«قلعه مدرسه» ایذه را هم دریابیدایسنا/خوزستان یک باستان‌شناس‌ می‌گوید: قلعه مدرسه شهرستان ایذه معروف به «قلعه مدرسه ۱» که از آن به عنوان مهم‌ترین آثار دوران اسلامی در استان خوزستان و کشور یاد می‌شود در سال‌های اخیر به دلیل نبود توجه آسیب دیده و نیاز به مرمت اضطراری دارد.

اکرم‌ رضایی در گفت‌وگو با ایسنا تاکید کرد: با توجه به شرایط موجود این قلعه تاریخی لازم است هر چه سریع‌تر مرمت و نواقص آن رفع شود.

وی خاطرنشان کرد: نباید نادیده گرفت که سال‌ها از عمر این قلعه تاریخی می‌گذرد و خسارات وارده طبیعی است اما این امر وظیفه ما را دوچندان می‌کند که مراحل مرمت و استحکام‌بخشی آن را اساسی‌تر انجام دهیم.

در فرهنگ دهخدا آمده است: «قلعه مدرسه» دهی است از دهستان هلایجان بخش ایذه شهرستان اهواز، واقع در ۴۵ هزارگزی جنوب باختری ایذه. موقع جغرافیایی آن کوهستانی و هوای آن معتدل است. سکنه ٔ آن ۱۷۵ تن است. آب آن از چشمه و محصول آن غلات و شغل اهالی زراعت است. راه مال‌رو دارد. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۶).

پیشتر در ایسنا درباره قلعه مدرسه ایذه:

تعریض جاده علت تعرض به اثر تاریخی ایذه

به گزارش ایسنا، «قلعه مدرسه ۱» محوطه‌ای تاریخی در ایذه است که قدمت آن به ۷۰۰ سال پیش بازمی‌گردد.

هم‌اکنون بقایای «قلعه مدرسه ۱» که مربوط به دوره صفوی است در شهرستان ایذه، بخش مرکزی، دهستان حومه شرقی، روستای قلعه مدرسه واقع شده است.

این اثر تاریخی در تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۸۷ با شماره ثبت ۲۳۷۷۷ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

انتهای پیاممنبع