«قبرستانِ نو واجد شرایط ثبت ملی نیست»!

قبرستان نو که به نام بنیان‌گذارش «حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی» نیز شناخته می‌شود، در خیابان اراکِ شهر قم و نزدیک به حرم حضرت معصومه (س) قرار دارد. عده‌ای از شخصیت‌های معروف دینی و سیاسی مانند سید محمدکاظم شریعتمداری از مراجع تقلید شیعه و مؤسس حزب جمهوری خلق مسلمان ایران و دارالتبلیغ اسلامی، سلطان‌الواعظین شیرازی از علمای شیعه و صاحب کتاب «شب‌های پیشاور»، میرزا حسن تبریزی رشدیه از پیشگامان نهضت فرهنگی ایران و پدر فرهنگ جدید ایران، آیت‌الله شجاع‌الدینی، امام جماعت مسجد سلمان تهران، الهی طباطبایی برادر علامه طباطبایی و علی اکبر سیاسی،‌ رجل سیاسی دوره پهلوی و از بنیان‌گذاران دانشگاه تهران، در این قبرستان مدفون‌ شده‌اند.

«قبرستانِ نو واجد شرایط ثبت ملی نیست»!
سرقت کاشی‌های قبرستانِ نو

«قبرستانِ نو واجد شرایط ثبت ملی نیست»!
مسدود کردن مقابر و آرامگاه‌های خانوادگی قبرستانِ نو

«قبرستانِ نو واجد شرایط ثبت ملی نیست»!
سوزاندن درختان «قبرستانِ نو/ عکس‌ها از محمدباقر کعبی

انتهای پیاممنبع

ارجمندی افزود: البته آن‌طور که مطلع شده‌ام طرح ساماندهی این قبرستان مانند طرح ساماندهی «وادی‌السلام» (قبرستان تاریخی نجف، عراق) برنامه‌ریزی شده است. پیشنهاد ما هم این است که این مکان علی‌رغم این‌که قبرستان است باید مورد استفاده محوطه‌ای هم قرار گیرد؛ چراکه روبروی حرم حضرت معصومه (س) است و حتما روی حریم بصری آن تأثیر می‌گذارد.

«قبرستانِ نو واجد شرایط ثبت ملی نیست»!
این احتمال داده شده کاشی‌های برخی مقابر دزده شده است

این درحالی ‌است که علیرضا ارجمندی ـ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم ـ درباره وضعیت این قبرستان و ثبت آن در فهرست آثار ملی به ایسنا گفت: این قبرستان به دلیل این‌که متعلق به پهلوی دوم است شاخص‌های ثبت در فهرست آثار ملی را ندارد. اگر پرونده ثبتی آن هم از طرف میراث‌فرهنگی بسته شود، کمیته ثبت به دلیل نبود شاخص‌ها، با ثبت آن موافقت نخواهد کرد. بعضی معتقدند که برخی از مفاخر و شخصیت‌های مهم در این قبرستان دفن شده‌اند و این دلیلی برای ثبت قبرستان است، اولا که این مفاخر برای معاصر هستند و دوما این موضوع شاخصی برای ثبت نیست.

به گزارش ایسنا، تصاویری جدیدی که از این قبرستان در فضای مجازی منتشر شده نشان می‌دهد قبرها و آرامگاه‌های آن ، وضعیت نابسامانی دارند. کاشی‌های برخی قبرها دزدیده شده و یا آسیب دیده، ورودی بعضی از مقبره‌های خانوادگی نیز با آجر مسدود شده و برخی مقابر در وضعیت آشفته‌ای به سر می‌برند. تعدادی از درخت‌های قبرستان نیز سوزانده شده است. برخی معتقدند «قبرستان نو» به دلیل ماهیت و شخصیت‌هایی که در آن دفن شده‌اند، قابلیت ثبت در فهرست آثار ملی را دارد.

«قبرستانِ نو» یکی از گورستان‌های قدیمی در قم است که وضعیت خوبی ندارد و تاکنون اقدام مؤثری برای حفاظت و ساماندهی آن انجام نشده است. از طرفی، به گفته مدیرکل میراث فرهنگی این استان، «قبرستان نو» شرایط ثبت در فهرست آثار ملی را ندارد و شهرداری به عنوان متولی باید به وضعیت آن رسیدگی کند.