پرونده ۵ میراث منقول استان مرکزی در مرحله ثبت آثار ملی

وی افزود: تاکنون در استان مرکزی ۲۲ اثر منقول در فهرست آثار منقول کشور به ثبت رسیده که مهمترین آنها منبر چوبی روستای نقوسان تفرش و صندوق‌های چوبی بقاع هفتاد و دو تن ساروق هستند که به دوره سلجوقی تعلق دارند.

معاون میراث‌ فرهنگی اداره‌کل میراث ‌فرهنگی استان مرکزی ادامه داد: از میان این آثار تنها علم سید موسی میر شکرایی که به عنوان طوق خاندان میرشکرایی هم شناخته می‌شود مربوط به دوره قاجار است و باقی آثار مربوط به دوره صفویه هستند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی میراث ‌فرهنگی استان مرکزی، محمودی گفت: هرگونه دخل و تصرف یا اقدام عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر هویت این آثار شود برابر مواد ۵۵۸ قانون مجازات اسلامی، تعزیرات و مجازات بازدارنده، جرم محسوب می‌شود و مرتکب مشمول مجازات قانونی خواهد شد.

ایسنا/مرکزی معاون اداره کل میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی از تهیه و ارسال پرونده ۵ اثر منقول برای ثبت در فهرست آثار ملی در سال ۱۴۰۱ خبر داد.

او با تاکید بر اینکه ثبت آثار تاریخی استان پیش‌ زمینه حفظ، نگهداری و احیای بناهای تاریخی است و صیانت از میراث‌ فرهنگی نیاکان جزئی از رسالت ملی به‌ حساب می‌آید گفت: این آثار نفیس از حیث ساخت و بهره‌گیری از انواع تزئینات هندسی، گیاهی، حیوانی و بخصوص سیر تحول کتیبه‌های ثلث و نسخ حائز اهمیت هستند و اطلاعات جدیدی از بانیان، سازندگان و بعضا حاکمین محلی موثر در وقف آثار برای بقاع متبرکه دارند.

حسین محمودی با اعلام این خبر گفت: این ۵ اثر تاریخی- فرهنگی شامل “صندوق چوبی بقعه عزیر پیامبر تفرش، صندوق‌های چوبی بقعه امامزاده عبداله فارسیجان اراک، صندوق چوبی بقعه امامزاده احمد کوهین تفرش، صندوق چوبی بقعه امامزاده طیب روستای شاهسواران اراک و علم سید موسی میرشکرایی تفرش” هستند که پرونده آنها، تهیه و برای ثبت در فهرست آثار ملی کشور ارسال شده‌ است.

انتهای پیاممنبع