همه آن‌چه که برای توسعه گردشگری آبی خوزستان انجام شده است


ایسنا/خوزستان سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان در خصوص توسعه گردشگری آبی رودخانه کارون گفت: توسعه گردشگری آبی پروژه بسیار بزرگی است و اگر بخواهیم اقدامات موثری برای توسعه گردشگری آبی در رودخانه کارون انجام دهیم در ابتدا باید مطالعات لازم را داشته باشیم تا با تعیین اعتبار اقدامات لازم اجرایی شوند.

پیمان نبهانی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به این‌که با حضور فرمانداری و دستگاه‌های متولی برای تعیین مسیرهای گردشگری استان خوزستان جلساتی در اداره شهرستان اهواز برگزار شد گفت: مطالعات گسترده‌ای را در این جلسه از جمله تعیین مسیرهای گردشگری جاده ساحلی اهواز انجام داده‌ایم.

وی تصریح کرد: با این‌که طرح‌های مطالعاتی صورت گرفت اما از لحاظ اقدام عملی تا به حال به ظرفیت‌های گردشگری ساحل کارون در محدوده شهر اهواز چیزی اضافه نشده است.

راه‌اندازی قرارگاه گردشگری آبادان و خرمشهر

او همچنین با بیان این‌که یک طرح کلی با نام راه‌اندازی مسیرهای آبی در محدوده خرمشهر و آبادان برنامه‌ریزی شده است، توضیح داد: بعد از تهیه این طرح و ارسال به وزارت‌خانه مورد تایید معاونت تخصصی و افراد دیگر متولی این حوزه قرار گرفت و پس از آن نیز در جلسه‌ای که با حضور وزیر گردشگری برگزار شد موارد دیگری به این طرح اضافه شد.

نبهانی اظهار کرد: طرح توسعه گردشگری آبادان و خرمشهر یا قرارگاه گردشگری آبادان و خرمشهر به هیات دولت ارسال شد و کلیات این مجموعه پروژه بعد از این‌که تایید شد برای بررسی جزییات و تکمیل هر چه بیش‌تر به کمیسیون‌های مرتبط ارجاع شد.

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان خاطرنشان کرد: کلیات طرح قرارگاه گردشگری آبادان و خرمشهر فقط محدود به پروژه ذکر شده نیست بلکه شامل گردشگری کشاورزی آبادان و خرمشهر، پایانه گردشگری شلمچه و گردشگری جنگ است.

وی با اشاره به این‌که کلیات این طرح توسعه گردشگری شهریور ماه سال جاری تایید شد گفت: برآورد اولیه اعتبار این طرح ۱۴ هزار میلیارد ریال تعیین شد.

اختصاص اعتبار لازم برای اجرای طرح شناورهای آبی

همه آن‌چه که برای توسعه گردشگری آبی خوزستان انجام شده است

او در ادامه با اشاره به این‌که طرح تاکسی آبی از جمله مجموعه مطالعاتی است که سازمان بنادر، شهرداری، میراث فرهنگی و… برنامه‌ریزی و تهیه کردند اظهار کرد: اعتبار لازم برای احداث تاکسی آبی و تجهیز اسکله‌ها و ایستگاه‌های گردشگری این تاکسی‌ها تخصیص یافته است.

به گفته نبهانی: شناورهای اتوبوسی و تاکسی‌های آبی ۲ نمونه معمولی و اختصاصی سوپرلوکس هستند و با پیشنهادی که دادیم و همچنین با در نظر گرفتن ظرفیت رودخانه حدود ۵۰ شناور تعیین شد که از ۱۲ تا ۲۵۰ نفر ظرفیت دارند.

وی با اشاره به این‌که مسیر این تاکسی‌های آبی از پایانه مسافربری کشتی‌رانی خرمشهر شروع خواهد شد و شامل ۱۲ ایستگاه در مسیر است توضیح داد: چهار ایستگاه در خرمشهر، هفت ایستگاه در آبادان و یک ایستگاه هم میان مسیر گردشگری آبادان و خرمشهر قرار دارد.

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی خوزستان ادامه داد: هر کدام از این ۱۲ ایستگاه ۵۰۰۰ متر زمین پشتیبان دارند که در آن‌ها فضای بازی برای کودکان، اتاق نگهبانی، ایستگاه ایمنی و محل استراحت و غذاخوری و امکانات متعددی برای رفاه حال هر چه بیش‌تر گردش‌گران در نظر گرفته شده است.

وی خاطرنشان کرد: این زمین‌های پشتیبان بیشتر در میان نخلستان‌های حاشیه بهمن‌شیر و محل پهلوگیری شناورها قرار دارند.

اعطای تسهیلات به سرمایه‌گذاران در حوزه خرید شناورهای آبی

همه آن‌چه که برای توسعه گردشگری آبی خوزستان انجام شده است

نبهانی همچنین با بیان این‌که تسهیلاتی برای سرمایه‌گذاران این نوع شناورها در نظر گرفته شده است، افزود: مجوزی از هیات دولت برای واردات شناورهای آبی صادر شده است.

وی ادامه داد: سرمایه‌گذارانی که در این منطقه برای خرید شناور اقدام و سرمایه‌گذاری می‌کنند دولت به آن‌ها کمک می‌کند و جزیی از سود را نیز به آن‌ها می‌پردازد.

احداث ۹ اسکله گردشگری در روستاهای مجاور تالاب شادگان

همه آن‌چه که برای توسعه گردشگری آبی خوزستان انجام شده است

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان اظهار کرد: آن‌چه اکنون به ظرفیت‌های متعدد گردشگری آبی استان خوزستان اضافه شده این است که ۹ اسکله گردشگری در روستاهای مجاور تالاب شادگان احداث کرده‌ایم که امکان تردد قایق‌های محلی را از روستا به تالاب فراهم می‌کند.

او خاطرنشان کرد: این ظرفیت در روستاهای مجاور تالاب‌های شادگان در گذشته وجود نداشت.

نبهانی ابراز امیدواری کرد: این اقدام مهم که باعث شد چندین ایستگاه به ایستگاه‌های ورود به تالاب اضافه شود بتواند نوید بخش ورود گردشگران بیش‌تر به مناطق گردشگری ناشناخته شهرستان شادگان باشد.

ایجاد نقشه راه برای سرمایه‌گذاری در حوزه گردشگری دریایی و احداث اسکله گردشگری

همه آن‌چه که برای توسعه گردشگری آبی خوزستان انجام شده است

نبهانی با اشاره به مطالعاتی که سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص جاذبه‌های اسکله‌های گردشگری دریایی استان انجام داده توضیح داد: جانمایی اسکله‌های گردشگری سازمان بنادر و دریانوردی براساس آیین‌نامه‌های مرتبط دستگاه‌های متولی اجرایی انجام می‌شود و این اقدام مهم و اساسی در واقع ایجاد نقشه راه برای توسعه گردشگری دریایی است.

وی با اشاره به این‌که در گذشته متولی مشخصی برای این حوزه وجود نداشت یادآور شد: خوشبختانه سازمان بنادر و دریانوردی با این اقدام موثر ظرفیت‌های متعدد موجود را مشخص کرد و براساس اختیاراتی که این سازمان دارد می‌تواند مجوز مابقی دستگاه‌ها را دریافت و در شورای برنامه‌ریزی مصوب کند.

او خاطرنشان کرد: ورود به دریا و ایجاد محلی برای ورود به دریا اولین و اساسی‌ترین قدم در توسعه گردشگری مرتبط با دریا است که متاسفانه در گذشته استان خوزستان در استفاده از این نعمت محروم بود.

وی اظهار کرد: هم‌اکنون برای هر سرمایه‌گذاری که بخواهد در بخش گردشگری دریایی و احداث اسکله گردشگری سرمایه‌گذاری کند نقشه راه تهیه کرده‌ایم و گفتنی است که سازمان بنادر موثر واقع شد تا این ظرفیت از حالت بالقوه به فعل برسد.

سرپرست معاونت گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان تاکید کرد: این نقشه راه به طور حتم می‌تواند به مثابه سند بالادستی در سطح استان مورد استفاده دستگاه‌های اجرایی و بخش‌های خصوصی در زمینه توسعه گردشگری دریایی و سرمایه‌گذاری قرار بگیرد.

انتهای پیاممنبع