وجود برخی عقب‌ماندگی‌ها در حوزه میراث فرهنگی قزوینایسنا/قزوین وزیر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گفت: علیرغم تمام ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های استان قزوین متأسفانه شاهد برخی عقب‌ماندگی‌های تاریخی در حوزه میراث فرهنگی قزوین هستیم درصورتیکه ظرفیت‌های استان قزوین در حوزه میراث فرهنگی باید مهم شمرده شود چرا که تمامی این استعدادها و ظرفیت‌ها در پیشبرد اهداف اقتصادی و اجتماعی کشور اثرگذار است. 

عزت‌الله ضرغامی پنجشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۱ در جمع اصحاب رسانه استان قزوین اظهار کرد: استان قزوین جزو اولین استان‌ها در تعداد، تنوع و اهمیت نفایس میراثی است و همینطور در حوزه گردشگری نیز دارای پتانسیل‌های بی‌بدیلی است. 

وی با اشاره به ظرفیت‌های استان قزوین در حوزه میراث فرهنگی از جمله صنایع دستی استان قزوین، افزود: علیرغم تمام ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های این استان متأسفانه شاهد برخی عقب‌ماندگی‌های تاریخی در حوزه میراث فرهنگی قزوین هستیم.

ضرغامی بیان کرد: ظرفیت‌های استان قزوین در حوزه میراث فرهنگی باید مهم شمرده شود چرا که تمامی این استعدادها و ظرفیت‌ها در پیشبرد اهداف اقتصادی و اجتماعی کشور اثرگذار است. 

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: مشکلات حوزه میراث فرهنگی استان قزوین به قدری زیاد است که با یک سفر نمی‌توان به تمامی آن‌ها پرداخت و این سفر تنها سفر کاری بنده به قزوین نخواهد بود. 

وی تصریح کرد: در خصوص رفع مشکلات حوزه میراث استان قزوین توصیه‌ام این است که برخی مشکلات مربوط به استان را باید به دست مدیریت استانی بسپاریم.
یکی از مسائل مهم در حوزه مسائل توسعه‌ای استان، ناهماهنگی‌هایی است که بین قوانین مختلف کشور از جمله میراث فرهنگی با سایر دستگاه‌ها وجود دارد.

حفظ باغستان؛ مهمترین اولویت میراث فرهنگی 

ضرغامی با اشاره به موضوع باغستان سنتی قزوین، گفت: باغستان سنتی قزوین جزو نفایس با ارزش فرهنگی، اجتماعی و میراثی در کشور است و باتوجه به اینکه به هویت تاریخی کهن شهر قزوین تبدیل شده باید حفظ آن از مهمترین اولویت‌های میراث فرهنگی باشد.

وی در خصوص بافت تاریخی شهر قزوین اظهار کرد: در خصوص بافت تاریخی شهر قزوین هم شاهد یکسری مسائل و مشکلات حل شدنی هستیم. در برخورد با بافت تاریخی شهر، این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد که خود بافت تاریخی همراه با انباشت تجربه‌ای است که در طول هزاران سال به دست آورده و مقوم توسعه منطقی و صحیح است. 

این مسئول بیان کرد: با تعاملی که بین دستگاه‌های استان دیدم تصمیم گرفتم، برنامه‌ریزی و تصمیمات نهایی در خصوص باغستان‌های سنتی و بافت تاریخی شهر قزوین به مدیریت استان واگذار شود و امیدواریم با سیاست‌های اتخاذ شده، میراث فرهنگی نه تنها مانع توسعه استان نباشد بلکه توسعه‌دهنده باشد. 

ضرغامی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر اینکه در چهار سال گذشته در مدیریت میراث فرهنگی استان قزوین شاهد انفعال و برخوردهای دوگانه با ساخت‌وساز در حریم آثار تاریخی بوده‌ایم که به میراث فرهنگی استان خدشه وارد کرده است و آیا زمان تغییر فرانرسیده، گفت: ارزیابی مدیران بر اساس شاخص‌های خالص مدیریتی است و ستاد وزارتخانه بر اساس ماموریت‌هایی که به مدیران می‌دهد دارای ارزیابی دوره‌ای است و براساس این ارزیابی‌ها برای تغییر مدیریت استان‌ها تصمیم‌گیری می‌کند. 

وی با اشاره به زمین‌های موقوفی استان قزوین بیان کرد: وزارتخانه برای رفع مشکلات توسعه‌ای در حوزه میراث فرهنگی در یک سال گذشته با هفت نهاد و سازمان تفاهم نامه امضا کرده است که یکی از این نهادها اوقاف است. در این تفاهم نامه‌ها، بسیاری از حوزه‌های مأموریتی که تلاقی با مسئولیت‌های دستگاه‌ها و نهادهای مختلف دارد، تعیین تکلیف شده است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: مجموعه اوقاف کشور نسبت به حوزه میراث فرهنگی نگاهی روشن دارد و از این حیث امیدوارم شاهد اتفاقات خوبی در زمینه حل مشکلات میراثی و اوقافی در کشور باشیم. 

وی گفت: همانطور که پیشتر اشاره کردم میراث فرهنگی مقوم بر توسعه استان است و این صحبت به این معنا است که باید در توسعه استان آثار باستانی و نفایس ملموس و غیرملموس استانی حفظ شود. 

مرمت گراندهتل از سر گرفته می‌شود

این مسئول با بیان اینکه گراند هتل قزوین، پدر هتل‌های ایران است، در خصوص این بنای نیمه نفیس شهر قزوین تصریح کرد: متأسفانه در خصوص این بنای فاخر نیز مشکلاتی وجود دارد که رفع این مشکلات در اولویت قرار گرفته و موضوع دیگر این است که علی‌رغم سبقه تاریخی قزوین در هتل‌سازی، هیچ هتل پنج ستاره‌ای در این استان وجود ندارد.

ضرغامی گفت: مجموعه‌ای که گراند هتل در آن قرار دارد به دلیل آنکه، یک مجموعه حاکمیتی در نظام اداری در حاکمیت وقت بوده، فقط یک اثر گردشگری، تفریحی و به تعبیری اشرافی نیست. 

وی ادامه داد: گراند هتل نقش بسزایی در حوزه اقتصادی داشته است بنابراین این مجموعه برای وزارتخانه مهم است و به دلیل مشکلات استانی مرمت آن که متوقف شده بود با دستور اینجانب مجددا سرگرفته می‌شود. 

ساخت‌وساز غیراستاندارد در حریم اثر تاریخی را گزارش دهید

وی اظهار کرد: جاذبه‌های تاریخی استان قزوین ظرفیت‌های بی‌بدیل حوزه گردشگری را فراهم می‌آورد که بخشی از رونق گردشگری حاصل از آن به مرمت درست، ارائه خدمات و سرویس‌های لازم و معرفی توسط مسئولان ذی‌ربط برمی‌گردد و بخش دیگر آن به مطالبه‌گری رسانه ‌ها و  فعالان میراث فرهنگی و  گردشگری بازمی‌گردد. 

ضرغامی با اعلام این خبر که یک پلتفرم میراثی تحت عنوان «بزن بریم»، با شناسایی و معرفی ۱۶ هزار نقطه از مقاصد گردشگری کشور در حال راه‌اندازی است، گفت: استان قزوین با استفاده از این پلتفرم می‌تواند حوزه گردشگری استان را رونق ببخشد که البته پیش از آن لازم است مسئولیت‌های میراثی خود را به درستی انجام دهد.

وی با تأکید بر اینکه حفاظت از بناهای میراثی استان قزوین جزو مهمترین مسئولیت‌های کاری وزارتخانه و اداره کل میراث فرهنگی استان قزوین است، گفت: از اصحاب رسانه می‌خواهیم اگر مستنداتی از نمونه‌های ساخت‌وساز غیراستاندارد در حریم اثر تاریخی دارند که خارج از ضوابط بافت تاریخی شهر قزوین توسط اصحاب قدرت و ثروت صورت گرفته به وزارتخانه معرفی کنند.‌

انتهای پیاممنبع