مصر پاسپورت رئیس‌جمهور سابق را پس گرفت

مدیریت کتابخانه اسکندریه بارها، هرگونه اطلاع داشتن از حراج این گذرنامه در ماه فوریه را انکار و اعلام کرده است که این پاسپورت جزوی از مجموعه‌ متعلقات «سادات»، که همسر او برای به نمایش گذاشته شدن در سال ۲۰۰۹ اهدا کرده، نبوده است.

 در ماه فوریه، ‌نوه «انور سادات» ‌که یک سیاستمدار است، درباره فروش این پاسپورت، یک  شکایت رسمی را در پارلمان تنظیم کرد.

انتهای پیاممنبع

با وجود این توضیحات، پس از آن‌که تصاویری از یک مطلب حذف‌شده صفحه رسمی موزه «سادات» ‌در فضای مجازی دست به دست چرخید، ‌مسؤولان این کتابخانه با انتقاد شدید کاربران فضای مجازی مواجه شدند. در این مطلب که در سال ۲۰۱۸ منتشر شده بود، ‌همان پاسپورت یا پاسپورتی که بسیار شبیه به آن است، در موزه به نمایش گذاشته شده بود.

تصاویری که روز یکشنبه توسط «کتابخانه جدید اسکندریه» ‌منتشر شده نشان می‌دهد که این گذرنامه به همراه سایر متعلقات «انور سادات» ‌در موزه به نمایش گذاشته شده است.

مسؤولان کتابخانه اسکندریه هنوز به صورت عمومی درباره تصاویر این مطلب حذف‌شده اظهارنظری نکرده‌اند.

فروش این پاسپورت در حراجی، خشم شماری از مصریان را به دنبال داشت که معتقدند این گذرنامه به عنوان یک میراث ملی نباید از کشور خارج شود.

از جمله اشیائی که در قالب یک مجموعه متعلق به رییس‌جمهور سابق مصر به این کتابخانه اهدا شده بود، به یونیفورم نظامی و لباسی که هنگام ترور شدن در سال ۱۹۸۱ بر تن داشت، ‌ می‌توان اشاره کرد.

پاسپورت دیپلماتیک «انور سادات»، رئیس‌جمهور درگذشتۀ مصر، که در یک حراجی آمریکایی فروخته شده بود، به مصر بازگردانده شد.

او رسما درخواست کرده بود که تحقیقاتی درباره نحوه خروج این پاسپورت از مصر و رسیدن آن به دست یک مجموعه‌دار خصوصی انجام شود.

این گذرنامه در حراجی واقع در تگزاس به قیمت ۴۷هزار و ۵۰۰ دلار به یک خریدار ناشناس فروخته شده بود.

به گزارش ایسنا به نقل از نشنال، ‌ مسؤولان کتابخانه جدید اسکندریه واقع در شهر اسکندریۀ مصر که موزه‌ای مختص به «انور سادات» ‌دارد، با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که پاسپورت دیپلماتیک «سادات» ‌ـ رییس‌جمهور اسبق ـ که در ماه فوریه در یک حراجی آمریکایی فروخته شده بود، توسط مقامات مصر پس گرفته شده است.