پلاک‌های عرصه “هگمتانه” تملک می‌شود 

صاحب محمدیان‌منصور در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: در حال حاضر با سه دسته از بازاریان چالش داریم؛ گروه اول بازاریان راسته حاج فضل‌الله هستند که این چالش عمدتا به علت ناآگاهی آنها از ثبت جهانی است.

ایسنا/همدان مدیر پایگاه تاریخی هگمتانه از تملک حدود ۱۹ پلاک در این عرصه تاریخی خبر داد و گفت: به همین منظور با راه و شهرسازی صحبت‌هایی شده است.

محمدیان‌منصور اضافه کرد: دسته سوم مالکان حدود ۱۹ پلاک در عرصه هگمتانه هستند که پلاک‌ها باید تملک شوند و به همین منظور با راه و شهرسازی صحبت شده که برای تملک آنها کمک کند و اگر عملی شود چالش جدی با بازاریان نخواهیم داشت و اگر این اقدام صورت نگیرد با مصوبه‌ای در میراث‌فرهنگی این مشکل حل می‌شود. 

مدیر پایگاه تاریخی هگمتانه تصریح کرد: یکسان‌سازی نیمکت‌های محوطه، تخریب غرفه‌های نامانوس و نامتوازن صنایع دستی در ورودی هگمتانه، نمایان شدن ۱۲ مسیر گردشگری جدید در محوطه، مرمت کارگاه مرکزی و مرمت کلیسای آنجلی از جمله اقدامات صورت گرفته است.

وی درباره اقدامات صورت گرفته در محوطه تاریخی هگمتانه برای آماده‌سازی ثبت جهانی نیز اظهار کرد: مقرر شده تمامی کارگاه‌های کاوش در هگمتانه به صورت صندوقچه‌ای حفاظت شود که عملیات اجرایی آن به زودی آغاز می‌شود.

محمدیان‌منصور با بیان اینکه مرمت سه کاروانسرای جلدی، شریف‌الممالک و یداللهی آغاز شده است، یادآور شد: در حال حاضر هشت پروژه در محوطه هگمتانه در حال اجراست و مرمت کلیسای گریگوری نیز به زودی آغاز خواهد خواهد شد.

وی ادامه داد: گروه دیگر کسبه بازار آهن‌فروشان هستند که مسیر جایگزین برای تردد آنها در نظر گرفته شده و مشکلی برای عبور و مرور آنها به وجود نمی‌آید و با آگاه‌سازی این چالش نیز قابل حل است.

انتهای پیام منبع