ضرغامی: به‌دنبال گردشگری ارزان هستیم/سفر حق همه استبه گزارش خبرنگار ایرنا، سیدعزت الله ضرغامی شنبه شب در گفت‌ وگویی تلویزیونی افزود: در یکسال گذشته  ۲۰ مانع اساسی را احصا و سعی کردیم به جای گزارش‌های حجیم، ۳۰ محور اصلی از اقدامات انجام شده را به عنوان کارنامه عملکرد ارائه کنیم.

وزیر میراث فرهنگی تصریح کرد: اولین چالشی که در کشور با آن روبه‌رو هستیم و من برای آن از اصطلاح «زیر میز زدن» استفاده می‌کنم، این است که بسیاری از کارها با روش کارمندی جلو نمی‌رود. نظام اداری ما ناکارآمد و پوسیده است که موجب شده کارها جلو نباشد. یکی از خطرات دولت همین است و سعی کردم تحول را از وزارت میراث‌فرهنگی آغاز کنم.

وی ادامه داد: بسیاری از مجوزها به ستاد وزارت میراث‌فرهنگی بر می‌گشت که موجب فساد اداری و امضای طلایی می‌شد. اگر شخصی برای فعالیتی به مجوز نیاز داشت باید به وزارتخانه در خیابان آزادی مراجعه می‌کرد.  

ضرغامی یادآور شد: اولین کاری که کردم این بود که نشستی را با عنوان «نهضت تفویض اختیار» برگزار کردیم تا ماموریت‌ها را به بخش‌های صفی وزارتخانه در سراسر کشور منتقل کنیم.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: صنایع‌دستی مصداق بارز اقتصاد مقاومتی است. بیش از یک میلیون نفر در این حوزه مشغول هستند و شعار ما این است که «هر خانه یک کارگاه صنایع دستی است». اگر همه زمینه‌های مولد را راه بیاندازیم، مصداق آن همین است.

وی افزود: از ۴۰۰ رشته صنایع‌دستی ثبت شده در دنیا ۲۹۹ رشته در ایران فعال است. هشت رشته منسوخ را هم احیا کردیم که از این تعداد ٢۶٠ رشته نیاز به مجوز فعالیت ندارند و به شکل اعلانی هستند و اکنون این کار انجام شده است.  

ضرغامی گفت: در نگاه تحولی اشکالی که داریم این است که رئیس دستگاه و سازمان رویکرد تحولی دارد، اما متاسفانه بدنه مدیران و کارگزاران تحول را مانند او متوجه نمی‌شود، پس در نتیجه کار به سرانجام نمی‌رسد.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی با بیان اینکه همه باید از نعمت سفر بهره مند شوند، گفت: با تقویت گردشگری داخلی باعث ایجاد اشتغال و ارتقای اقتصاد کشور می‌شویم. ما به دنبال گردشگری ارزان هستیم.

ضرغامی افزود: در یک سال گذشته تلاش کردم در سطح رسانه جا بیاندازند که هر سه حوزه‌ تخصصی وزارتخانه (میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی) مهم هستند و اکنون بسیاری از صاحب‌نظران آرام آرام با مسائل حوزه‌های ماموریتی ما در حال آشنا شدن هستند.

وی افزود: پیشتر وزارت میراث فرهنگی را وزارت دست چندم فرض می‌کردند اما با بسیاری از دستگاه‌ها ارتباط تنگاتنگی برقرار و با هفت دستگاه تفاهمنامه همکاری امضا کردیم. با برخی تقاطع داشتیم و با بسیاری از آنها نقاط همکاری و ماموریت مشترک داریم.

وزیر میراث فرهنگی تصریح کرد دومین نظام مسائل ما این است که ماموریت‌های وزارتخانه ما فرابخشی است و دستگاه‌های مختلف باید در حوزه‌های ما فعال شوند. ما با سازمان اوقاف، شهرداری و نیروهای انتظامی مسائل مشترک داریم.

وی به فعالیت و تردد خودروهای کاروان (کمپرها) اشاره کرد و گفت: ما باید به کمپرها مجوز بدهیم، جلسه‌ای با نیروی انتظامی داشتیم و مشکل این مجوزها را رفع کردیم، اکنون با کمک کانون جهانگردی و اتومبیلرانی پلاک ویژه به کمپرها داده می شود که در سراسر ایران و جهان می توانند تردد کنند 

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی بیان کرد: خانواده‌هایی که در کمپرها سفر می کنند شجاعانه زندگی می‌کنند و به طبیعت و جنگل می‌روند. اینها در گذشته نمی‌توانستند در جاده تردد کنند. 

وی به آغاز همکاری مشترک با بنیاد مسکن و سازمان اوقاف اشاره کرد و گفت: با همکاری سازمان فرهنگ و ارتباطات اکنون رایزن‌ های فرهنگی در سراسر دنیا ماموریت دارند و هر کدام از آنها می‌توانند به عنوان مدیران وزارت میراث فرهنگی عمل کنند. رایزن‌ های فرهنگی ما علاوه بر کار فرهنگی در کشورهای مختلف مانند اسپانیا و جمهوری آذربایجان با ما مرتب در ارتباط هستند و با آژانس‌داران جلسه می‌گذراند. در این یکسال بسیاری از مسائل مشترک فعالان بخش خصوصی با کشورهای همسایه و همکار را شناسایی، مذاکره و حل کردیم که سفیران ما به ویژه رایزن‌های فرهنگی بانی این کارها بودند.

ضرغامی با بیان اینکه حوزه گردشگری شامل داخلی و خارجی است، گفت: سهم صنعت گردشگری در بسیاری از کشورهای توسعه یافته جهان تا ۸۰ درصد گردشگری داخلی است؛ گردشگری داخلی باعث توزیع ثروت می‌شود، وقتی گردشگری داخلی تقویت شود، تولید، اشتغال و ثروت تقویت می‌شود.

وی افزود: در حوزه گردشگری خارجی اولین قدمی که برداشتیم این بود که مرزهای گردشگری که به دلیل شیوع کرونا ٢٠ ماه بسته بود، با مذاکراتی که با وزارتخانه‌های مرتبط، ستاد ملی مقابله کرونا و شخص رییس‌جمهوری کردم بالاخره باز شد، محدودیت صدور مجوز لغو شد و دولت قبل به دلیل نگرانی هایی که داشت سفر به ایران را محدود کرده بود اما با اقدامی که انجام شد نزدیک به ٢ میلیون و ٩٠٠ هزار گردشگر خارجی در این مدت به ایران سفر کردند. 

ضرغامی عنوان کرد: زیرساخت‌های ما در صنعت گردشگری کلا مشکل جدی دارد. جلسات زیادی با دستگاه‌های مختلف گذاشتیم تا مشکل زیرساخت‌ها حل شود. در گردشکری دریایی صفر بودیم در حالیکه ۵۴۰۰ کیلومتر سواحل داریم. 

وی توضیح داد: فردا(یکشبه) با مسئولان دو کشتی تفریحی که یکی ظرفیت ١٧٠٠ گردشگری و یکی هم ظرفیت ١٢٠٠ گردشگر را دارد جلسه دارم، سوخت یارانه ای برای این کشتی های مزیت ایجاد کرده است و می توانیم برای بازی‌های قطر گردشگری دریایی را راه‌اندازی کنیم و هموطنان و گردشگران علاقه‌مند می‌توانند به جزیره کیش که امکانات مناسبی برای این کشتی ها دارد سفر کند.

 

ضرغامی گفت: البته هنوز امکان پهلو گرفتن کشتی‌های بزرگ نیست اما با رئیس بنادر کشتیرانی جلساتی داشتم تا مشکلات این حوزه حل شود.

وزیر میراث فرهنگی به دریافت دلار از گردشگران خارجی برای هزینه پرواز در ایران اشاره کرد و افزود: این کار اشتباهی بود البته ایرلاین‌های ما هم مشکلاتی دارند، اما روش اشتباه بود و گفتند «اگر گردشگران خارجی بیایند، باید پول بیشتری برای هواپیما پرداخت کنند» با رییس هواپیمایی کشور جلسه گذاشتم هر چند مصوبه لغو شد اما ایرلاین‌ها هنوز در بخش قیمت مشکل دارند.

ضرغامی گفت: کیفیت خدمات مراکز اقامتی ما مناسب نیست و تعداد هتل‌های با کیفیت بالا ۴ و ۵ ستاره در کشور محدود است. تعداد کل هتل‌های ما کمتر از هتل‌های استانبول ترکیه هم است. ما ۶ هزار مراکز اقامتی داریم که زیر ۶۰ هزار اتاق دارد. در این یکسال رونق جدی در مجوزها و ساخت مراکز اقامتی داشتیم. 

وزیر میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: ۳۶۴ پروژه در هفته دولت به ارزش ۱۱ میلیارد تومان افتتاح می‌شود. گردشگری ارزان را باید توسعه دهیم بسیاری از مردم ما قدرت سفر ندارند. برای این کار به هتل‌های دو ستاره و مهمانسراها وام می‌دهیم. سال گذشته ۳۷۰۰ میلیارد تومان وام تبصره ۱۸ دادیم و جزو دستگاه‌های برتر در این زمینه بودیم.

وی بیان کرد: برای سرمایه‌گذاری در مراکز اقامتی و بنادر و گردشکری دریایی در زمینه ارائه تسهیلات وضع ما خوب است. یکی از موانع جدی ما در این حوزه ایران‌هراسی است که باعث می‌شود رشد ورود گردشگران به ایران کند شود.

ادامه دارد ….


 منبع