روزی که با نام علی (ع) عجین شد

بر این اساس، موضوعاتی از قبیل «فرهنگ کار و تولید»، «زیست عفیفانه»، «امید به آینده و اعتماد به نفس ملی»، «پرهیز از اسراف و تجمل» و «افزایش سرانه تولید و مصرف فرهنگی بهینه» شاخص‌هایی هستند که به عنوان اولویت‌های کار دستگاه‌های فرهنگی در سال ۱۴۰۲ اعلام و تمام برنامه ریزی‌ها برای ارتقا این پنج حوزه به کار گرفته خواهد شد.

نمایشگاه آثار معرق فلز مس در «ماه بندگی»

ارزش ادبی نهج‌البلاغه را در حالی بررسی کردیم که از روایتگری فرشچیان در تابلوهای نقاشی‌اش از امام علی (ع) نوشتیم. روایتی از چگونه طلایی شدن گنبد حرم حضرت علی (ع) داشتیم و یادی از علاءالدین قاسمی تعزیه‌خوان مطرح کشور کردیم. در این میان اعلام شد که تلویزیون برای آخر هفته چه فیلم‌هایی پخش می‌کند و وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از ۵ کار مهم دستگاه‌های فرهنگی در سال جدید گفت.

۵ کار مهم دستگاه‌های فرهنگی در سال جدید

این نان نذری با شماره ۱۱۱۵ به نام «گولاچ، مهارت نان سنتی آئین برات در سمنان و مهارت پخت آن» در تاریخ ۳۰ دی ماه سال ۱۳۹۴ در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت شده است.

امام علی (ع) در ۴ تابلوی فرشچیان 

شب‌های قدر امسال را در حالی سپری می‌کنیم که جای خالی علاءالدین قاسمی، یکی از هنرمندان مطرح تعزیه کشورمان خالی است. علاءالدین قاسمی از هنرمندان شناخته‌شده تعزیه بود که اتفاقا فقط در مناسبت‌های شناخته‌شده تعزیه‌های مشهور را اجرا نمی‌کرد. او تسلطی کامل به انواع مجالس تعزیه و تعزیه‌های غریب داشت، با این همه اهل فن او را به واسطه شهادت‌خوانی‌اش می‌شناختند.

تلویزیون تعطیلات آخر هفته چه فیلم هایی پخش می کند؟

«فرحه»، «تک تیراندازها»، «گروه وینگز بر فراز اورست»، «شکار اشباح»، «در برابر یخ»، «بلوگا»، «اشیا از آنچه در آینه می‌بینید به شما نزدیکترند»، «دنیای مخفی آریتی»، «سی و سه روز»، «بیست میلیون مایل به زمین»، «شب»، «سجده بر آب»، «درسواوزلا»، «از کرخه تا راین»، «غرق شده در ساحل»، «گمشده و عشق»، «جزئیات کوچک»، «گاو و زندانی»، «آخرین گناه»، «وزیر»، «بازمانده»، «ارباب جنگ»، «در گرمای شب»، «ابو زینب»، «سرزمین فراوانی»، «حامی گرگ»، «بقایای روز»، «در هم شکسته»، «لکنت»، «افسانه آرش»، «برج»، «دستان فرشته»، «تنگنا»، «طوفان سفید»، «ناسازگار»، «چشمان آبی زهرا»، «گاندی»، «۴۷ رونین» و «کتاب جنگل» از جمله فیلم هایی هستند که چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه، ۲۳، ۲۴ و ۲۵ فروردین ماه مصادف با شهادت امام علی (ع)، دومین شب قدر و روز قدس از شبکه‌های سیما روی آنتن می‌روند.

هانی رستگاران ــ مسؤول ثبت آثار و حرایم میراث ملی استان سمنان ـ نیز از نان محلی سمنانی‌ها که ویژه شب‌های قدر پخته می‌شود، به ایسنا گفت. «گولاچ» نان محلی و نذری سمنانی‌هاست که در آیین «برات» که در شب‌های قدر برگزار می‌شود، برای شادی روح اموات خیرات می‌شود. 

تعمیر و طلاکاری گنبد، گلدسته‌ها و ایوان حرم هزینه سنگینی داشت، با این حال نادرشاه علاوه‌بر تأمین آن، ‌هدایایی به خزانه‌ علوی پیشکش کرد که می‌گویند هنوز در خزانه مانده است. رضیه بیگم، همسر نادرشاه افشار نیز در این نوسازی دستی داشت. وقفی کرد که خرج کاشی‌های آستان از آن محل تأمین شد.

چهره و صدایی که در شب‌های قدر به یادش هستیم

همچنین تلویزیون برای تعطیلات آخر هفته و شهادت امیرالمومنین (ع) ۳۸ فیلم سینمایی، تلویزیونی و انیمیشن آماده پخش کرده است.

در این میان، نسرین رحیمی ۲۲ اثر شامل تابلوهای معرق فلز مس را در نمایشگاه «ماه بندگی» به مناسبت ماه رمضان در نگارخانه معرفت به نمایش گذاشته است. این نمایشگاه که شامل آثار خطی و مذهبی با پتینه آبی فیروزه‌ای است از چهارشنبه تا پنج اردیبهشت ماه همه روزه جز روزهای تعطیل از ساعت ۸ تا ۱۶ میزبان هنرمندان و دیگر دوستداران هنر خواهد بود.

از سویی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جدیدترین نوشته خود در فضای مجازی رویکردهای اصلی شورای فرهنگ عمومی کشور در سال جدید را در پنج حوزه خلاصه کرد.

سید شریف رضی نهج‌البلاغه را در حدود سال ۴۰۰ هجری از گزیده خطبه‌ها، نامه‌ها و کلمات قصار امام علی (ع) فراهم آورد. او در وجه تسمیه این اثر می‌گوید: «آن را نهج‌البلاغه نامیدم چون‌که درهای بلاغت را به روی ناظران می‌گشاید و جویندگان بلاغت را به هدف خویش نزدیک کرده و نیاز معلم، متعلم، مبلغ و زاهد را برآورده می‌کند.»

فرشچیان در سه تابلوی «مولود کعبه»، «غدیر خم» و «پناه» سه مقطع از زندگی امام علی (ع) را به تصویر کشیده است، همچنین در اثری به نام شهادت فرشچیان روایتی تلخ از شهادت امام علی (ع) در مسجد کوفه به دست ابن ملجم ملعون را نشان می‌دهد.

انتهای پیام منبع

گنبد حرم امام علی (ع) چرا طلایی شد؟

به گزارش ایسنا، چهارشنبه مصادف با شهادت امیرالمونین (ع) بود و به همین مناسبت نگاهی به ارزش‌ ادبی نهج‌البلاغه داشتیم. 

نان ویژه شب‌های قدر

در ادامه از گنبدهای حرم حضرت علی (ع) نوشتیم؛ گنبدهایی که حدود ۲۸۰ سال پیش طلایی شدند. در آن زمان وقتی نادرشاه افشار به زیارت نجف رفت، دستور داد کاشی‌های سبزرنگ صفوی گنبد و دو گلدسته حرم امام علی (ع) را که به‌جامانده از معماری شیخ بهایی بودند، با خشت‌های طلا جایگزین کنند. به این ترتیب گنبد که تا پیش از آن، پوشش کاشی‌کاری داشت، طلاکاری شد.

صحنه‌های جنگ حق علیه باطل، قلعه خیبر، نبرد با عمروبن‌عبدود و … از جمله موضوعات مذهبی است که بارها توسط هنرمندان نگارگر و همچنین هنرمندان پرده‌نگار به تصویر کشیده شده است. اما از جمله هنرمندانی که در حوزه مذهبی آثار قابل توجهی دارد، محمود فرشچیان است که ایسنا در گزارشی به طور خاص به روایت‌گری این هنرمند از حضرت علی (ع) با محوریت چهار تابلو از او می‌پردازد.

هفتاد و ششمین دوره جشنواره فیلم کن از تاریخ ۱۶ تا ۲۷ می سال ۲۰۲۳ (۲۶ اردیبهشت تا ۶ خرداد ۱۴۰۲) برگزار می‌شود. 

از دیگر خبرهای روز این بود که «آدری دیوان»، کارگردان برنده شیر طلایی ونیز در سال ۲۰۲۱، به عنوان رئیس هیات داوران شصت و دومین بخش هفته منتقدان کن انتخاب شد. «اودری دیوان» که پیش از این یک روزنامه‌نگار بوده، اولین فیلم خود را با عنوان «از دست دادن آن» در سال ۲۰۱۹ ساخت و دو سال بعد با درام سقط جنین «اتفاق» در سال ۲۰۲۱ جایزه بهترین فیلم جشنواره ونیز را به خانه برد. او پس از «انیس واردا» (که در سال ۱۹۸۵ برای «ولگرد» برنده شیر طلای ونیز شد شد) و «کلوئی ژائو» برنده ونیز در سال ۲۰۲۰ با فیلم «سرزمین آواره‌ها»، سومین برنده جایزه اول جشنواره ونیز در تاریخ این رویداد سینمایی محسوب می‌شود. 

رئیس داوران هفته منتقدان کن انتخاب شد