لندن مجبور شد آثار تاریخی «بنین» را به نیجریه بازگرداند

به گزارش ایسنا و به نقل از گاردین، مسوولان موزه «هورنیمان» اعلام کردند ۷۲ گنجینه تاریخی بنین از جمله برنزهای بنین را به نیجریه بازمی‌گردانند.

انتهای پیاممنبع

دولت نیجریه در ماه ژانویه خواستار استرداد آثار تاریخی غارت‌شده بنین شد. مقام‌های این کشور قصد دارند آثاری که بازگردانده می‌شوند را در موزه «هنرهای آفریقای غربی» نگهداری کنند. این موزه در سال ۲۰۲۵ افتتاح خواهد شد.

حدود ۱۰,۰۰۰ اثری که در جریان هجوم به «بنین» غارت شده‌اند در ۱۶۵ موزه و بسیاری از مجموعه‌های خصوصی سراسر جهان نگهداری می‌شوند. «موزه بریتانیا» در لندن از ۹۰۰ اثر تاریخی بنین نگهداری می‌کند و بزرگترین مجموعه آثار بنین در جهان را در اختیار دارد.

پرفسور «دن هیکس»، استاد رشته باستان‌شناسی معاصر دانشگاه آکسفورد، تصمیم موزه «هورنیمان» برای بازگرداندن این آثار تاریخی را «بی‌نهایت پراهمیت» توصیف کرد. این استاد دانشگاه در کتابی که با عنوان «موزه‌های بریتانیا» منتشر کرده است، ۱۶۵ موسسه را به عنوان محل نگهداری برنزهای بنین شناسایی کرده است. «هیکس» معتقد است تصمیم موزه «هورنیمان» برای بازگرداندن این آثار فشار بر «موزه بریتانیا» را برای تغییر دادن موضع‌اش درباره استرداد برنزهای بنین افزایش می‌دهد.

مسوولان یکی از موزه‌های واقع در لندن ده‌ها اثر تاریخی از جمله برنزهای بنین را به نیجریه بازمی‌گردانند.

مسوولان «موزه بریتانیا» در مقابل درخواست‌ها برای بازگرداندن ۹۰۰ اثر تاریخی متعلق به بنین که در مجموعه این موزه نگهداری می‌شود، همواره مقاومت کرده است.

متولیان این موزه که در لندن واقع شده است، همگی با واگذاری مالکیت این آثار تاریخی به دولت نیجریه موافقت کردند.

هفته گذشته نیز دانشگاه‌های آکسفورد و کمبریج اعلام کردند بیش از ۲۰۰ اثر تاریخی بنین را بازمی‌گردانند.

به این ترتیب موزه «هورنیمان»  به نخستین موسسه‌ای تبدیل می‌شود که توسط دولت بریتانیا تاسیس شده است و گنجینه‌هایی را که توسط نیروهای بریتانیا در سال ۱۸۹۷ از «بنین»‌ غارت شده‌اند به نیجریه بازمی‌گرداند.