وزیر فرهنگ سوریه: تخت‌جمشید کانونی برای توسعه مراودات فرهنگی بین ملت‌ها است

وی از حمیدرضا قانعی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس، سید حمید رضا عصمتی رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سوریه و محمدعلی کیانی مدیرکل همکاری‌های فرهنگی و امور ایرانیان خارج از کشور که در این سفر او را همراهی کردند، تشکر و قدردانی کرد.منبع

وزیر فرهنگ سوریه ضمن تشکر از اظهار کرد: امیدواریم شاهد پروژه‌های مشترک در زمینه سینما باشیم و بتوانیم رویدادهای موسیقی و تئاتر به صورت مشترک برگزار کنیم.

وزیر فرهنگ سوریه ادامه داد: در بازدیدی که از مجموعه جهانی نقش رستم داشتم بانوان مرمت کاری را مشاهده کردم که بر روی داربست نشسته بودند و آثار باستانی و تاریخی را مرمت می کردند، این موضوع یک حقیقت را به ذهن متبادر می‌کند که ظرافت مرمت کاری در فکر و اندیشه بانوان دقیق‌تر و فنی‌تر است.

لبانه مشوح بیان کرد: سوریه نیز دارای آثار تمدنی و تاریخی فراوانی است که به هزاره هفتم قبل از میلاد مسیح باز می گردد؛ وجود این آثار در ایران و در سوریه بیانگر آن است که ریشه های مشترک فرهنگی بین دو ملت وجود دارد و باید با توسعه روابط فرهنگی به تقویت آن پرداخت.

«لبانه مشوح» یکشنبه شب در پایان سفر خود به شیراز در گفت‌ وگو با ایرنا اظهار کرد: از جمله نکاتی که در این سفر برایم جالب بود و در بازدید از آرامگاه شاعران پارسی‌گوی حافظ و سعدی به آن پی بردم، انبوه افراد و شمار تماشاگرانی بود که از این دو آرامگاه بازدید و همه آنها با احترام از شاعران ایرانی یاد می کردند؛ این موضوع مبین نهادینه شدن اندیشه‌های حافظ و سعدی در جان ایرانیان است و قطعا می تواند منشاء مناسبی برای توسعه مراودات فرهنگی بین ایران با کشور سوریه و سایر کشورهایی که قرابت فرهنگی با ایران دارند، باشد.

وی بر ضرورت افزایش تعامل ایران و سوریه در زمینه موسیقی، تئاتر و سینما تأکید کرد و گفت: امکان تعامل در زمینه‌هایی مختلف هنری از جمله موسیقی، تئاتر و سینما وجود دارد. گرچه ایران کشور تمدنی است اما کشوری است که به حال و آینده نیز توجه دارد و به تربیت انسان اهتمام ویژه می‌ورزد؛ بدون شک ما قدر فرهنگ و تمدن کشور ایران را می‌دانیم زیرا مردم کشور سوریه هم اهل تمدن هستند.