صنعت رو به رشد گردشگری سلامت در جهان

با توجه به شاخص گردشگری پزشکی سال ۲۰۱۶ دبی درحال حاضر در جهان عرب شماره اول و در سطح جهانی رتبه ۱۶ را در این صنعت دارد و درصدد است که تا سال ۲۰۲۰ نیم میلیون نفر را به سمت خود بکشاند. به گفته مؤسسه تندرستی جهانی، آمریکا بزرگترین بازار «گردشگری تندرستی» را تاکنون داشته است (در آخرین شمارش سالانه ۲۰۰ میلیارد دلار و بیشتر بود) و پس از آن آلمان قرار دارد (با ۶۰ میلیارد دلار) اما چین درحال کسب درآمدهای هنگفت است به طوری که آخرین آمارها جهشی سالانه از مرز ۱۲ میلیارد دلار به ۳۰ میلیارد دلار را نشان دادهاند. به گزارش لونلی پلانت، انتشارات شناخته شده راهنمای مسافرت،«گردشگری تندرستی» در جهان پر از استرس امروز ما سریعترین بخش درحال رشد صنعت گردشگری است به طوری که در سال جاری با افزایش ۱۰ درصدی خود توانست بیش از ۵۰۰ میلیارد دلار به بازار وارد کند. با این توصیف، بخش تخصصی پزشکی حتی با سرعت بسیار بیشتری درحال رشد است، به طوری که مسافران در تلاش هستند تا صورت حسابها یا زمان انتظار را کاهش دهند. مالزی نیز درحال ارتقا گردشگری پزشکی خود در سطح بینالمللی بوده است. بازار رشت در میدان شهرداری، خیابان امام خمینی قرار گرفته است.

همچنین در پایگاه اینترنتی آن آمده است «تخمین ما این است که با احتساب بیماران ورودی که بیش از هرکجا به سمت مکزیک، آسیایی جنوبی و جنوب شرقی روانه میشوند، بازار جهانی گردشگری پزشکی با نرخ ۱۵ تا ۲۵ درصد درحال رشد باشد. هند هزینه بسیاری را برای به دست آوردن سهم بازار این صنعت کرده است و دریافت ویزا را برای این مقصود آسان کرده است. اما این سؤال همچنان باقی است که گردشگران برای مسافرتهای پزشکی به کجا سفر میکنند؟ در بریتانیا که طولانی ترین زمان انتظار برای بیمار در خدمات بهداشت عمومی در یک دهه داشته است، تعداد مسافران با اهداف پزشکی از ۴۸ هزار نفر در سال ۲۰۱۴ به حدود ۱۴۴ هزار نفر افزایش داشته است. آخرین آمارها از این مؤسسه، رشد ۲۲ درصدی در تعداد سفرها و افزایش ۲۰ درصدی عواید حاصل از سفرهای بین المللی را نشان داد درحالی که این ارقام برای سفرهای داخلی به ترتیب ۱۷ درصد و ۱۱ درصد هستند. سایت Medigo که پایگاه اینترنتی سفر پزشکی است گزارش داده است که صف نوبتها برای دریافت ارتوپدی ۲۰۰ درصد افزایش داشته است و تعداد روزافزونی به کشورهایی نظیر فرانسه و سوئیس مسافرت میکنند. تایلند برای کشورهای آسیای شرقی مقصد پزشکی خوبی است و انتظار میرود در سال جاری میلادی به عنوان بخشی از راهبرد گردشگری خود پذیرای حدود یک میلیون گردشگر بین المللی با مقاصد پزشکی باشد.

پیش بینیها مختلف است اما شنیدهها حاکی از این است که این رقم تا حدود ۲۰ درصد به صورت سالانه افزایش یابد و درحال حاضر ارزش ۴۵ میلیارد دلار تا ۷۲ میلیارد دلاری دارد. این درحالی است که کشورهای درحال توسعه درحال تمرکز بر گردشگری پرشکی به عنوان یک صنعت رو به رشد هستند. از آنجا به سمت دهستان نقلهبر حرکت کنید و پس از طی چند کیلومتر به جنگل زیبای نقله بر مجله خبری kojaseir میرسید. بر اساس یافته های Orbis Research در آمریکا از نظر بینالمللی، پرتکرارترین و سودرسانترین خدمات در این بخش از گردشگری پزشکی عبارتند از خدمات دندان پزشکی، جراحی اختیاری، درمان باروری و جراحی زیبایی. کشورهای توسعه یافته مانند آمریکا، آلمان، انگلیس، ژاپن، کانادا و فرانسه درمانهای بسیار پیشرفته ارائه میکنند و بیماران را از کشورهایی که خدمات درمانی مناسبی ندارند جذب میکنند. قدمت پل آجری و تاریخی «پونل» به زمان صفویه باز میگردد و مانند دیگر پلهای دوران حکومت «شاه عباس صفوی» از سنگ و آجر ساخته شده است. به گفته بیماران فراسوی مرزها (Patients Beyond Borders) که یک انتشاراتی در زمینه سفر بینالمللی پزشکی مستقر در آمریکا است برترین مقاصد جهان به ترتیب حروف الفبا در صنعت گردشگری تندرستی عبارتند از؛ کاستاریکا، هند، اسرائیل، مالزی، مکزیک، سنگاپور، کره جنوبی، تایوان، تایلند، ترکیه، ایالات متحده آمریکا.

وبسایت پزشکی هندی به نام CareGuru به نقل از دکتر راچی گوپتا، مؤسس و مدیرعامل مرکز تشخیص پزشکی ۳hcare نوشته است «حتی با اینکه کشورهای آسیایی مانند تایلند، مالزی و سنگاپور آغاز به پیشی گرفتن از هند کرده اند، تسهیلات متمایز در مراقبت بهداشتی و اقداماتی که از سوی نخست وزیر هند انجام شده است رشد تصاعدی این صنعت در هند را در سالهای پیش رو نشان خواهد داد. «آبشار ویسادار» به عنوان یکی از شگفتانگیزترین جاذبههای طبیعت ایران و سومین آبشار مرتفع استان گیلان شناخته میشود و به همین دلیل سالانه بسیاری از علاقهمندان طبیعت را به سوی خود میکشاند. حتی می تواند به برنامه «توجه آگاهی در مسافرت» که از سوی هواپیمایی بریتیش ترتیب داده شده اشاره کرد که در نظر دارد پروازی آرام و طولانی بر فراز اقیانوس اطلس راه اندازی کند و در طی آن ویدئوهای مراقبه به نمایش درآورد. هواپیماییهای اتحاد، امارات و ویجین آتلانتیک از جمله خطوط هواپیمایی هستند که خدمات اسپا نیز در سالنهای بزرگ خود برای انتظار فراهم میکنند.

اگر شما این مقاله آموزنده را دوست داشتید و می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد مجله خبری kojaseir لطفا از سایت ما دیدن کنید.