صنایع‌دستی استان سمنان امسال ۱۲۰ میلیارد ریال فروش داشتبه‌گزارش ایرنا، جعفر صفاخواه روز دوشنبه در بازدید از کارگاه‌های صنایع‌دستی گروهی و انفرادی شهرستان‌های شاهرود و دامغان بیان کرد:  یکی از مهم‌ترین اهداف معاونت صنایع‌دستی، فراهم کردن زمینه فروش تولیدات هنرمندان است.

سرپرست معاونت صنایع‌دستی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت:  شناسایی امکانات موجود و ایجاد انگیزه در هنرمندان و بخش خصوصی برای ایجاد فروشگاه صنایع‌دستی، نمایشگاه‌های محلی، استانی، منطقه‌ای و سراسری زمینه‌ساز افزایش فروش تولیدات صنایع‌دستی است.

صفاخواه ادامه داد:  ایجاد غرفه‌های فروش در اماکن تاریخی و موزه‌ها، هتل‌ها و اقامتگاه‌های بوم‌گردی از دیگر اقدامات موثر برای فروش صنایع‌دستی است.

وی با تأکید بر اینکه فروش در چرخه تولید صنایع‌دستی به عنوان موتور محرکه تولید عمل می‌کند، گفت: فروش صنایع‌دستی زمینه‌ساز تولید بیشتر با کیفیت بالاتر، اشتغال بیشتر و رونق کسب و کار می‌شود.

هنرمندان نیز در این بازدید، کمبود و گرانی مواد اولیه مرغوب، موانع موجود در دریافت تسهیلات، موانع رونق کسب و کار و فروش را از جمله مشکلات فعالیت در این عرصه عنوان کردند.

چهار هزار و ۷۰۰ هنرمند صنایع دستی در ۵۲ رشته در استان سمنان فعالیت می کنند.

معرق، منبت، گره‌چینی و حجم‌های چوبی ، شبکه‌بری‌های حجیم فلزی، دست بافته‌های ابریشمین، نگارگری و تذهیب‌های زرین، گلیم، گلیچ و جاجیم، ظروف سفالی، نمد و پارچه قلمکار از جمله صنایع‌دستی استان سمنان و تبلور هنر مردم در این منطقه هستند.منبع