نمایش نفیس‌ترین انگشترهای هنری و معنوی جهان در وزارت میراث‌فرهنگی


به‌گزارش ایرنا از اداره کل روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، نفیس‌ترین انگشترهای قلم‌زنی شده شامل ۳۰۰ انگشتر قلم‌زنی شده که ۴۰ انگشتر آن جزو آثار موزه‌ای است، در نمایشگاه دوازدهمین موزه گالری ضامن آهو از امروز دوشنبه – ۲۰ تیر ۱۴۰۱- در هشتی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به نمایش گذاشته شد.

قلم‌زنی را از ۹ سالگی نزد پدر آموختم

علی جنگی استاد قلمزنی در حاشیه برگزاری این نمایشگاه گفت: بر روی نگین این انگشترها که از جنس فیروزه و عقیق بوده احادیث و ذکرهای ائمه اطهار حکاکی شده است.

جنگی تصریح کرد: ۳۷ سال است که در رشته قلمزنی سنتی مشغول فعالیت هستم. هنر قلم‌زنی را از ۹ سالگی نزد پدر آموختم بعد از ۱۵ سال تلاش توانستم قلم‌زنی سه بعدی در ابعاد میلی‌متری را که پیشرفته‌ترین سبک قلم‌زنی جهان است ابداع کنم، سپس نفیس‌ترین انگشتر هنری و معنوی جهان به نام ضامن آهو را در ابعاد یک در یک سانتی‌متر طی ۲۸۰۰ ساعت خلق کردم. زمان زیادی لازم است تا یک اثر هنری در ابعاد کوچک خلق شود.

نمایش نفیس‌ترین انگشترهای هنری و معنوی جهان در وزارت میراث‌فرهنگی

استاد قلم‌زنی گفت: با توجه به اینکه هنرهای مادر در ایران شکل گرفته است، تقاضا دارم این سبک قلم‌زنی در شهر مشهد ثبت ملی شود. همچنین باید در بهترین نقاط فرهنگی جهان این آثار را به نمایش بگذاریم.

در حاشیه این نمایشگاه از انگشتر نفیس قلم‌زنی شده بین‌الحرمین رونمایی شد. ۲۵۰ روز برای خلق این اثر زمان صرف شده است.

علاقه‌مندان برای بازدید از این نمایشگاه می‌توانند تا روز ۲۲ تیر ۱۴۰۱ به هشتی وزارت میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی واقع در خیابان آزادی نبش بزرگراه یادگار امام (ره)مراجعه کنند.منبع