سرنوشت میراث مذهبی اسپانیا به مو بند است/ ۴۰۰ بنا در وضعیت قرمزبه گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از آرت نیوز، انجمن اسپانیایی هیسپانیا نوسترا (Hispania Nostra) که در راستای تبلیغ و حفاظت از میراث فرهنگی و ملی این کشور فعالیت می‌کند، با انتشار بیانیه‌ای هشدار داد چهارصد بنای مذهبی در اسپانیا به دلیل عدم رسیدگی در معرض خطر جدی قرار دارند.

این انجمن فهرستی از بناها، سازه‌ها و اماکنی که در اسپانیا از لحاظ معماری حائز اهمیت هستند و وضعیتی که دارند، منتشر می‌کند. این فهرست که فهرست قرمز (The Red List) نام دارد، نشان می‌دهد تهدید جدی روی کدام بناها سایه انداخته است. جدیدترین به روز رسانی این فهرست نشان می‌دهد بسیاری از اماکن و بناهای مذهبی اسپانیا به دلیل بی توجهی و غارت در حال نابودی هستند.

بسیاری از بناهای مذهبی در معرض خطر اسپانیا شامل عناصر دکوراتیو چون نقاشی‌های دیواری یا قطعه محراب‌هایی بوده که به دلیل رطوبت و عدم رسیدگی در حال نابودی هستند

در بیانیه این انجمن آمده است: صومعه ها، خانقاه‌ها، کلیساها و بیمارستان ها یا متروکه شده‌اند یا غارت و آن چیزی که زمانی محل نگهداری کتابخانه های ارزشمند و آثار هنری مقدس بود حالا به کپه‌ای از آوار تبدیل شده است.   

در بخش دیگری از این بیانیه می‌خوانیم: بارها پیش آمده که تیرهای سنگی و چوبی این بناها برای ساخت خانه‌، پرچین یا حتی محوطه گاوبازی دزدیده شده و تیرهای ارزشمندتر و کارشده تر به خریداران خارجی فروخته شدند.  

بسیاری از بناهای مذهبی موجود در فهرست قرمز شامل عناصر دکوراتیو چون نقاشی‌های دیواری یا قطعه محراب‌هایی است که به دلیل رطوبت و عدم رسیدگی در حال نابودی هستند.

انجمن هیسپانیا نوسترا در این خصوص به خانقاه سن خورخه در نزدیکی شهر کاسرس اشاره کرد که شامل چند نقاشی دیواری بسیار زیباست که اگر به آنها رسیدگی نشود برای همیشه از بین خواهند رفت.منبع