سرای همدانی‌های کرمانشاه احیا می‌شود

وی گفت: قرار گرفتن سرای همدانی‌ها در کنار مجموعه تکیه بیگلربیگی و چند اقامتگاه سنتی، می‌تواند باعث رونق محله فیض آباد و تشویق مردم برای احیای بناهای ارزشمند این محدوده شود.

مدیرکل میراث فرهنگی استان تصریح کرد: یکی دیگر از نکات مثبت احیاء بافت تاریخی توجه به سبک زندگی ایرانی اسلامی است که معماری یکی از جلوه‌های مهم آن است.

وی ادامه داد: عملیات اجرایی پروژه سامان‌دهی و احیاء سرای همدانی‌ها شروع شده و امسال در یکی از جبهه‌های این مجموعه کار مرمت و بازسازی سقف و تعویض درب‌ها انجام می‌شود.

سرای همدانی‌ها در بافت قدیم شهر کرمانشاه در محله فیض‌آباد قرار دارد که قدمت آن به دوره قاجار باز ‌می‌گردد. در نزدیکی آن بناهای قدیمی و با ارزش دیگری همچون خانه صارم‌الدوله، مسجد و حمام نظام، خانه حاج اکبرپور، تکیه بیگلربیگی و…  قرار دارند.

ایسنا/کرمانشاه مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه از برنامه ریزی برای احیاء و مرمت سرای تاریخی همدانی‌ها واقع در بازار سنتی شهر کرمانشاه خبر داد.

وی احیاء بافت ارزشمند تاریخی شهر کرمانشاه را یکی از اولویت‌های این اداره کل خواند و افزود: در بافت تاریخی شهر کرمانشاه سراهای قدیمی متعددی وجود دارد که نیازمند مرمت و بازسازی هستند تا با کاربری مناسب رونق گذشته را به دست آورند.

انتهای پیاممنبع محمدرضا سهیلی با اعلام این خبر اظهار کرد: برای احیای سرای تاریخی همدانی‌ها در بافت تاریخی شهر کرمانشاه از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری مبلغ ۶۰۰ میلیون تومان اختصاص یافته است.

سهیلی افزود: اقتصادی شدن این محلات و بالا رفتن ارزش افزوده آن‌ها قطعا به جریان یافتن زندگی در بافت تاریخی شهر کرمانشاه کمک می‌کند.