معرفی جاذبه های گردشگری بوشهر

اگر شما این مقاله آموزنده را دوست داشتید و می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد مجله خبری kojaseir لطفا از سایت ما دیدن کنید.

رئیسعلی دلواری یکی از دلیران اهل تنگستان بود که به مدت هفت سال رهبری قیام مردمی علیه اشغالگران انگلیسی در بوشهر و تنگستان را بر عهده داشت. یکی از مهمترین و زیباترین جاهای دیدنی بوشهر، منطقه حفاظت شده نایبند است. هماکنون بندر سیراف مکانی دیدنی در شهر بوشهر است اما مانند گذشته از نظر تجاری رونق زیادی ندارد. نایبند دارای پوشش گیاهی بینظیری مانند درخت انجیرمعابد و درختان است.شمالیترین جنگل درختان حرا در خلیج فارس را که از باارزشترین زیستگاههای ساحلی هستند، در نایبند میبینید. این ساحل بوشهر دارای مناظر و چشماندازهای بینظیری میباشد. همچنین در این ساحل امکانات شنا و آبتنی نیز مهیاست. نمودار رشد تولید ناخالص داخلی در جهان بر اساس بخشهای مختلف اقتصادی نیز نشان میدهد حوزه سفر و گردشگری بعد از بخشهای ارتباطات و اطلاعات (۴.۸) و خدمات مالی (۳.۷) با ۳.۴ درصد بیشترین میزان رشد را دارد. همچینین در صورتی که راهی بوشهر هستید، به شما توصیه می کنیم که از بندر گناوه نیز بازدید کنید.

خانه او در حال حاضر به موزه تبدیل شده و یکی از دیدنیهای بوشهر است که قدمت آن به دوران قاجار برمیگردد. ساحل نایبند جزو سواحل بکر بوشهر است و بسیار مکانی آرام و زیبا برای لذت بردن از دریا میباشد. اگر دوست دارید در نزدیکی این بندر اقامت کنید میتوانید با اجاره روزانه خانه در گناوه یک محل اقامت مناسب از اتاقک رزرو کنید و از گردش در بندر لذت ببرید. در سفر به این منطقه چشیدن طعم خوش غذاهای محلی استان بوشهر را فراموش نکنید و از خوردن این غذاهای خوشمزه لذت ببرید. دریاچه، غارها، آبشارها، بلورها و قندیلها، که همهشان نمکیاند، از جاذبههای منحصربهفرد گنبد نمکی جاشکاند. گنبد نمکی جاشک تنها اثر طبیعی بوشهر است که در اثر فعالیت دریاچه و آبشارهای نمک به وجود آمده است. کوه نمکی جاشک بهعنوان اثر طبیعی ملی در سال ۱۳۸۸ ثبت شد. خانه رئیسعلی دلواری در سال ۱۳۷۶ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

ساکنان این بندر تا قبل از ورود اسلام به ایران یهودی بودند و پس از مسلمان شدنشان نام این بندر را به بندر طاهری تغییر دادند. که برای جایجایی به کار گرفته شده تا محل اقامت که میتواند هتل باشد یا اقامتگاه یا هاستل، تورها و راهنمایانی که در مقصد گردشگران را این طرف و آن طرف میبرند، غذاها و نوشیدنیهایی که میل میشود، بازدید از اماکن و جاذبهها، خریدهایی که انجام میشود و در نهایت هم برگشت به مبدا، همگی طیف وسیعی از فعالیتها هستند که برای آنها ارز (خارجی) یا پول (واحد پولی رایج) هزینه میشود و بنابراین جزء اقتصاد گردشگری محسوب میشوند. منظور از شکل مستقیم اقتصاد گردشگری، زنجیرههای متصل به سفر و گردشگریاند اعم از هتلها، آژانسها، ایرلاینها و… منطقه نایبند در نزدیکی عسلویه قرار دارد و اگر به درستی از آن محافظت نشود، به زودی تنها یک اسم از آن باقی خواهد ماند. در قسمت خارجی مسجد یک بادگیر بزرگ قرار دارد تا در روزهای گرم هوای داخل مسجد را خنک کند. این مسجد بنایی مستطیل شکل و یک محراب، دو اتاق و یک شبستان دارد و طرح اولیه آن بهصورت صلیب بود. خانههای این بندر شبیه به خانههای ماسوله و بهصورت پلکانی ساخته شده بود.

پیشبینیها این است که بخش گردشگری بعد از پشت سر گذاشتن بحران کرونا و در بلندمدت روند رو به رشد خود را از سر بگیرد. بخشی از خانه متعلق به نگهداری سندهای تاریخی مبارزههای رئیسعلی و اسلحه است و بخش دیگر مربوط به تندیسها، سوگندنامهها و وصیتنامه او و یارانش. بنابر تحقیق کارشناسان این گنبد نمکی در دوره اول زمینشناسی به وجود آمده است. وجود این گنبد نمکی باعث شوری آب رودخانه مند شده است. یکی از سواحل زیبای بوشهر، ساحل ریشهر است. کارشناسان معتقدند که مسجد جامع بردستان یکی از کهنترین بناهای زمان ورود اسلام به ایران است. بندر قدیمی سیراف در زلزلهای که در سال ۳۶۷ ه.ق رخ داد تخریب شد و بقایای آن بخشی از جاذبههای تاریخی و گردشگری بوشهر است که در محلی به نام سیراف قرار دارد. نخلستانهای وسیع و غذاهای محلی با طعمی تند یکی از جاذبههای گردشگری این شهر است. یکی از این صنایع وابسته گردشگری، خدمات مالی است که به چند طریق با صنعت توریسم مرتبط است. حماسه مردم دلیر تنگستان در برابر استعمارگران خارجی یکی از مهمترین رویدادهای تاریخی شهر بوشهر است.