رقابت جهانی ۸ روستای ایران

انتهای پیاممنبع

او افزود: دریافت دیپلم و یا پلاک امضا شده توسط دبیرکل سازمان جهانی گردشگری، عضویت در شبکه روستاهای جهانی و نیز تبدیل شدن به فضایی برای تبادل تجربیات و آموزش‌ها و در کل یاری رساندن به رشد گردشگری کشور برشی از دستاوردهای این مهم به شمار می‌آید.

بهاروند ادامه داد: امسال تعداد کاندیداها به شدت افزایش پیدا کرده است و هم‌اکنون تعداد کل کاندیداها در سطح جهان به ۱۲۵۶ روستا رسیده است که طبق تجربه سال‌های گذشته، از این تعداد کمتر از ۵۰ روستا به عنوان روستاهای جهانی در فهرست روستاها قرار خواهند گرفت.

رییس گروه توسعه جاذبه‌ها و محصولات گردشگری یادآور شد: سازمان جهانی جهانگردی (UNWTO) از سال ۲۰۲۱ موضوعی را با عنوان دهکده‌های جهانی گردشگری مطرح و هدف از این اقدام را پیشبرد نقش گردشگری در حفاظت از روستاها عنوان کرد. بر این اساس موضوعاتی از جمله مناظر طبیعی، فرهنگی، ارزش‌ها و فعالیت‌های محلی شامل خوراک‌شناسی و حفظ هویت بومی روستاها مورد تاکید قرار گرفت.

به گزارش ایسنا، مهدی بهاروند گفت: با تشکیل کارگروه روستاهای جهانی، از بین کل روستاهای کشور ۱۳۰ روستا وارد مرحله اولیه انتخاب شدند. سپس این تعداد به ۳۰ روستا و در ارزیابی نهایی به ۸ روستا رسیدند تا با تکمیل پرونده توسط مدیران استانی و ارسال آن به معاونت گردشگری تا پایان خردادماه سال جاری، سهم جمهوری اسلامی ایران برای بهره‌مندی از فرصت بین‌المللی ایجاد شده توسط سازمان جهانی گردشگری حفظ شود.

او در ادامه به ۸ روستای منتخب اشاره کرد و افزود: روستای کندوان استان آذربایجان‌ شرقی، روستای میمند کرمان، روستای سهیلی هرمزگان، روستای قاسم‌آباد گیلان، روستای کندلوس مازندران، روستای پالنگان کردستان، روستای ابیانه اصفهان و روستای بیشه لرستان روستاهایی هستند که به عنوان نمایندگان جمهوری اسلامی ایران در این رقابت جهانی شرکت خواهند کرد.

بهاروند با بیان این‌که چنانچه از ۱۰۰ امتیاز در نظر گرفته شده بتوانیم ۸۰ امتیاز را کسب کنیم وارد مجموعه روستاهای جهانی خواهیم شد، اظهار کرد: با توجه به این‌که سازمان جهانی گردشگری، ارزیاب حضوری به کشورها نخواهد فرستاد، از این رو محتوای موجود در فضای مجازی شامل عکس، فیلم و نیز نظر مخاطبان یکی از ملاک‌های مهم انتخاب خواهد بود.

او اظهار کرد: رقابت به نسبت سال‌های گذشته بسیار سخت شده است و ما کمتر از یک درصد احتمال انتخاب شدن داریم.

رییس گروه توسعه جاذبه‌ها و محصولات گردشگری وظایف ۸ اداره‌کل استانی برای تکمیل پرونده روستاهای جهانی را برشمرد و گفت: تشکیل جلسه با واحد مرتبط با روستاها در استانداری به منظور همکاری در تکمیل زیرساخت و برگزاری جشنواره‌های مرتبط، تهیه کلیپ و تیزر تبلیغاتی به زبان انگلیسی، تهیه اقلام تبلیغاتی مرتبط، طراحی وبسایت، عکاسی از جاذبه‌های گردشگری روستا، مستندسازی تامین زیرساخت‌ها، دسترس‌پذیر کردن جاذبه‌های گردشگری روستاها برای معلولین و افراد کم‌توان، انجام امور مربوط به حفاظت از محیط‌زیست از قبیل راهکارهای کاهش مصرف پلاستیک، جمع‌آوری زباله و غیره بخشی از امور اجرایی محول شده استانی به شمار می‌آیند.

او افزود: بر این اساس در سال ۲۰۲۱، ۴۴ روستا از ۳۲ کشور در سراسر پنج منطقه جهان انتخاب و در سال ۲۰۲۲ به همین تعداد روستای جهانی معرفی شدند که همه آن‌ها به دلیل منابع طبیعی و فرهنگی خود و همچنین اقدامات مبتکرانه و متحول‌کننده و تعهد به توسعه گردشگری برگزیده شده بودند.

رییس گروه توسعه جاذبه ها و محصولات گردشگری همچنین به شاخص‌های انتخاب روستاهای جهانی اشاره کرد و گفت: دارا بودن منابع فرهنگی، ترویج و حفاظت از منابع طبیعی، پایداری اقتصادی، پایداری اجتماعی، پایداری محیطی، توسعه و یکپارچگی زنجیره ارزش، حاکمیت و اولویت‌بندی گردشگری، زیرساخت و اتصال و همچنین بهداشت، ایمنی و امنیت، از جمله معیارهای اعلام شده از سوی سازمان جهانی گردشگری بوده است که کارگروهی که متشکل از اعضای دفتر مطالعات، آموزش و برنامه‌ریزی گردشگری، دفتر توسعه گردشگری داخلی، پژوهشگاه وزارت و نیز متخصصین این حوزه است، با لحاظ کردن آن‌ها ۸ روستای منتخب را تایید کرده است.

بهاروند همچنین با تشریح این‌که چنانچه روستاهای ایران بتوانند به این جایگاه جهانی برسند، چه دستاوردهایی در پی خواهد داشت؟ اظهار کرد: روستاهایی که توسط سازمان جهانی گردشگری معرفی شوند از اطلاع‌رسانی بین‌المللی و امتیازهای تبلیغاتی به عنوان نمونه‌ای برجسته از یک مقصد گردشگری روستایی بهره‌مند خواهند شد، مانند آنچه در وب‌سایت ابتکاری UNWTO در بهترین دهکده‌های گردشگری به نمایش گذاشته شده است.

رییس گروه توسعه جاذبه‌ها و محصولات گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گفت: ۸ روستای کشور برای انتخاب به عنوان روستای جهانی توسط سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) به رقابت می‌پردازند.