مسافران اربعین هوشیار باشند؛ سوءاستفاده از اطلاعات جهت ثبت گوشی قاچاق

ضمن تکرار هشدارها و برخوردهای پیشین، به اطلاع می‌رساند این سامانه به‌صورت پیوسته و بسته به اقتضائات مختلف، رجیستری گوشی‌های ثبت‌شده با این سوء‌استفاده را لغو کرده است؛ همچنین اطلاعات متخلفان را به مراجع امنیتی و قضایی ارسال خواهد کرد.

انتهای پیاممنبع

به گزارش ایسنا، سامانه آموزش و اطلاع‌رسانی ثبت تلفن همراه (رجیستری)، در اعلامیه‌ای اعلام کرد: گزارش‌های میدانی و پایش سامانه شناسایی و مبارزه با کالای قاچاق حاکی از آن است که با نزدیک شدن به موسم اربعین حسینی (ع)، متاسفانه سوءاستفاده تجاری از رویه مسافری مجددا رونق گرفته است و عده‌ای با خرید و فروش اطلاعات مسافران نسبت به تطهیر و ثبت گوشی تلفن همراه قاچاق اقدام می‌کنند.

در پایان این سامانه به مخاطبان خود که قصد خرید گوشی تلفن همراه دارند توصیه کرد قبل از خرید، حتماً از طریق #۷۷۷۷* استعلام اصالت کنند و در صورت مسافری یا غیرقانونی بودن آن، از خرید امتناع کنند؛ زیرا ثبت گوشی از طریق رویه مسافری، صرفاً برای کالای همراه مسافر و استفاده شخصی وی مجاز بوده و هر زمان که تخلفی در مراحل ثبت آن احراز شود، تلفن همراه مذکور مسدود خواهد شد.

خرید و فروش و سوءاستفاده از اطلاعات مسافران جهت ثبت گوشی تلفن همراه قاچاق، طبق بند «چ» ماده ۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز جرم بوده و طبق ماده ۶ قانون جرائم رایانه‌ای، ورود اطلاعات خلاف واقع در سامانه‌های ملی، یک تا پنج سال حبس در پی خواهد داشت.

همچنین طبق مواد ۲۹ و ۳۲ قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، در صورت سازمان‌ یافته بودن و تکرار عمل، علاوه بر جزای نقدی و شلاق تعزیری، مشمول سه ماه الی دو سال حبس خواهد بود.

سامانه همتا نسبت به سوءاستفاده، خرید و فروش اطلاعات مسافران در زمینه تطهیر و ثبت گوشی تلفن همراه قاچاق هشدار داد.