مدرسه تاریخی مهرگان آبادان نیازمند مرمت

ساخت‌وساز در حریم منظری دبستان ثبت ملی شده مهرگان آبادان

امیری متذکر شد: بافت تاریخی فرهنگی آبادان میراث بسیار بی‌بدیل و گرانبهایی است که وظیفه همه ما این است به‌ نحو شایسته‌ از این میراث نیاکان و گذشتگان صیانت، حمایت و مراقبت کنیم و این بافت تاریخی‌ـ‌فرهنگی نیز زنده‌سازی و بازآفرینی شود.

با همین موضوع:

احمد امیری در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر رسیدگی به بنای فاخر و ارزشمند این مدرسه اظهارکرد: این مدرسه به رغم قدمت بنا و ارزش معنوی بسیار بالایی که دارد در سال‌های متمادی مورد بی‌مهری برخی از مسؤولان قرار گرفته و بخش‌هایی از این مدرسه به اشتباه مرمت شده است.

مدرسه تاریخی مهرگان سال ۱۳۲۶ به دست معماران انگلیسی در آبادان ساخته شد و در زمان پهلوی و براساس نوشته سر در ورودی هدیه‌ای از سوی شرکت سهامی نفت انگلیس و ایران به اداره فرهنگ آبادان است. معماری این مدرسه به سبک انگلیسی بـوده و دارای حیاطـی وسیع و ساختمانی دو طبقــه است. این مدرسه دارای چهار پله و چهار ورودی است که در حال حاضر از دو ورودی آن استفاده می‌شود.

او گفت: البته هنوز هم می‌توان از مدرسه مهرگان به عنوان فضای منحصربفرد در میان مدارس تاریخی کشور یاد کرد.

ایسنا/خوزستان یک‌ دوستدار میراث فرهنگی می‌گوید: مدرسه تاریخی مهرگان آبادان نیازمند مرمت و بهسازی است چراکه این مدرسه به طور نادرست مرمت شده است.

انتهای پیاممنبع

این دوستدار میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: این مدرسه تاریخی از دیرباز تاکنون فضاهای خاطره‌انگیزی برای اهل علم ایجاد کرده که در صورت توجه و برنامه‌ریزی می‌توان از این پتانسیل برای رونق صنعت گردشگری استفاده کرد.

در تمام ساختمان در یک ردیف ستون‌های همسان وجود دارد. در پیش‌آمدگی بالکن آن شیارهای زیبایی که از سوی معماران ایرانی انجام شده به چشم می‌خورد. مصالح مصرفی ساختمان شامل آهن و آجر است و در مجموع ۴۳ اتاق دارد. دبستان مهرگان جزو پنج مدرسه‌ای است که شرکت نفت ساخت و به آموزش و پرورش آبادان تحویل داد و این مدرسه ۲۲ کلاس و به همین تعداد انبار و ۱۸ دستگاه حمام دارد.این مدرسه در یکی از خیابان‌های قدیمی آبادان قرار دارد و یکی از شش مدرسه‌ای است که در این شهر و در سال ۸۲ با شماره ۸۳۵۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.