال برگزاری مسابقات جام جهانی خواهد کوشید.

خود قطر نیز صدها نفر از افراد غیر نظامی را فراخوانده تا در ارتش خدمت کنند و پست‌های بازرسی ورزشگاه‌ها را اداره کنند. افراد غیر نظامی فراخوانده شده، توسط نیرو های امنیتی آموزش داده می‌شوند.

انتهای پیاممنبع

ناتو هم اعلام کرده در حفظ امنیت بزرگترین رویداد فوتبالی جهان مشارکت خواهد داشت.

فرانسه، بریتانیا، آمریکا، ترکیه و چند کشور دیگر به قطر برای حفظ امنیت حدود ۱.۲ میلیون گردشگری که برای تماشای جام جهانی ۲۰۲۲ به این کشور سفر می‌کنند، یاری می‌رسانند.

قطر ۲.۸ میلیون نفر جمعیت دارد که از این میزان تنها ۳۸۰ هزار نفر شهروند قطر هستند و انتظار می‌رود برای مسابقات جام جهانی حدود ۱.۲ میلیون نفر وارد قطر شوند.

در این میان ترکیه نیز که یک پایگاه نظامی در قطر دارد، با اعزام ۳۲۰۰ نیرو  و ۵۰ سگ بمب یاب به قطر، در حفظ امنیت قطر برای هزاران گردشگر و تماشاچی شریک خواهد بود. ۳۰۰۰ نفر از این افراد نیروهای ضد شورش، ۱۰۰نفر نیروهای ویژه ترکیه، ۵۰ نفر کارشناس بمب و بقیه نیروهای دیگری هستند که همگی به مدت ۴۵ روز در قطر مستقر خواهند بود.

به گزارش ایسنا به نقل از بی بی سی عربی، کمتر از یک ماه به آغاز جام جهانی ۲۰۲۲ به میزبانی قطر باقی مانده است و تا کنون چند کشور اروپایی و آسیایی چند تن از نیروهای امنیتی خود را برای کمک به قطر جهت حفظ امنیت گردشگران در این کشور اعزام کرده‌اند. جام جهانی بیستم نوامبر در قطر آغاز شده و تا یک ماه به طول خواهد انجامید.