قول به رییس‌جمهور برای هزارتایی شدن موزه‌ها

قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در عین حال که به ظرفیت بالای شورای راهبردی و فنی موزه‌ها اشاره کرد، بر دستور کار قرار گرفتن توسعه و ارتقاء زیرساخت‌ها تاکید کرد.

بیژن مقدم، مدیر جدید مجموعه فرهنگی تاریخی نیاوران نیز در سخنانی با اشاره به تجربه ۳۵ ساله‌اش در حوزه فرهنگی و رسانه‌ای، بیان کرد: مجموعه نیاوران یکی از دست نخورده‌ترین مجموعه‌های تاریخی است که پس از انقلاب توسط افرادی متدین با حفظ تمام‌ ویژگی‌ها و دارایی‌هایش نگهداری و حفظ شده است.

به گزارش ایسنا، آیین تکریم و معارفه مریم جلالی و بیژن مقدم سرپرست پیشین و مدیر جدید مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران با حضور علی دارابی ـ قائم‌مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و معاون میراث‌فرهنگی کشور ـ ‌مجتبی توانگر ـ نماینده مجلس شورای اسلامی ـ  در مجموعه فرهنگی‌تاریخی نیاوران برگزار شد.

دارابی کارنامه مریم جلالی را درحالی که کمتر از شش‌ماه سرپرست کاخ نیاوران بود، «موفق» و «تاثیرگذار» دانست و گفت: در این مدت گام‌های مهمی در حوزه مرمت، تشکیل شوراهای راهبردی و فنی موزه‌ها، برنامه جامع پنج ساله و همچنین جذب منابع و ظرفیت‌های جدید انجام شد که قابل تقدیر است.  

قائم‌مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: در دولت سیزدهم و در یک سال گذشته ۳۵ موزه به کشور اضافه شده است و به رئیس‌جمهور قول داده‌ایم تا پایان ۱۴۰۴ تعداد موزه‌ها را به عدد هزار برسانیم.

معاون میراث‌ فرهنگی کشور سپس با تاکید بر قدرت موزه‌ها، از آن‌ها به‌عنوان ویترین و گنجینه هر ملتی نام‌ برد و بیان کرد:‌ موزه‌ها در عرصه صلح، دیپلماسی عمومی و توسعه و گسترش مناسبات جهانی در عرصه بین‌الملل، نقش مهمی ایفا می‌کنند.

مقدم درحالی که حکم مدیریتش را از علی دارابی دریافت کرد، گفت: از ظرفیت‌های این مجموعه برای شادی مردم و انجام هرچه بهتر کارهای فرهنگی استفاده شود.

او با اشاره به تاریخ هفت‌هزار ساله ایران بیان کرد: انتقال این تجربه به نسل جوان با روایتگری درست، مستند، باورپذیر، عالمانه، جذاب و متناسب با مخاطب‌های مختلف انجام می‌شود.

او در ادامه به بازدید رییس‌جمهور از بخش‌های مختلف موزه ملی اشاره کرد و افزود: در گزارشی که به آقای رئیسی ارائه دادم، اعلام‌ کردم در کشور ۸۰۰ موزه داریم که کم‌تر از ۳۰۰ عددِ آن متعلق به وزارت میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بوده و بقیه متعلق به بخش خصوصی و سایر ارگان‌ها است. در دولت سیزدهم و در یک سال گذشته ۳۵ موزه به ظرفیت مجموعه موزه‌های کشور اضافه شده است و به رئیس‌جمهوری قول داده‌ایم تا پایان ۱۴۰۴ تعداد موزه‌ها را به عدد هزار برسانیم.

انتهای پیاممنبع

دارابی بیان کرد: افزایش تعداد موزه‌ها نه تنها از نظر کمی مهم است، بلکه باید در سبد فرهنگی خانواده قرار گیرد. به این وسیله باید حافظه تاریخی جامعه را تقویت کنیم و انتقال تجربه به نسل جوان صورت گیرد.

بنابر گزارش روابط عمومی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، پیگیری تدوین سند چشم‌انداز جزو مطالباتی بود که دارابی به آن اشاره کرد و افزود: برای نخستین بار در بند ۱۷ برنامه هفتم توسعه و در سیاست‌های کلی نظام، گردشگری و صنایع‌دستی دارای عنوان شده است و باید از این فرصت نهایت استفاده انجام شود.

قول به رییس‌جمهور برای هزارتایی شدن موزه‌ها

قائم مقام ضرغامی، همچنین بیژن مقدم را که به تازگی با حکم او، مدیر کاخ نیاوران شده است را یکی از مشاهیر حوزه رسانه‌ و ارتباطات دانست و بیان کرد: مطمئنا دوره جدید حساس و تعیین‌کننده است. در دوره اخیر با تفویض اختیارهایی که انجام شده، بسیاری از امور را به مدیران کاخ‌ها و موزه‌ها واگذار کرده‌ایم. امروز، عصر رسانه و ارتباطات است و روایتگری آن چیزی است که در این عرصه نیاز داریم.

 او روایت‌گری و گردشگری را دو امر جدایی‌ناپذیر از یکدیگر دانست و افزود: علاوه‌بر دیدن، شنیدن حقایق تاریخی، امروز اهمیت فراوانی دارد. امروز جنگ روایت‌هاست که با توجه به تاکید مهندس ضرغامی و دکتر دارابی بر این امر تلاشمان این است این مهم با کیفیت انجام شود.