مرمت بازار سنتی کبودراهنگ یک میلیارد اعتبار می‌خواهدایسنا/همدان رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان کبودراهنگ گفت: مرحله سوم یا نهایی مرمت بازار تاریخی کبودراهنگ به حدود یک میلیارد تومان بودجه نیاز دارد.

مهدی غلامی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه نخستین مرحله مرمت بازار تاریخی کبودراهنگ سال گذشته انجام شد، بیان کرد: اعتبار سال گذشته برای عملیات مرمت ۱۷۰ میلیون تومان بود که برای مرحله دوم مرمت به کار گرفته شد.

وی با بیان اینکه مرحله سوم مرمت بازار تاریخی کبودراهنگ به حدود یک میلیارد تومان بودجه نیاز دارد، افزود: پیش‌بینی می‌شود در این مرحله حدود ۸۰ درصد بازار کبودراهنگ در سال‌جاری مرمت شود و تلاش می‌کنیم در این مرحله، عملیات مرمت به اتمام برسد.

غلامی با اشاره به اینکه شهرداری و اداره اوقاف شهرستان کبودراهنگ نیز باید در عملیات مرمت همکاری کنند، تصریح کرد: مجموعه بازار سنتی در رونق گردشگری شهرستان تأثیر زیادی دارد.

به گزارش ایسنا، بازار قدیمی کبودراهنگ یکی از آثار شاخص این شهرستان است که در سال ۱۳۰۴ هجری شمسی با مساحت ۱۷۰۰ متر تأسیس شده و نزدیک به ۷۰ واحد تجاری دارد. این بازار در گذشته نه‌ تنها محلی برای انجام معاملات اقتصادی، بلکه مکانی برای صلح یا آشتی‌ها و پیمان‌ها بوده و در زندگی اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و دینی مردم منطقه نقش مؤثری داشته‌ است.

انتهای پیاممنبع