پرونده کاروانسراهای خراسان جنوبی؛ روی میز یونسکو

شاهوردی در مورد آثار شناسایی شده نیز گفت: از این آثار نیز ۵۴۴ اثر مربوط به تپه‌ها و محوطه‌ها است که فقدان اعتبار برای نگهداری و پاسداشت و همچنین کمبود نیروی انسانی و… موجب شده که این آثار به ثبت ملی نرسد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌جنوبی ادامه‌ داد: از محل اعتبارات ملی نیز تاکنون ۱۵ میلیارد و ۸۴۱ میلیون تومان اعتبار دریافت کردیم و در مجموع ۲۴ میلیارد و و ۸۸۲ میلیون تومان اعتبار تخصیص یافته در حوزه میراث فرهنگی داریم.

شاهوردی بیان کرد: از دو محل اعتبارات ملی و استانی اعتبار برای میراث فرهنگی جذب می‌کنیم که از محل اعتبارات استانی ۱۱ میلیارد و ۵۳۰ میلیون تومان برای حوزه معاونت میراث فرهنگی مصوب شده و از این محل ۹ میلیارد و ۴۱ میلیون تومان اعتبار تخصیص یافته است که در بناهای تاریخی خراسان جنوبی هزینه خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان‌جنوبی با بیان اینکه از ۲۸ اردیبهشت تا سوم خرداد ماه هفته میراث جهانی است، بیان‌کرد: طی این هفته در خراسان جنوبی ۷۷ برنامه را اجرا خواهیم کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی در مورد ساخت موزه تاریخ سیاسی خراسان جنوبی در محل ارگ کلاه فرنگی بیرجند اظهار کرد: ارگ کلاه فرنگی را قبل از نوروز طی صورت جلسه‌ای از فرمانداری تحویل گرفته‌ایم.

شاهوردی یادآور شد: برگزاری ۱۲ مورد نمایشگاه، برگزاری پویش «جان دوباره برای آینده»، برگزاری سه کارگاه آموزشی، تجلیل از گنجینه‌های زنده بشری خراسان جنوبی، رژه خودروهای قدیمی و کلاسیک، برگزاری میز خدمت در نماز جمعه، برگزاری جشنواره غذاهای سنتی استان در باغ اکبریه و جشنواره ملی عکس میراث ماندگار را هفته میراث فرهنگی خواهیم داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی با تأکید بر اینکه از تعداد آثار غیرمنقول تعداد ۱۵۰ بنا را مرمت کرده‌ایم، اظهار کرد: ۶۰ بنا را با بخش خصوصی به بهره برداری رسانده و ۲۶۴ بنا را تعیین حریم کرده‌ایم.

به گزارش ایسنا، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان جنوبی تصریح کرد: از آثار ثبت شده تعداد ۹۳ اثر متعلق به تپه‌ها و محوطه‌ها، ۷۰۳ اثر متعلق به بناها، ۸۰ اثر طبیعی، ۱۱۱ اثر در فهرست میراث ناملموس و ۲۳ اثر نیز منقول است.

ایسنا/خراسان جنوبی مدیرکل میراث فرهنگی خراسان جنوبی گفت: پرونده کاروانسراهای خراسان جنوبی در یونسکو بوده و با توجه ارزیابی‌های انجام شده برای ثبت جهانی منتظر برگزاری جلسه مربوطه هستیم.

شاهوردی ادامه داد: برنامه ما بر این است که این موزه را با همکاری یکی از سمن‌های توانمند در حوزه میراث فرهنگی راه‌اندازی کنیم و در حوزه جمع‌آوری اسناد و مدارک مربوط نیز اقدامات ارزشمندی صورت گرفته است.

شاهوردی با اشاره به اینکه کلنگ ساخت موزه بزرگ خراسان جنوبی طی ماه‌های آتی به زمین زده خواهد شد، گفت: ۴.۵ میلیارد تومان برای ساخت این پروژه جذب شده است و ۶۰۰ میلیون تومان نیز از محل منابع ملی اعتبار گرفته‌ایم.

انتهای پیام منبع

وی با بیان اینکه پیش بینی اعتبار لازم برای تکمیل این موزه ۱۰۰ میلیارد تومان است، گفت: محل موزه بزرگ استان حد فاصل بلوار شهید صیاد شیرازی و بلوار شهید ناصری است که در سه هزار متر زمین ساخته خواهد شد.

وی با بیان اینکه از ۲۲۰۰ اثر شناسایی شده تعداد هزار و ۶۵۶ بنای تاریخی است، ادامه داد: در حوزه تپه‌ها و محوطه‌ها ۱۰ کاوش و ۳۳ گمانه زنی به منظور تعیین حریم داشته‌ایم.

هادی شاهوردی،‌ امروز چهارشنبه ۲۷ اردیبهشت در نشست خبری که به مناسبت هفته میراث فرهنگی برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر در خراسان تعداد آثار ثبت شده ملی به هزار و ۱۰ اثر و آثار شناسایی شده ثبت نشده به دو هزار و ۲۰۰ اثر رسیده است.