شناسایی ۵ سایت برتر زمین گردشگری در گیلان

ایسنا/گیلان مدیرکل زمین شناسی گیلان، با اشاره به پایان پروژه شناسایی پتانسیل‌های ژئوتوریسم استان گیلان، گفت: محور دامنه جنوب غربی قله درفک، محور لوشان – جیرنده، محور اشکورات، محور ماسوله و محور قله اسپیناس برای این منظور در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه پس از مشخص شدن ژئوسایت های برتر، محورهای زمین‌گردشگری در استان تعریف شد، عنوان کرد: محور دامنه جنوب غربی قله درفک، محور لوشان – جیرنده، محور اشکورات، محور ماسوله و محور قله اسپیناس برای این منظور در نظر گرفته شده است.

مدیرکل زمین شناسی گیلان با بیان اینکه ظرفیت‌سازی در بخش زمین گردشگری می‌تواند بستر جدیدی را درخصوص توسعه اقتصادی استان ایجاد کند، گفت: ژئوتوریسم علاوه بر ایفای نقش آموزشی و علمی سبب توسعه گردشگری منطقه و توسعه پایدار خواهد شد.

وی با بیان اینکه این استان با توجه به موقعیت جغرافیایی و زمین شناسی ویژه از جمله زمین‌ساخت جنبا، فعالیت‌های رسوبی، فرسایشی، آذرین و دگرگونی دارای اهمیت ویژه‌ای است، خاطرنشان کرد: در این راستا اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی گیلان نیز بنا به وظیفه حاکمیتی خود در سال ۱۳۹۳ اقدام به شناسایی پتانسیل‌های ژئوتوریسمی تحت پروژه‌ای با عنوان «معرفی و ارزیابی ژئوسایت‌ها و پتانسیل‌یابی ژئوپارک در استان گیلان» کرده است.

مسلم امانی در گفت وگو با ایسنا، گیلان را یکی از استان‌های گردشگرپذیر و مستعد از نقطه نظر گردشگری طبیعی دانست و اظهار کرد: یکی از جنبه‌های گردشگری طبیعت محور که در این استان تاکنون مورد توجه کامل قرار نگرفته، بحث زمین‌گردشگری(ژئوتوریسم) است، در حالی که امکان سرمایه‌گذاری بخش‌های دولتی و خصوصی برای توسعه فعالیت‌های زمین‌گردشگری در استان گیلان وجود دارد.

وی با بیان اینکه یکی از اولویت‌های مهم در رونق صنعت گردشگری، معرفی ظرفیت‌های زمین‌گردشگری(ژئوتوریسم) است، گفت: این امر علاوه بر بهره‌برداری صحیح و پایدار از پدیده‌ها و عوارض زمین‌شناختی، سبب حفظ و نگهداری از آنها در مقابل صدمات و تخریب‌ها می‌شود و به عنوان دستمایه‌ای ارزشمند برای توسعه زمین گردشگری به کار خواهند رفت.

امانی با اشاره به اهمیت مطالعات ژئوتوریسم و ژئوپارک در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، افزود: این سازمان یکی از پیشگامان مطالعات ژئوتوریسم و ژئوپارک در سطح جهان محسوب می‌شود.

مدیرکل زمین شناسی گیلان بررسی و شناخت میراث زمین شناختی استان و معرفی علمی و صحیح آنها را بستری مناسب برای توسعه فعالیت‌های گردشگری وابسته به زمین شناسی(ژئوتوریسم و زمین گردشگری) دانست و اضافه کرد: به منظور فهرست برداری از ژئوسایت ها و مشخص کردن موقعیت مکانی آنها، پیمایش‌های میدانی در چهار مرحله غرب، جنوب، شرق، جلگه و سواحل استان گیلان صورت پذیرفت و موقعیت سایت ها ثبت و تصویربرداری از سایت ها انجام گرفت و گزارش نهایی در سال ۱۴۰۰ به اتمام رسید.

امانی با اشاره به پایان پروژه شناسایی پتانسیل‌های ژئوتوریسم استان گیلان، متذکر شد: پدیده‌های ژئوتوریسمی گیلان همچون آبشارهای زیبا با لایه‌های آهکی بی‌نظیر، فرسایش پوست‌پیازی در گدازه‌های بازالتی، فسیل‌های جانوری و گیاهی و آمونیت‌های بسیار بزرگ، ساختارهای منحصربفرد گسلی، چین خوردگی‌ها، پدیده‌های کارستی و غارها دارای پتانسیل آموزشی بین‌المللی است.

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی گیلان با اشاره به اجرای پروژه پتانسیل‌یابی ژئوپارک در استان گیلان، عنوان کرد: زمین‌گردشگری با تاکید بر بهره‌برداری پایدار و حفاظت از میراث زمین شناختی از رویکردهای جدید و تخصصی گردشگری است.

انتهای پیاممنبع