هشدار ستاد مرکزی سفر به مسافران مشهد و ۷ استان دیگر

ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: با توجه به بارندگی و سیل در برخی از استان‌های کشور و خسارات وارده به بعضی بناها و زیرساخت‌های گردشگری لازم است مسافران قبل از سفر نسبت به امکان سفر اطمینان و تمهیدات لازم را داشته باشند.

در همین چهارچوب ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر طی اطلاعیه‌ای نسبت به لزوم آگاهی از شرایط آب‌وهوایی به شهروندان هشدار داده است و درخواست کرده مسافران قبل از هر نوع برنامه‌ریزی سفر، علاوه بر آگاهی از شرایط جوی، مسیر و مقصد، وضعیت راه‌ها و مسیرهای سفر، امکان تردد و اقامت را در مقصد را بررسی کنند.

از طرفی سیلاب باعث مسدود شدن برخی از محورهای مواصلاتی سفر شده است، برخی از بناها و بافت‌های تاریخی و زیرساخت‌های گردشگری هم خسارت دیده اند، آب گرفتگی‌های گسترده در تهران، یزد، اصفهان، شیراز، کرمان، اهواز و مشکلاتی را برای ساکنان این شهرها و مسافران و گردشگران ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار گردشگری ایرنا، بارش‌ شدید باران و جاری شدن سیلاب طی چند روز گذشته ۲۰ استان کشور شامل ۱۱۱ شهرستان و ۳۱۰ روستا را درگیر کرده، بارش‌هایی که بنابر اعلام رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر تا این لحظه (شنبه هشتم مرداد ۱۴۰۱ – ساعت ۱۲:۳۰)  منجر به جان باختن ۵۶ نفر شده است.

در این اطلاعیه آمده است: با توجه به پیش‌بینی سازمان هواشناسی طی روزهای آتی نیز بارندگی‌ها ادامه خواهد داشت و شدت بارش‌ها در استان‌های یزد، فارس، کرمان و نیمه شرقی تهران بیشتر خواهد بود. احتمال وقوع سیل در استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و شرق خوزستان وجود دارد.

ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر تاکیده کرده است: مسافرانی که قصد عزیمت به مشهد مقدس از محور شمالی را دارند ضمن کسب اطمینان از امکان تردد، از توقف و اتراق در حاشیه رودخانه‌ها جدا خودداری کنند.منبع

همچنین با توجه به فرا رسیدن ایام سوگواری ماه محرم، پیش‌بینی می‌شود برای برگزاری آیین‌های دهه اول محرم و تاسوعا و عاشورای حسینی، حجم سفر به استان‌ها به خصوص شهرهای مذهبی کشور افزایش چشم‌گیری داشته باشد، در حالی که هنوز احتمال وقوع سیلاب در برخی از استان‌ها وجود دارد.