روز تلخِ حفاران غیرمجاز – ایسنا

او افزود: مأموران این پاسگاه حین بازرسی از یک خودروی سواری کاپرا یک فلزیاب کشف و ضمن توقیف خودرو، ۲ فرد غیربومی را نیز با هویت معلوم دستگیر کردند.

به گزارش ایسنا، سرهنگ رامین مکناوی ـ فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی خوزستان ـ درباره روند دستگیری دو نفر حفار غیرمجاز توضیح داد:‌ برابر گزارش مسؤول پایگاه حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان ایذه، مأموران پاسگاه انتظامی بخش سوسن از توابع این شهرستان در بازرسی از یک خودرو، موفق به کشف و ضبط یک دستگاه فلزیاب به همراه متعلقات آن شدند.

روز تلخِ حفاران غیرمجاز

حفاران غیرمجاز در آوج ناکام ماندند

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی در خوزستان با اعلام دستگیری دو نفر حفار غیرمجاز، از کشف و ضبط دو دستگاه فلزیاب بدون مجوز نیز خبر داد. در قزوین نیز پنج نفر هنگام حفاری غیرمجاز دستگیر شدند.

در این زمینه بخوانید:

سرهنگ رامین مکناوی، فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی خوزستان در این‌باره توضیح داد: برابر گزارش مسؤول پایگاه حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان بهبهان، در تاریخ ۱۱ آبان‌ماه ساعت ۱۰ صبح، یک دستگاه فلزیاب به اداره میراث‌فرهنگی بهبهان تحویل شد که در بررسی و تحقیقات صورت‌گرفته، دستگاه فلزیاب مکشوف به‌همراه سه دستگاه گیرنده رادیویی و یک صفحه رادار، توسط پاسگاه بیدبلند از فردی با هویت معلوم کشف و ضبط شده بود و بنا به دستور دادیار شعبه‌ اجرای احکام کیفری شهرستان بهبهان، تحویل اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شد.

سرهنگ رامین همچنین اظهار کرد: چنانچه دستگاه فلزیاب حین حفاریِ غیرمجاز به قصد کشف اموال فرهنگی ـ ‌تاریخی استفاده شود، علاوه‌بر مجازات پیش‌ گفته، مرتکب به یک سال تا سه سال حبس مجازات مقرر در ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی محکوم می‌شود.

اما در شهرستان آوج استان قزوین نیز، فرمانده انتظامی از دستگیری پنج نفر هنگام حفاری غیرمجاز در روستای مصرآباد اطلاع داده است. از حفاران، آلات و ادوات حفاری کشف و همچنین یک دستگاه خودروی سواری مورد استفاده آن‌ها توقیف شده و حفاران نیز با تشکیل پرونده تحویل مرجع قضائی شده‌اند.

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی خوزستان درباره مجازات استفاده از فلزیاب بدون مجوز گفت: براساس ماده ‌واحد قانون دریافت مجوز برای ساخت، خرید و فروش، نگهداری و تبلیغ استفاده از دستگاه فلزیاب مصوب ۱۳۷۹/۱۲/۱۵ مجلس شورای اسلامی و آیین‌نامه اجرایی آن مصوب ۱۳۸۲/۱۲/۱۶ هیأت وزیران، هرگونه فعالیت در مورد دستگاه‌های فلزیاب، معدن‌یاب، لزوماً باید با مجوز وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی انجام شود.

 به گفته فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی خوزستان، دستگاه فلزیاب مکشوف براساس دستور مقام قضایی به اداره میراث‌فرهنگی شهرستان ایذه تحویل داده شده است.

سرهنگ رامین گفت: براساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی، هرگونه حفاری و کاوش بدون مجوز به قصد به دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ممنوع است و متهمان به شش ماه تا یک سال حبس محکوم می‌شوند و اشیای مکشوفه نیز به نفع وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و آلات و ادوات حفاری نیز به نفع دولت ضبط می‌شود.

او همچنین گفت:‌ این موضوع از راه مراجع قضایی درحال پیگیری است و نتایج آن اعلام خواهد شد.

در شهرستان بهبان نیز یگان حفاظت میراث فرهنگی یک دستگاه فلزیاب بدون مجوز را کشف و ضبط کرده است.

انتهای پیاممنبع

او تاکید کرد:‌ یگان حفاظت میراث‌فرهنگی استان خوزستان، با افرادی که به خرید و فروش دستگاه فلزیاب اقدام می‌کنند، قاطعانه برخورد خواهد کرد و براساس قوانین آمره، متخلفان از مفاد قوانین مربوط به فلزیاب، به ضبط و مصادره دستگاه فلزیاب محکوم می‌شوند.