مرمت خانه‌های تاریخی لرستان با الهام از منشورهای آتن و ونیز

وی گفت: تاکنون بیش از ۲۰ خانه تاریخی در بروجرد و ۱۰ خانه تاریخی در خرم‌آباد براساس استانداردهای مذکور مرمت شدند.

وی در خصوص تملک این خانه‌های تاریخی بیان کرد: برای خرید این خانه‌ها مالکین با میراث فرهنگی لرستان همکاری ندارند و با این اعتبارات اندک میراث فرهنگی لرستان تملک آنها بسیار کار سخت و طاقت‌فرسایی است.

ایسنا/لرستان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان از مرمت خانه‌های تاریخی استان با الهام از منشورهای آتن و ونیز خبر داد.

وی اضافه کرد: در شهرستان خرم‌آباد خانه آخوندابو تبدیل به موزه کتیبه و سنگ شده است.

انتهای پیاممنبع

حسن‌پور عنوان کرد: مرمت خانه‌های تاریخی لرستان با الهام از منشورهای آتن و ونیز و براساس دستورالعمل‌های بین‌المللی در نظر گرفته شده انجام می‌شود.

حسن‌پور افزود: مابقی خانه‌های تاریخی قرار است به خانه خلاق صنایع دستی نظیر خانه خلاق چوب و ورشو تبدیل شوند که مدرسه حجتیه بروجرد یکی از این خانه‌هاست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان بیان کرد: همچینن در بروجرد خانه طباطبایی به میراث فرهنگی و خانه نبوی به موزه شهرداری شهرستان تبدیل شده است.

عطا حسن‌پور هشتم بهمن در خصوص تغییر کاربری برخی خانه‌های تاریخی در لرستان، اظهار کرد: این خانه‌ها مربوط به اوایل قاجار تا دوره پهلوی اول هستند که عمده آنها در بروجرد قرار دارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان افزود: خانه‌های تاریخی متراژ بالایی دارند و قیمت آنها حداقل بین هفت تا هشت میلیارد تومان خواهد بود.