هشدار ستاد مرکزی سفر به مسافران مشهد و ۷ استان دیگر

همچنین با توجه به فرا رسیدن ایام سوگواری ماه محرم، پیش‌بینی می‌شود برای برگزاری آیین‌های دهه اول محرم و تاسوعا و عاشورای حسینی، حجم سفر به استان‌ها به خصوص شهرهای مذهبی کشور افزایش چشم‌گیری داشته باشد، در حالی که هنوز احتمال وقوع سیلاب در برخی از استان‌ها وجود دارد.

از طرفی سیلاب باعث مسدود شدن برخی از محورهای مواصلاتی سفر شده است، برخی از بناها و بافت‌های تاریخی و زیرساخت‌های گردشگری هم خسارت دیده اند، آب گرفتگی‌های گسترده در تهران، یزد، اصفهان، شیراز، کرمان، اهواز و مشکلاتی را برای ساکنان این شهرها و مسافران و گردشگران ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار گردشگری ایرنا، بارش‌ شدید باران و جاری شدن سیلاب طی چند روز گذشته ۲۰ استان کشور شامل ۱۱۱ شهرستان و ۳۱۰ روستا را درگیر کرده، بارش‌هایی که بنابر اعلام رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر تا این لحظه (شنبه هشتم مرداد ۱۴۰۱ – ساعت ۱۲:۳۰)  منجر به جان باختن ۵۶ نفر شده است.

در همین چهارچوب ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر طی اطلاعیه‌ای نسبت به لزوم آگاهی از شرایط آب‌وهوایی به شهروندان هشدار داده است و درخواست کرده مسافران قبل از هر نوع برنامه‌ریزی سفر، علاوه بر آگاهی از شرایط جوی، مسیر و مقصد، وضعیت راه‌ها و مسیرهای سفر، امکان تردد و اقامت را در مقصد را بررسی کنند.

ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر تاکیده کرده است: مسافرانی که قصد عزیمت به مشهد مقدس از محور شمالی را دارند ضمن کسب اطمینان از امکان تردد، از توقف و اتراق در حاشیه رودخانه‌ها جدا خودداری کنند.منبع

در این اطلاعیه آمده است: با توجه به پیش‌بینی سازمان هواشناسی طی روزهای آتی نیز بارندگی‌ها ادامه خواهد داشت و شدت بارش‌ها در استان‌های یزد، فارس، کرمان و نیمه شرقی تهران بیشتر خواهد بود. احتمال وقوع سیل در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و شرق خوزستان وجود دارد.

ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به بارندگی و سیل در برخی از استان‌های کشور و خسارات وارده به بعضی بناها و زیرساخت‌های گردشگری لازم است مسافران قبل از سفر نسبت به امکان سفر اطمینان و تمهیدات لازم را داشته باشند.