مرمت عمارت «وزیر دفتر» و تبدیل آن به موسسه فرهنگی”آرتین”

به گزارش ایسنا، امیر یزدی در این باره گفت: پس از احیا و مرمت خانه تاریخی« وزیردفتر» واقع در محله قدیمی سنگلج، بنا بر تصمیم مالک مقرر شد از این فضا برای فعالیت‌های فرهنگی و هنری استفاده شود که به همین منظور مؤسسه فرهنگی-هنری‌ای به نام آرتین، کودک بازمانده از حادثه شوم تروریستی شاه‌چراغ در آن شکل گرفت.

شهردار منطقه ۱۲ از تأسیس مؤسسه فرهنگی-هنری آرتین (نام کودک بازمانده از حادثه تروریستی شاه‌چراغ) در عمارت تاریخی وزیردفتر خبر داد.

بنا براعلام روابط عمومی شهرداری منطقه ۱۲، وی اظهار کرد: میرزا هدایت‌الله وزیردفتر از رجال دوره ناصرالدین‌شاه و پدر دکتر مصدق بود. همسر وی و مادر دکتر مصدق، ملک‌تاج خانم فیروز ملقب به نجم‌السلطنه، نوه عباس‌میرزا بود که بیمارستان نجمیه فعلی تهران واقع در پل حافظ از موقوفات وی است.

انتهای پیاممنبع

یزدی توضیح داد: عمارت «وزیردفتر» دارای زمینی به مساحت ۶۰۰ مترمربع به همراه حدود ۷۰۰ متر زیربناست که در ۲ طبقه در گذر وزیردفتر واقع شده است. مراحل احیا و مرمت این خانه تاریخی با مشارکت بخش خصوصی به پایان رسیده و هم‌اکنون آماده بهره‌برداری برای مصارف فرهنگی-هنری است.

وی گفت: سال ۱۳۹۹ شخصی به نام دکتر خواجه پیری، «عمارت وزیردفتر » که از املاک میرزا هدایت‌الله بود، از ۳۷ وارث نهایی آن خریداری و احیا می‌کند. این ملک به گفته صاحبان فعلی آن، هم‌اکنون برای مقاصد فرهنگی-هنری در اختیار عموم مردم قرار خواهد گرفت.