محوریت اصلی سفر به مشهد حرم امام رضا(ع) است

نظری عنوان کرد: تشکیلات چهارم، قرارگاه خدمات سفر در مشهد است که اهمیت بالایی دارد و تمام دستورات و برنامه‌ها را پیاده‌سازی می‌کند. از آنجایی که مشهد یکی از نقاط مهم است برنامه‌هایی که توسط دستگاه‌ها ابلاغ می‌شود را این ستاد که توسط فرماندار ایجاد شده است، اجرایی خواهد کرد.

استاندار خراسان رضوی تصریح کرد: سومین تشکیلاتی که از ظرفیت‌های استان محسوب می‌شود، قرارگاه خدمات سفر خراسان رضوی است که ماموریتش با ورود زائر به استان آغاز خواهد شد. یکی از وظایف مهم این قرارگاه اطلاع‌رسانی به زائرین است. باید با برنامه اطلاع‌رسانی درست زائر تحت حمایت قرار گیرد.

وی افزود: زائر زمانی که با هدف زیارت وارد استان می‌شود بدیهی است که توجه به مشکلاتش در سطح استان در عرصه‌های مختلف مهم است و باید حل شود. اما هدف اصلی زائرین و ماندگاری آن‌ها در مشهد است. بنابراین موظف هستیم در استان و به ویژه مشهد اقدامات لازم انجام دهیم.

نظری در خصوص ظرفیت‌های موجود در استان بیان کرد: مهم این است که هر کدام از مشکلات را با استفاده از کدام تشکیلات و ظرفیت‌هایمان حل کنیم. اولین تشکیلاتی که از حدود یک سال قبل در اختیار داریم کارگروه ملی زیارت است که در بخش کارهای زیرساختی و مدیریت مقطعی بسیار موثر بوده است. در نتیجه از طریق این کارگروه از ظرفیت‌های ملی برای مدیریت این مقطع زمانی و دیگر نیازهای مشهد استفاده خواهیم کرد.

وی گفت: این چهار تشکیلات، خدمت‌رسانی به زائرین را بنا بر موضوع و جغرافیای مورد نیاز زائر انجام خواهند داد. مسائل فرهنگی که بسیار حائز اهمیت است نیز با محوریت آستان قدس رضوی انجام خواهد شد. یکی دیگر از وظایف ما در این مقطع اطلاع‌رسانی درست است که با استفاده از ظرفیت رسانه‌ها، خبرگزاری‌ها و فضای مجازی می‌توان این ماموریت را به انجام رساند.

وی ادامه داد: تشکیلات دیگری که در اختیار داریم شواری مشورتی با حضور تولیت آستان قدس رضوی است. بدیهی است که محوریت اصلی سفر به مشهد حرم امام رضا(ع) بوده، در نتیجه مهم است که تمام برنامه‌های اجرایی و پشتیبانی با توجه به این نکته تنظیم شود و در سیاست‌گذاری‌ها از این ظرفیت در راستای اهداف فرهنگی استفاده کردیم.

اصلاح ۴۰۰ کیلومتر از شریان‌های مواصلاتی استان در ۱۴۰۱

وی با تاکید بر نقش مشارکت مردمی در استقبال از زائرین بیان کرد: در بخش خدمات شهری نیز یکی از مهمترین مسائل تامین نیازهای زائرین و در دسترس بودن کالاهای اساسی با قیمت مناسب است. در این بخش به کمک اصناف و اتحادیه نیاز داریم تا بتوانیم بهترین خدمات را به زائرین ارائه دهیم. ارائه تمام کالاهای مصرفی با نرخ‌های مصوب است و نظارت‌ها نیز صورت خواهد گرفت.

انتهای پیاممنبع

وی در خصوص جاده‌های استان افزود: یکی دیگر از وظایف این ستاد کیفیت و امنیت جاده‌ها بوده که موارد بسیار مهم است. خدمات ارائه شده در جاده‌ها نیز از اقداماتی است که زیر نظر این ستاد بوده که با استفاده از دستگاه‌های مختلف به اجرا درمی‌آید. برای مثال از ابتدای امسال حدود ۴۰۰ کیلومتر از مسیرها و جاده‌ها با اولویت شریان‌های مورد استفاده زائرین اصلاح شده است.

نظری در خصوص بخش حمل‌ونقل افزود: یکی دیگر از بخش‌هایی که فعالیت‌های خوبی در آن صورت گرفته بخش حمل‌ونقل است که دو بخش حمل‌ونقل شهری و برون شهری را شامل می‌شود. همچنین برنامه‌ریزی‌هایی با همکاری اداره‌کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای استان برای مقاطع زمانی اوج بازگشت زائرین صورت گرفته است. این برنامه‌ریزی‌ها در زمینه حمل‌ونقل ریلی و هوایی نیز اجرایی خواهد شد تا ازدحام زائرین مدیریت شود.

یعقوبعلی نظری، امروز ۱۳ اسفند ماه، در مانور قرارگاه عملیاتی خدمات سفر خراسان رضوی اظهار کرد: نکته مهم این است که از یک سو مسائل و مشکلات و از سوی دیگر ظرفیت‌های موجود بر اساس تجربیات گذشته در راستای کاهش مشکلات مردم شناسایی و جمع‌بندی شود. فعالیت‌های ستاد خدمات سفر در دو مقیاس و جغرافیای استانی و شهری خواهد بود.

ایسنا/خراسان رضوی استاندار خراسان رضوی گفت: محوریت اصلی سفر به مشهد حرم امام رضا(ع) بوده؛ در نتیجه مهم است که تمام برنامه‌های اجرایی و پشتیبانی با توجه به این نکته تنظیم شود.

آستان قدس رضوی محور ارائه خدمات فرهنگی است