سفر عراقی‌ها به ایران کاهش یافته؟رییس هیأت مدیره انجمن دفاتر سفر هوایی، گردشگری و زیارتی استان تهران از کاهش سفر عراقی‌ها به ایران خبر داد.

امیرپویان رفیعی‌شاد به ایسنا گفت: بسیاری از پروازهای تهران ـ‌ نجف و تهران ـ‌ بغداد باطل شده و سفر عراقی‌ها به ایران با افت و کاهش مواجه شده است.

علی‌اصغر شالبافیان ـ‌ معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، ‌گردشگری و صنایع دستی ـ نیز در گفت‌وگوی دیگری، کاهش سفر از کشورهای همسایه، از جمله عراقی‌ها به ایران را تایید کرده و آن را در ارتباط با آغاز سال تحصیلی و شروع مدارس و تاثیر تقویم مذهبی بر سفر عراقی‌ها دانسته است.

معاون وزارت میراث فرهنگی، ‌ گردشگری و صنایع دستی چندی پیش در اظهارات دیگری به خدشه‌دار شدن طرح‌های توسعه گردشگری با کشورهای همسایه، از جمله عراق اشاره کرده و گفته بود: «ناآرامی‌ها فقط پروژه‌های سرمایه‌گذاری را متضرر نکرده است، برخی برنامه‌ها و طرح‌های ما را خدشه‌دار کرده است. طرح ما درباره افزایش سفر گردشگران عراقی و کشورهای همسایه به ایران بود.»

عراقی‌ها نزدیک به یک دهه است که رکورددار سفر به ایران بودند. سفر عراقی‌ها پیش از این در دوران همه‌گیری کرونا با بسته شدن مرزهای زمینی، با افت مواجه شده بود؛ در سال ۱۳۹۹ آمار سفر افغانستانی‌ها و ترکیه‌ای‌ها به ایران از عراقی‌ها پیشی گرفته بود و آن‌ها را در جایگاه سوم قرار داد، این رویه پس از باز شدن مرزهای دو کشور و برقراری دوباره سفرها تغییر کرده بود، ‌هرچند در نیمه‌های تابستان 1401 سفر عراقی‌ها تحت‌تاثیر افزایش قیمت بلیت هواپیما در مسیر ایران قرار گرفت و با افت نسبی روبه‌رو شد. اکنون نیز افت دوباره سفر گردشگران و اتباع عراقی به ایران از سوی مقامات رسمی گردشگری کشور گزارش شده است.

انتهای پیاممنبع