پرونده ثبت جهانی اسب کُرد به‌صورت “بین‌المللی” تکمیل می‌شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه، گفت: این پرونده با عنوان دانش و مهارت پرورش و نگهداری اسب کُرد برای قرار گرفتن در فهرست میراث جهانی ناملموس تهیه می‌شود. 

ایسنا/کرمانشاه مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمانشاه از برنامه ریزی برای تکمیل پرونده ثبت جهانی اسب کرد به صورت بین المللی خبر داد. 

وی تصریح کرد: هفته گذشته در جلسه‌ای که در اداره‌کل ثبت وزارت میراث برگزار شد، مقرر شد که اسب کُرد با توجه به جایگاهی که دارد و با تکیه بر ویژگی‌ها، پراکندگی و محدوده زیستی این عنصر جهانی، پرونده آن برای ثبت جهانی به عنوان یک پروژه میراث ناملموس بین‌المللی تکمیل و به یونسکو ارسال شود. 

سهیلی افزود: کارهای مقدماتی و مطالعاتی انجام شده و در حال رایزنی هستیم که بخش‌هایی که مربوط به کشورهای عراق، ترکیه و سوریه است نیز در پرونده تکمیل و با پیگیری موضوع در آینده نزدیک شاهد ثبت جهانی این عنصر با ارزش باشیم.

محمدرضا سهیلی با اعلام این خبر اظهار کرد: هرچند خاستگاه اسب کُرد، کرمانشاه است، اما با توجه به اینکه در مناطق کُردنشین کشورهای عراق، ترکیه و سوریه نیز اسب کُرد پرورش می‌یابد، پرونده ثبت جهانی آن به صورت بین‌المللی تکمیل می‌شود. 

وی تصریح کرد: اسب کُرد به لحاظ گردشگری نیز از ظرفیت ویژه‌ای در استان برخوردار است و برنامه جشنواره اسب کُرد در آینده نزدیک در استان برگزار می‌شود. 

سهیلی در خاتمه تاکید کرد: این پرونده را با جدیت تمام پیگیری می‌کنیم که در آینده نزدیک با تکمیل پرونده و تحویل آن به اداره‌کل ثبت وزارت‌خانه برای ثبت‌جهانی به یونسکو ارسال شود.

 وی ادامه داد: کرمانشاه از دیرباز خاستگاه پرورش اسب بوده و در منابع تاریخی هم به این موضوع اشاره شده و منطقه‌ای به نام نسا در محدوده کرمانشاه (دشت ماهیدشت) به عنوان یکی از مراکز اصلی پرورش اسب کرد در ایران بوده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه، گفت: با توجه به ویژگی‌هایی که از لحاظ ساختار رفتاری و استفاده از این عنصر در مناسبات و فرهنگ مردم منطقه وجود دارد، ثبت جهانی آن به عنوان یک پرونده مشترک با این کشورها انجام می‌شود. 

انتهای پیاممنبع