رایزنی ایران در اجلاس یونسکو؛ از ویزای عربستان تا پرونده‌های میراثی

دارابی همچنین به مشکلات پیش آمده برای صدور ویزای برخی از اعضای هیأت ایرانی که مقرر بود در اجلاس ریاض حضور داشته باشند، اشاره کرد و گفت: ضرورت دارد چنین موضوعی با اهتمام و رایزنی مرکز میراث جهانی مرتفع شود.

رییس مرکز میراث جهانی یونسکو در دیدار با قائم‌مقام وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از رایزنی با دولت عربستان برای حل مشکل سفر هیأت‌های خارجی از جمله ایران و سفر خود در آینده نزدیک به ایران خبر داد.  

آسومو درباره مشکل صدور ویزای برخی از اعضای هیات ایران اظهار کرد: چنین مشکلی برای دیگر کشورها هم پیش آمده است و در حال رایزنی با دولت عربستان برای رفع هر چه سریع‌تر این مشکل هستیم.

از همین رو، علی دارابی، معاون میراث فرهنگی پیش از آغاز بررسی‌ این پرونده‌ها در اجلاس یونسکو، دیدارهایی با برخی از سفرای کشورهای مختلف در یونسکو داشت. او تا کنون دیدارهایی با سفیر اندونزی در عربستان، سفیر چین در یونسکو، سفیر عمان در یونسکو، سفیر عراق در یونسکو، سفیر روسیه در یونسکو و سفیر فلسطین در یونسکو داشته است.

در اجلاس یونسکو که هم‌اینک در شهر ریاض برپاست و تا سوم مهرماه ادامه دارد، از ایران دو پرونده «کاروانسراها» و «منظر فرهنگی ماسوله» قرار است بررسی شود که با توجه به گزارش ایکوموس و ایرادهایی که به پرونده «منظر فرهنگی ماسوله» وارد کرده است، نگرانی‌هایی درباره احتمال رد شدن این پرونده مطرح است.
 
ایران در این اجلاس، الحاق جنگل دیزمار به جنگل هیرکانی که پیش‌تر در یونسکو ثبت جهانی شده است، را در دستور بررسی دارد.

مرکز میراث جهانی در پاریس، مقر اصلی یونسکو مستقر بوده و تمام امور اجرایی کنوانسیون حفاظت از میراث فرهنگی و طبیعی جهان را عهده‌دار است.

به گزارش ایسنا، علی دارابی، معاون میراث فرهنگی کشور که برای شرکت در چهل و پنجمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو به شهر ریاض در عربستان سعودی سفر کرده است، با «لازار آسومو»، رئیس مرکز میراث جهانی یونسکو دیدار کرد.

ویزای صادرنشده عربستان برای کارشناسان ایران و رایزنی با یونسکو

ویزای صادرنشده عربستان برای کارشناسان ایران و رایزنی با یونسکو

ایران درحالی در چهل و پنجمین کمیته میراث جهانی یونسکو در عربستان شرکت کرده است که تعدادی از کارشناسان میراث فرهنگی که قرار بود هیأت ایران را در این اجلاس همراهی کنند، تا کنون ویزای عربستان را دریافت نکرده‌اند و فعلا از این سفر باز مانده‌اند.

او در این دیدار، با تأکید بر اهمیت پرونده‌های پیشنهادی ایران که در دستور کار کمیته میراث جهانی قرار دارد، از مساعی مرکز میراث جهانی برای هماهنگی و امور اجرایی کنوانسیون حفاظت از میراث جهانی تشکر کرد.

رئیس مرکز میراث جهانی یونسکو نیز در این دیدار بر اهمیت و جایگاه ایران در میراث جهانی تاکید کرد و با اشاره به برخی از آثار شاخص ثبت‌شده جهانی ایران، قول مساعد داد در آینده نزدیک سفری به ایران داشته باشد.

میراث جهانی یونسکو سال گذشته قرار بود در روسیه برگزار شود که به دلیل جنگ با اوکراین، به تعویق افتاد و قرار شد سهمیه کشورها محفوظ بماند و در اجلاس بعدی بررسی شود. از این رو از میان ۵۰ پروندۀ پیشنهاد شده برای بررسی در چهل‌وپنجمین کمیته میراث جهانی یونسکو، ۲۴ پرونده سهمیه اجلاس سال گذشته و ۲۶ پرونده مربوط به اجلاس سال ۲۰۲۳ است. ‌

انتهای پیاممنبع

چین، مغولستان، کره جنوبی، ترکیه، روسیه، آلمان، کامبوج، لتونی، لیتوانی، گواتمالا، هند، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان، اسپانیا، اتیوپی، ایران، کانادا، دانمارک، چک، کنگو، فرانسه، بنین، ماداگاسکار، ویتنام، آذربایجان، فلسطین، تونس، آرژانتین، بلژیک، ایالت متحده آمریکا، سورینام، هلند، روآندا، تایلند، اندونزی، قزاقستان، ایتالیا، عربستان، یونان و پرتغال از جمله کشورهایی هستند که میراث تاریخی و طبیعی آن‌ها در این دوره از اجلاس یونسکو بررسی خواهد شد.