قول نماینده ولی فقیه به جاماندگان حجنماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: متقاضیان حج که امسال به دلیل محدودیت سنی به حج نرسیدند، برای سال آینده زمینه سفرشان فراهم می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، حجت‌الاسلام و المسلمین سید عبدالفتاح نواب که در آخرین لحظات به حج امسال رسید، با حضور در محل اقامت زائران ایرانی در صحرای عرفات، گفت: زائرانی که امروز در خدمتشان هستیم قرار بود در سال ۹۹ به حج مشرف شوند، اما کرونا مانع شد و شماری از آن‌ها نیز به دلیل کرونا جان خود را از دست دادند. همچنین جمعی از آن‌ها به دلیل شرایط سنی اعمال شده از سوی عربستان نتوانستند [امسال] اعزام شوند، ولی ان شاءالله در سال آینده زمینه تشرف آن‌ها فراهم شود.

حج امسال پس از دو سال وقفه، با حضور یک میلیون زائر از سراسر جهان برگزار شده است. عربستان امسال ظرفیت حج را به نصف رساند و فقط به زائران کمتر از ۶۵ سال که دو دُز کامل واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند، در صورت ارائه نتیجه منفی آزمایش PCR با اعتبار ۷۲ ساعت، اجازه ورود به این کشور و شرکت در مناسک حج را داده است.

از ایران حدود ۳۹ هزار و ۶۰۰ نفر در حج تمتع ۱۴۰۱ حضور دارند. این تعداد از بین بیش از ۷۴ هزار زائری بوده که در سال ۹۹ برای حج تمتع ثبت‌نام و هزینه سفر خود را کامل واریز کرده‌اند.

حجت‌الاسلام‌ و المسلمین عبدالفتاح نواب ـ‌ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ که ویزای او نیز به دلیل محدودیت سنی حج تا آخرین لحظات از سوی عربستان صادر نشده بود و با پیگیری وزارت امور خارجه پنجشنبه ۱۶ تیرماه درحالی که عملیات انتقال حجاج ایرانی پایان یافته بود، صادر شد، پیش‌تر نبست به شرط محدودیت سنی عربستان در حج امسال معترض شده بود.   

او با بیان این‌که خداوند شرط استطاعت برای حج را توانایی جسمی و مالی قرار داده است، اعلام شرط سنی از سوی عربستان برای ادای واجب الهی را تعجب‌برانگیز دانسته و گفته بود: با این شرط، افراد سالم زیادی از انجام حج امسال محروم می‌شوند. اختصاص سهمیه ۱۵۰ هزار نفری برای زائران داخل عربستان و ۸۵۰ هزار نفر برای بیش از یک میلیارد مسلمان جهان با منطق هر هزار نفر یک نفر سازگاری ندارد.

علاوه‌بر زائرانی که در سال ۹۹ برای حج ثبت‌نام کرده و به دلیل محدودیت سنی به حج امسال نرسیدند، یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر دیگر همچنان در نوبت حج هستند که بنا بر اعلام سازمان حج و زیارت، بعضی از این افراد حدود ۱۵ سال در نوبت حج بوده‌اند.

 انتهای پیاممنبع