عربستان برای گردشگران پیست اسکی می‌سازد

مقام‌های عربستان سعودی در راستای «راهبرد گردشگری کشور»، ‌توسعه چندین پروژه مختلف را آغاز کرده‌اند که از جمله آن‌ها به پروژه «نئوم» ‌(NEOM) می‌توان اشاره کرد که یک کلان‌شهر با بودجه ۵۰۰ میلیارد دلار است. مقام‌های این کشور امیدوارند «نئوم» ‌ به یک قطب گردشگری جهانی تبدیل شود.

در ماه نوامبر، ‌وزیر گردشگری عربستان در جریان نشست شورای جهانی سفر و گردشگری اعلام کرد که این کشور تا سال ۲۰۳۰ فرصت‌های سرمایه‌گذاری به ارزش ۶ تریلیون دلار را در حوزه سفر و گردشگری ایجاد خواهد کرد.

بارش برف در نواحی شمال غربی الکان و کوه الوز غیرمعمول نیست، با این حال، برف به ندرت به جنوب استان تبوک، جایی که کوه‌های حرّه قرار دارند، می‌رسد.

کوه‌های الوز در منطقه شمالی عربستان سعودی و در حدود ۱۰۰۰ کیلومتر و با ۱۲ ساعت رانندگی از جده فاصله دارد.

سخنگوی مرکز ملی هواشناسی منطقه شمال عربستان گفت: بارش برف در منطقه شمالی کشور به‌ویژه کوه‌های الوز و مناطق مجاور آن به دو عامل اصلی عمق و حرکت فرورفتگی‌های قطبی و وجود رطوبت مناسب بستگی دارد.

به گزارش ایسنا به نقل از عربین بیزنس، فصل برف در عربستان سعودی با بارش های سرد زمستانی که کوهستان‌های الوز در استان تبوک را در بر گرفت، آغاز شده است و گردشگران از سراسر منطقه و همچنین ساکنان این کشور را برای دیدن کوه‌های سفیدپوش به خود جذب کرده است.

مقام‌های عربستان سعودی قصد دارند با کمک «راهبرد گردشگری ملی» ‌سالانه ۱۰۰ میلیون گردشگر را تا پایان این دهه به کشورشان جذب کنند. یکی دیگر از اهداف این پروژه ایجاد مشارکت ۱۰درصدی صنعت گردشگری در تولیدات ناخالص داخلی این کشور است که از نظر اقتصادی به درآمد ناشی از فروش نفت متکی است.

عربستان قصد دارد گردشگری کوهستان را با یک پیست اسکی در شمال غرب کشور متحول کند و پروژه شهر بزرگ و بلندپروازانه «نئوم» نیز شامل شامل پیست اسکی خواهد بود که قرار است تا سال ۲۰۲۶ ساخته شود و در سال ۲۰۲۹ میزبان بازی‌های زمستانی آسیایی خواهد بود.

انتهای پیاممنبع

با بارش برف در مناطق کوهستانی عربستان، مقامات گردشگری این کشور در فکر ایجاد پیست اسکی در فاصله ۸۰۰ کیلومتری تا شهر مدینه برای جذب گردشگران هستند.