ضرغامی: پرونده ثبت جهانی منظر هگمتانه پاییز امسال به یونسکو ارسال می‌شودبه گزارش ایرنا، عزت الله ضرغامی روز پنج‌شنبه همزمان با سفر رییس جمهور به استان همدان در شورای اداری شهرستان تویسرکان، افزود: حفظ موقعیت تاریخی، طبیعی و گردشگری این مجموعه مهم فرهنگی از جمله اولویت های محوری است چراکه از نظر دینی و تاریخی وضعیت خوبی دارد.

وی با تاکید بر اینکه زیرساخت های گردشگری این منطقه باید تامین و تقویت شود، اظهار داشت: یکی از دلایل اهمیت انتخاب منظر تاریخی هگمتانه برای ثبت جهانی، تمدن باستانی آن از دوران مادها تا امروز است.

وزیر میراث فرهنگی و گردشگری افزود: کتیبه های گنجنامه به سه زبان نوشته شده است و این به آن معناست که ایرانیان  پیام خود را به زبان‌های بین المللی به مردم دوران‌های مختلف تاریخی می رسانده اند.

به گفته ضرغامی، در زمینه ثبت این مجموعه، انجام اقدامات و کارهای جنبی با هدف رعایت الزامات و استاندارهای یونسکو باقی مانده است که امروز و در سفر رییس جمهور موضوع بررسی خواهد شد.

وی اظهار داشت: خوشبختانه استان همدان همکاری بسیار خوبی در رابطه با پرونده ثبت جهانی هگمتانه دارد و اعتبارات خوبی نیز در سال‌جاری برای این پرونده در نظر گرفته شده است.

ضرغامی در ادامه بر حفظ ظرفیت‌های گردشگری شهرستان تویسرکان نیز تاکید کرد و گفت: نمونه‌های دینی و تاریخی ارزشمندی در این شهرستان وجود دارد و باید در رابطه با ایجاد زیرساخت‌های موردنیاز این حوزه در شهرستان تصمیمات لازم گرفته شود.

وزیر میراث‌ فرهنگی، گردشگری و ‌صنایع‌دستی با اشاره به اینکه در حوزه صنایع‌دستی نیز شهرستان تویسرکان ظرفیت‌های فراوانی دارد، گفت: مشکلات فعالان این حوزه نیز در جلسه امروز شورای اداری استان همدان با حضور رییس جمهور بررسی خواهد شد.

به گزارش ایرنا، پرونده ثبت جهانی «منظر تاریخی شهری از هگمتانه تا همدان» شامل تپه هگمتانه، بازار و بافت تاریخی است که برای ثبت جهانی آماده‌سازی شده است.

منظر تاریخی هگمتانه در شهر همدان مسیر «آرامگاه بوعلی تا آرامگاه باباطاهر» را شامل می شود که با ثبت این اثر، میراث فرهنگی این محدوده شامل بافت تاریخی، بازار سنتی، مسجد جامع و پیاده راه‌های شهر همدان حفظ می‌شود.

براساس اعلام وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، پرونده ثبت جهانی هگمتانه به یونسکو ارسال شده و در بین آثار تاریخی و فرهنگی ایران برای ثبت جهانی در یونسکو، منظر تاریخی هگمتانه در اولویت نخست قرار دارد.

استان همدان به عنوان پایتخت تاریخ و تمدن ایران زمین دارای بیش از یک هزار و ۸۰۰ اثر تاریخی و گردشگری است که بیش از یک‌هزار مورد از آنها ثبت ملی شده اند.

آیت‌الله «سیدابراهیم رییسی» رییس جمهوری اسلامی ایران صبح امروز (پنج‌شنبه ۶ مرداد) در سی‌امین سفر استانی خود، وارد همدان شد.

آیین استقبال رسمی از رییس جمهور با حضور آیت‌الله «حبیب الله شعبانی موثقی» نماینده ولی فقیه در استان و «علیرضا قاسمی فرزاد» استاندار همدان، فرماندهان نظامی و انتظامی، اعضای شورای تامین و جمعی از مدیران دستگاه‌های اجرایی استان در فرودگاه همدان برگزار شد.

برهمین اساس، جمعی از وزرای دولت به نمایندگی از جانب رییس جمهور به شهرستان های دهگانه استان همدان سفر کردند.

خبرها و گزارش‌های بیشتر از سفر استانی رییس جمهور به این استان را در پرونده خبری «دیار هگمتانه میزبان سی‌امین سفر استانی رییس جمهور» دنبال کنید.منبع