«محتشم خوانی» و «مرثیه‌خوانی امام‌ حسین(ع) به سبک بحر طویل» ثبت ملی شدبه گزارش ایرنا، علی دارابی در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت: در سال جاری و همزمان با شروع ماه محرم ۱۴۴۴ هجری قمری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مفتخر به ثبت دو عنصر «محتشم خوانی» و «مرثیه خوانی امام حسین (ع) به سبک بحر طویل» در فهرست ملی میراث ناملموس کشور ثبت شده است.

وی اظهار داشت: میراث ناملموس عاشورایی، در زمره مهمترین مواریث فرهنگی ناملموس اسلامی قرار دارد. این میراث مهم تاریخی، که در رثا و عزای سرور و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله حسین (ع) ظهور وبروز یافته با محوریت واقعه عظیم کربلا و روایت‌های سوزناک آن شکل گرفته است.

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: سنت ها، آیین ها، رسوم، نمایش‌های مذهبی و به ویژه نوحه‌ها و عناصری که میراث ناملموس عاشورایی را شکل می‌دهند به دلیل نقشی که در حیات دینی و اجتماعی مردم داشته سبب ساز وفاق ملی در میان ایرانیان فارغ از اختلافات مذهبی و قومی بوده است، چرا که حسین بن علی (ع) فارغ از نسب و کنیه و نژاد، برای ایرانیان، نماد آزادگی و ایثار است.

معاون میراث فرهنگی وزارت میراث فرهنگی اظهار داشت: سنت‌های عاشورایی در تناسب با تنوعات فرهنگی، زبانی و جغرافیایی از اشکال و صور متنوعی برخوردار گشته و در هر دوره ای در ظرف زمان جای می گیرد. این میراث مهم بشری که در دوره های مختلف تاریخی به ویژه در دوره آل بویه، صفویه، قاجار شکل و شمایل خاصی پیدا نموده است دارای یک اصل واحد است: بازنمایی و شرح حماسه آزادگی.
حماسه ای که در میراث جهانی تعزیه به بهترین شکل نمایش درآمده و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

وی افزود: فهرست *میراث ملی ناملموس* ایران نیز مشحون از عناصر میراث ناملموس عاشورایی است. که از جمله  آنها می توان به :
 مراسم عزاداری هشتم محرم حسینیه اعظم زنجان ، مراسم عزاداری تکیه معاون الملک کرمانشاه، مراسم جارزدن ماه محرم عقدا یزد، سینه‌زنی روستای گیلی اراک ، مدیریت سنتی مراسم دهه اول محرم ماسوله اشاره کرد.

دارابی سینه زنی کمر به کمر رامیان گلستان، تعزیه خوانی در تکیه نیاوران و تکیه تجریش، عزاداری ایل شاهسون اراک ، چهارپایه خوانی بازار تهران ، تعزیه شاهچراغ شیراز ، مراسم سنج و دمام بوشهر ، چاووشی خوانی ماه محرم کاشان و نخل گردانی یزد را از دیگر عناصر فهرست میراث ناملموس عاشورایی در فهرست میراث ملی ناملموس ایران برشمرد.

در سال جاری و همزمان با شروع ماه محرم ۱۴۴۴ هجری قمری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی مفتخر به ثبت دو عنصر « *محتشم خوانی* » و « *مرثیه خوانی امام حسین (ع) به سبک بحر طویل* » در فهرست ملی میراث ناملموس کشور به ثبت شده است.

وی نوشت: امیدوارم در پرتو عنایت پاسدار بزرگ میراث ناملموس عاشورا حضرت زینب (سلام الله علیها) باشیم.منبع