شناسایی بیش از ۱۰۰ روستا برای اجرای موزه میراث روستایی گلستانایسنا/گلستان مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان از اختصاص ۵۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال اعتبار از منابع ملی و استانی در راستای تسریع در عملیات اجرایی فاز اول موزه میراث روستایی گلستان خبر داد و گفت: بیش از ۱۰۰ روستا برای اجرای موزه میراث روستایی گلستان شناسایی شده است.

محمدجواد ساوری امروز سه‌شنبه ۲۹ شهریورماه در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: عملیات اجرایی این مرحله از پروژه موزه میراث روستایی گلستان در راستای تسریع در اجرای فاز نخست آن، با اختصاص اعتبار ۵۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریالی از منابع ملی و استانی آغاز شد.

 وی افزود: دوباره چینی دو سازه روستایی تِلار و خانه دنکوب با اعتبار ۳۰ میلیارد ریال و همچنین اجرای الحاقات سازه خانه قلندر آیش شامل طویله و تنور و ایجاد مسیر دسترسی به طول ۱۰۰۰ متر بین سازه‌های مختلف پروژه بااعتبار ۲۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال از جمله اقدامات پیش‌بینی‌شده برای عملیات اجرایی این مرحله از پروژه است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان اضافه کرد: تِلار، سازه‌ای کاملاً چوبی با قدمت ۱۰۰ سال از روستای کوهپایه‌ای جفاکنده شهرستان بندر گز و خانه دنکوب نیز که قدمت آن به ۱۵۰ سال قبل مربوط است مربوط به روستای کوهستانی آلستان شهرستان علی‌آبادکتول است.

ساوری با اشاره به اینکه برای اجرای موزه میراث روستایی گلستان بیش از ۱۰۰ روستا در سطح استان با بیش از ۴۰ گونه معماری شناسایی و مستندسازی شده است، یادآور شد: در فاز اول اجرای این پروژه ۵ سازه روستایی از ناحیه جلگه‌ای و کوهپایه‌ای استان اجرا و بهره‌برداری می‌شود.

وی بابیان اینکه برای اتمام کامل فاز نخست پروژه موزه میراث روستایی گلستان که تاکنون ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته، ۱۵۰ میلیارد ریال اعتبار موردنیاز است، گفت: ساخت پارکینگ، سر درب ورودی، حصارکشی، تکمیل عملیات زیرساختی همچون آب و برق، ساخت انبار و… از برنامه‌های اجرایی باقی‌مانده فاز اول پروژه موزه میراث روستایی گلستان است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان در ادامه یادآور شد: تاکنون و طی سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۰ برای این پروژه مبلغ ۱۱۴ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال هزینه شده است که از این میزان ۹۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون ریال از منابع ملی و ۲۲ میلیارد ریال از منابع استانی تأمین اعتبارشده است.

ساوری اضافه کرد: ازجمله اقداماتی که تاکنون به استفاده از این اعتبار اجرایی شده می‌توان به اجرای چهار سازه روستایی، بهسازی و راه‌اندازی سرویس بهداشتی، محوطه‌سازی سازه‌های روستایی، تکمیل زیرساخت‌های ضروری و موردنیاز پروژه مانند آب، برق و شبکه‌های ارتباطی، آماده‌سازی راه‌های داخلی دسترسی به موزه، ساخت بخش ورودی و نگهبانی موزه (فروش بلیت) و دوباره‌چینی سازه روستایی نمادین موزه در محدوده ورودی اشاره کرد.

موزه میراث روستایی گلستان که دومین مدل در نوع خود در کشور است و با برآورد اولیه ۵۰۰ میلیارد ریال به مساحت ۵۰ هکتار در زون فرهنگی پارک جنگلی قرق در حال اجرا است، باهدف حفظ، نگهداری، احیا مواریث فرهنگی روستایی اعم از ملموس و ناملموس در سطح استان گلستان راه‌اندازی خواهد شد.

انتهای پیاممنبع