معرفی ۱۶ جاذبه گردشگری یزد + عکس و آدرس

«آبانبار ۶ بادگیر» یکی دیگر از جاذبه های گردشگری یزد یادگاری به جای مانده از دوران قاجاریه است. مجموعه امیر چخماق نیز یکی از مقاصد گردشگری یزد است که در سفر به شهر بادگیرها حتما باید به آن سر بزنید. معمولا در سفر اولین جایی که پس از محل اقامت سراغ آن را میگیرد یک کافه خوب برای نشستن و خستگی در کردن است. دخمه زرتشتیان که در منطقه «صفائیه یزد» قرار دارد در واقع دو دخمه است که یکی از این دخمهها از دیگری کهنتر مجله خبری kojaseir است. در همین حال در وسط دخمهها چاهی وجود داشته که به آن «استودان» یا «استخواندان» میگفتند که استخوانهای باقیمانده اموات را درون آن میریختند و محوطه دخمه نیز پس از هر تدفین دوباره طی مراسم خاصی آب و جارو میشد تا دوباره مورد استفاده قرار گیرد. مسجد جامع یزد با تمام شکوه خود شاهکار معماری است که گوشه و کنار آن پر از یادگاریهایی از دورانهای گوناگون تاریخی است. در یزد بسیاری از عمارتهای اعیانی و تاریخی شهر با تغییر کاربری تبدیل به هتلهای شیک و زیبایی شدهاند. قدمت این بنای تاریخی به سال ۱۲۱۲ هجری قمری برمیگردد و از آنجایی که بیشتر بزرگان و خوانین محلی از آن استفاده میکردند به «حمام خان» شهرت پیدا کرده است.

این عمارت اعیانی باشکوه که حدود ۱۵۰ سال قدمت دارد متعلق به شخصی به نام «حاج محمد ابراهیم لاری» بوده است. این کاروانسرا که به دستور شاه عباس صفوی ساخته شده بیش از ۴۰۰ سال قدمت دارد. بیش از ۲۰ شعبه از فروشگاههای زنجیرهای کوروش در استان یزد وجود دارد. حمام خان همچون بسیاری از حمامها و گرمابههای ایرانی علاوه بر استحمام، محلی برای رفع خستگی، گذراندن اوقات فراغت و حتی بحث و گفتمان بوده، به طوری که حتی گفته میشود بسیاری از مسائل و مشکلات مردم یزد در همین حمام حل و فصل شدند! بادگیرهای این آبانبار نیز برای خنک نگه داشتن هوای درون خزینه به کار گرفته میشدند. این بنای تاریخی که در دل بیابانهای یزد ساخته شده در گذشته محل دفن اموات زرتشتیان بوده است. پس از ورود اسلام به ایران مساجد تاریخی یزد نیز در مسیر این قنات ساخته شدند تا ضمن پر کردن آبانبارهای مساجد برای وضو گرفتن نیز مورد استفاده قرار گیرند. در زمان سفر به یزد برای صرفهجویی در هزینههای خورد و خوراک و خرید لوازم بهداشتی و تنقلات و …

شهر بادگیرها با معماری اصیل و سنتی خود و انبوهی از بناها و سازههای تاریخی، طبیعت کویری پر رمز و راز و البته سوغاتیهای شیرین و لذیذش یکی از جذابترین شهرهای ایران برای گشت و گذار و سفر ایرانگردی است. چطور در سفر یزد در هزینهها صرفه جویی کنیم؟ کمتر شهری در ایران و حتی در جهان همچون یزد وجود دارد که هتلهای آن نیز در زمره جاذبههای گردشگری و جاهای دیدنی شهر باشند. یکی از مهمترین ویژگیهای که هر فردی در انتخاب کافه به آن توجه میکند محیط و منوی غذای جذاب و متنوع است. ۱- شهرستان یزد به چه نامهایی مشهور است؟ در بازار زیبای مسگری یزد میتوانید انواع و اقسام ظروف و کالاهای مسی از سینی، قوری و سماور و دیگ و قابلمه را با کیفیت بالا به عنوان سوغات خریداری کنید و به شهرتان ببرید. «مسجد جامع یزد» یکی از شاهکارهای اصیل معماری اسلامی ایرانی و از جاهای دیدنی یزد است. «باغ دولتآباد» یزد نیز یادگاری از دورانهای افشاریه (قرن یازدهم ه.ق) و زندیه (قرن دوازدهم ه.ق) است. اشیای موزه آیینه و روشنایی از جنس سفال، شیشه، برنج، مس و برنز هستند. «دخمه سکوت» یا «برج خاموشان» یکی از اسرارآمیزترین جاذبه های گردشگری یزد است.

«حمام خان» یکی دیگر از جاذبه های گردشگری یزد است که سنگ بنای آن در دوران قاجار نهاده شده است. کافهگردی از جمله کارهایی است که امروزه اکثر مردم در جهان به آن علاقهمند شدهاند. این مسجد باشکوه دارای یک ایوان، شبستان و صحن بزرگ و ۶ ورودی است. حمام خان امروزه تبدیل به رستوران و چایخانه سنتی شده از این رو گردشگران زیادی از اقصی نقاط ایران و جهان فرصت تماشای این بنای تاریخی با معماری اصیل ایرانی را دارند. این هتلها در واقع همان عمارتهایی شخصی هستند که در گذشته متعلق به اعیان و تجار ثروتمند شهر بودند که پس از بازسازی به صورت هتل درآمدند. برخی از دیدنیترین جاهای شهر یزد هستند. ۲- جاهای دیدنی یزد کدام است؟ بنای مجموعه امیر چخماق به دست جلالالدین امیرچخماق، حاکم یزد در دوره تیموریان انجام گرفته است. میدان وقتالساعت نیز در زمان قاجار احداث شده و با داشتن طاق و قوسها، تزئینات آجری و کاشکیکاریهای ظریف منقوش به آیات قرآن کریم جذابیت بصری بیمانند دارد.