ضرغامی: گردشگری، شفا یابد حال همه حوزه‌ها خوب می‌شود/ طرفدار نوآوری هستم

حوزه فعالیت این غرفه‌ها از تنوع زیادی برخوردار بود؛ از شرکتی که در برگزاری اردوهای گردشگری و رصد ستارگان فعالیت می‌کرد و سازنده اولین دستگاه شبیه‌سازی آسمان‌نما بود، تا شرکت‌های فعال در حوزه توریسم صنایع‌دستی، مدیریت صادرات صنایع‌دستی، پته‌دوزی و سوزن‌دوزی، بسته‌بندی خلاق صنایع‌دستی گردشگری سلامت، برنامه‌ریزی هوشمند سفر با معرفی نقاط گردشگری، ساخت انیمیشن، حوزه MR و AR، سامانه جامع حمل‌ونقل کشور، سازنده سنگ‌های مصنوعی خاص نمای ساختمان با یک دهم وزن سنگ و استحکام ۱۰ برابری نسبت به سنگ در این رویداد حضور داشتند.

ضرغامی پیش از آغاز مراسم توسعه گردشگری ایران کهن با خلاقیت و نگاه دانش‌بنیان و رونمایی و هم‌افزایی محصولات و خدمات شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق در زمینه‌های میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از غرفه‌های مختلف پارک ملی علوم و فناوری‌های نرم و صنایع‌فرهنگی و سالن شرکت‌های دانش‌بنیان و خلاق بازدید کرد. 

وی افزود: طرفدار نوآوری هستم، ذات فناوری و خلاقیت در لحظه بودن و شدن است و خود را با نیازها تطبیق و راه حل می‌دهد. 

به گزارش خبرنگار گردشگری ایرنا، سیدعزت‌الله ضرغامی روز سه‌شنبه – ١۴ تیر ١۴٠١- در همایش توسعه گردشگری ایران کهن با خلاقیت و نگاه دانش بنیان در دانشگاه علم و فرهنگ اظهارداشت: تنوع جاذبه، مزیت نسبی گردشگری ایران است اگر مردم و گردشگران از این ویژگی‌ها مطلع نباشند و مزیت‌ها را نشناسند نظام مسایل ما شروع می‌شود و وقتی راهی سفر می‌شوند تازه نیازها و کمبودها عیان می‌شود.

وی گفت: باید نیازهای حوزه فناوری را بررسی کنیم در تولید محتوا و فعالیت فضای مجازی دچار عقب‌ماندگی هستیم زیرا اصول فضای مجازی هنوز به رسمیت شناخته نشده است، باید قوانین این حوزه هر چه زودتر تدوین و تصویب شود تا هر فردی به دلیل عدم شناخت از ظرفیت‌های آن مانع فعالیت‌ها نشود و بخواهد آن را متوقف کند.

وی گفت: صنایع دستی و میراث فرهنگی با صنعت گردشگری و سرویس های خدمات آن در هم تنیده هستند و یکپارچه سازی می تواند بخش بزرگی از مسایل و مشکلات حوزه گردشگری را حل کند. 

وزیر میراث فرهنگی در بازدید از غرفه‌ها با هر یک از غرفه‌داران به‌صورت جداگانه گفت‌وگو کرد و در جریان دغدغه‌ها و ایده‌های نو آن‌ها قرار گرفت. او در طول این گفت‌وگوها به هریک از کسانی که حوزه فعالیت‌شان با ماموریت‌های وزارتخانه هم‌سو بود قول همکاری داد. 

«موسسه ملی فرهنگی هنری و خلاق سوخته‌نگاری»، «آی‌لایک ایونتس»، «مرکز نوآوری شهرهای آینده»، «ایده‌های خلاق رایا»، در حوزه رژیم‌درمانی وگردشگری سلامت، «رویاسازان نوین کار آفرین»، «ایده‌پردازان نواندیش»، «آزیموت نگار»، «بیزیکت»، «بی‌تیک»، «پیشخوان هزاره سوم»، «سلامت همراه نوین دنا»، «بامداد فصل رویش»، «ژرفا هنر ساتین کیش»، «صنایع خلاق اریسا»، «نوین تارا تجارت»، «فرش دستبافت ساریگل»، «تندیس و پیکره شهریار»، «کارآفرینان خلاق امروز»، «تحلیلگران پیشرو و سانا نادین»، «نسل اندیشه سبز نما، دیرین دیرین»، «اندشمندان جوان شباهنگ»، «پوگان»، «کانون هماهنگی دانش صنعت و بازار فرش دستبافت»، «گالری نبکا»، «باغ ایرو»، «سنا ایده آفرین» غرفه‌هایی بودند که در طول این بازدید میزبان وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بودند. 

ضرغامی افزود: روش‌ها و کسب و کارهای سنتی و مدرن و فناورانه و خلاق حوزه گردشگری هیچ تعارضی با یکدیگر ندارند، دو قطبی سازی این دو بخش نادرست است زیرا هر دو مکمل و تقویت کننده یکدیگرند.

ضرغامی اظهارداشت: همه تلاش ما این است زیرساخت‌های گردشگری فراهم شود و توسعه یابد، ما به دنبال تقویت این زیرساخت و رفع موانع فعالان هر دو بخش سنتی و مدرن و خلاق حوزه گردشگری هستیم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: گردشگری باید آسان شود و در دسترس قرار گیرد زیرا حق همه مردم است. گردشگری مانند بیماری است که اگر شفا یابد حال همه حوزه‌ها را خوب می‌کند و کمبودها و مسایل بخش‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی را حل می‌کند. 

در جریان این بازدید و این مراسم پلتفرم «بزنیم بیرون» که خدمات دستی و آگاهی بخشی از جاذبه های سفر محورهای سفر و تاسیسات مربوط به گردشگری را ارایه می کند رونمایی شد.منبع

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی از استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان هر سه حوزه ماموریتی خود حمایت می‌کند. حاکمیت وظیفه تنظیم‌گری دارد اگر درست اقدام می‌کردیم دچار عقب ماندگی نبودیم اما الان باید در کنار هم آن را جبران کنیم گام اول هم دور ریختن ساختارها و رویکردهای کهنه است.