معاون میراث‌فرهنگی: آثار تاریخی برای مرمت در حال واگذاری به بخش خصوصی است


به گزارش خبرنگار ایرنا، جواد واحدی روز یکشنبه در حاشیه بازدید از پروژه گردشگری و اقامتی خانه هنر کرمان در گفت وگو با خبرنگاران افزود: دولت برای بازسازی و مرمت بناهای تاریخی و میراثی که مالکیت خصوصی دارند، کمک بلاعوض، کاربری مناسب اقتصادی و تسهیلات ارزان قیمت می دهد.

وی اضافه کرد: لذا مالک خصوصی حق ندارد بنا را به حال خود رها کند و اگر کسی بخواهد این کار را انجام دهد، جرم محسوب می‌شود و به دستگاه قضایی معرفی می شود.

واحدی اظهارداشت: در صورت آسیب دیدن و در معرض تخریب بودن بناهای تاریخی، میراث فرهنگی ملک را تصرف می کند و پس از مرمت علیه مالک دعوای حقوقی می کند.

معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌ها وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افزود: مالکیت بسیاری از بناهای تاریخی با اداره اوقاف است و از ابتدای امسال با سازمان اوقاف تفاهمنامه همکاری مشترک امضا کردیم تا برخی از این آثار که نیاز به مرمت و بازسازی دارند به صورت مشترک بین میراث فرهنگی و اوقاف مرمت شوند و کار در بسیاری از استان‌ ها شروع شده است.

وی همچنین با اشاره به سفر خود به کرمان طی امروز گفت: ۲۱ پروژه با اعتبار ۴۵۰ میلیارد تومان در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری امروز همزمان با هفته دولت در استان کرمان به بهره برداری رسید.

واحدی ادامه داد: پروژه های فاخری در استان کرمان به بهره برداری رسید که نمونه های آن در کشور کم نظیر است و از همه هموطنان برای بازدید از جاذبه های این استان دعوت می کنیم.

مرمت آثار تاریخی کرمان بسیار فاخر است

معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ادامه داد: در بازدیدی که از طرح های گردشگری کرمان داشتیم به لحاظ مرمت بسیار فاخر، بی همتا و بر اساس استانداردهای میراث فرهنگی کار شده است.

وی بیان کرد: استان کرمان به لحاظ ظرفیت های میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و ثبت هفت اثر جهانی جزو استان های پیشرو کشور است.

تخصیص اعتبارات مناسب برای تبلیغات گردشگری

واحدی اظهارداشت: تبلیغات و معرفی آثار فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی جزو سیاست های وزارتخانه میراث فرهنگی است و در حوزه بازاریابی و تبلیغات اعتبارات خوبی مجلس شورای اسلامی مصوب کرده است.

وی تاکید کرد: حوزه گردشگری یکی از پیشران های اقتصاد کشور است و در دولت آیت الله رییسی به عنوان یکی از برندهای اقتصادی دنبال می شود.

معاون امور مجلس وزارت میراث‌فرهنگی نشان کرد: گردشگری در کشور تغییر کرده است و استان های خاصی جزو مقاصد دشگری هستند؛ لذا می طلبد که ما زیرساخت ها را در این حوزه ایجاد و تقویت کنیم.

۳۵۰ میلیارد تومان اعتبار سفر رییس جمهور به کرمان

وی افزود: در سفر اخیر رییس جمهور به استان کرمان ۳۵۰ میلیارد تومان اعتبار به حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اختصاص پیدا کرد که ۵۰ درصد آن مربوط به مرمت آثار و مابقی در حوزه زیرساختی است.

واحدی با اشاره به بازدید از آثار تاریخی شهر کرمان گفت: این استان  در حوزه میراث فرهنگی بسیار قوی است و خانه های تاریخی از جمله همین باغ هنر در آن وجود دارد که کار مرمت و بازسازی به صورت استاندارد در حال انجام است.

سفر وزیر میراث فرهنگی در آینده نزدیک به کرمان

واحدی بیان کرد: با فراهم شدن مقدمات، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی نیز در آینده نزدیک به استان کرمان حتما سفر می کند.

معاون امور مجلس وزارت میراث‌فرهنگی تصریح کرد: برای حوزه جنوب کرمان ۶۰ میلیارد تومان به منظور ساخت موزه منطقه ای جیرفت مصوب شده است و وزیر میراث فرهنگی نگاه ویژه ای به این پروژه دارد.

وی ادامه داد: برای موزه های منطقه ای اعتبارات بسیار خوبی امسال تخصیص داده شده و آثار بسیار نفیسی در کشور داریم که به دلیل نبود امکانات در معرض دید مردم و علاقه مندان قرار نگرفته است.

بازگشت آثار تاریخی به داخل کشور

واحدی با بیان اینکه آثار تاریخی بسیاری از ایران در خارج از کشور وجود دارد تاکید کرد:  اقدامات خوبی از سوی وزارت میراث فرهنگی و وزارت خارجه برای بازگشت آنها در حال انجام است که بسیاری از این آثار به کشور بازگشته و برخی نیز در حال بازگشت هستند و امیدواریم آثار استان کرمان نیز به این استان برگردد.

وی درباره ایجاد اداره کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی  در حوزه جنوب کرمان نیز گفت: اگر مقدمات و مراحل قانونی کار از طرف وزارت کشور آماده شود ما آمادگی داریم برای استقلال حوزه میراث فرهنگی در جنوب کرمان کمک کنیم.

معاون میراث‌فرهنگی: آثار تاریخی برای مرمت در حال واگذاری به بخش خصوصی است

مدیر پروژه  مجموعه اقامتی و پذیرایی باغ هنر کرمان نیز در این بازدید گفت: ساخت این مجموعه از ۱۱ سال قبل آغاز شده است که حدود ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و پیش بینی می کنیم تا پایان امسال به بهره برداری برسد.

محمد حسین اشرف افزود: کاربری این مجموعه اقامتی  و پذیرایی است که تاکنون ۵۰ میلیارد تومان برای آن هزینه شده است.

وی اظهار داشت: قدمت اولیه این مجموعه به دوره پهلوی اول می رسد که طرح مرمت و گسترش آن به مساحت پنج هزار متر در حال انجام است.

معاون میراث‌فرهنگی: آثار تاریخی برای مرمت در حال واگذاری به بخش خصوصی است

به گزارش ایرنا امروز مجموعه تفریحی- سرگرمی و پذیرایی شبدیز در محل بزرگراه هفت باغ علوی شهر کرمان نیز با حضور معاون امور مجلس، حقوقی و استان‌ها وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی افتتاح شد.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان کرمان در این باره گفت: این مجموعه با کاربرد چند منظوره در زمینی به مساحت ۲ هزار مترمربع و اعتبار ۳۰ میلیارد تومان احداث شده است که ساخت فاز دوم آن در آینده آغاز می شود تا محلی برای تمرین و انجام مسابقات ورزشی در کرمان شود.منبع