دیدنی های مشهد

مشهد یکی از قطبهای گردشگری ایران است که سالانه پذیرای بیش از هزاران نفر است. علاوه بر جنبه مذهبی و زیارتی این شهر در جنبههای گردشگری نیز پیشرفتهای چشمگیری داشته است و دارای مجموعههای تاریخی، تفریحی، فرهنگی متنوعی است و میتواند علاوه بر سیاحت، شهری جالب برای گردشگران باشد.بهدلیل حجم زیاد مسافر با هر سن و سالی برای بازدید از مشهد و زیارت امام رضا (ع) تنوع انتخاب برای سفری برنامهریزی شده با درنظرگرفتن تمامی عناصر سفر همچون رزرو هتل مشهد، هزینه حملونقل یا غذا بسیار زیاد است. عکس: خبرگزاری رضویحرم امام رضا (ع) در مرکز شهر مشهد، استان خراسان رضوی، ایران، بارگاه حضرت علی بن موسیالرضا (ع) است که نزد مسلمانان شیعه و اهل تسنن گرامی داشته میشود و مقدس است. عکس: گردشگرهاآرامگاه نادر شاه افشار بنایی است که به یادبود نادرشاه در شهر مشهد ساخته شده است. عکس: وبسایت ایران هتلحمام مهدی قلی بیک در سال ۱۰۲۷ توسط یكی از امرای تیموری احداث شده است و در نزدیكی بازار بزرگ مشهد و میدان ۷۲ تن قرار دارد. عکس: زواران هفت حوض یکی از زیباترین جاذبههای طبیعی مشهد که در دل کوههای خلج جای دارد.

در دورههای تاریخی متفاوت به واسطه موقعیت جغرافیایی و طبیعی مناسب و حضور مشاهیر بزرگ مشهد همواره مورد توجه بوده است.مشهد پایتخت معنوی ایران نامیده میشود و مهمترین مکان مذهبی ایران، حرم امام هشتم شیعیان (ع) در این شهر واقع شده است. این بنای تاریخی در خیابان آخوند خراسانی و در وسط میدانی به همین نام قرار دارد. خانه ملک مربوطبه اواخر دوره قاجار است و در مشهد، ضلع شرقی خیابان امام، روبهروی اداره دارایی واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ شهریور ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۱۱۵ بهعنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا یکی از نمونه خانههای زیبای بر جای مانده از دوران انتقال معماری در اواخر عصر قاجاریه محسوب میشود. در داخل آرامگاه بر سقفها بقایای نقاشیهایی از دوران صفویه وجود دارد. پارک آبی ایرانیان، سرزمین موجهای آبی، پارک ساحلی آفتاب و موجهای خروشان از پارکهای آبی مجهز است که طرفدارن بسیاری در ایران دارد.

یکی از جاذبههای ورزشی خاص در مشهد وجود پارکهای آبی است که بهدلیل سرپوشیده بودن امکان استفاده از آنها در تمام طول سال وجود دارد. آرامگاه این دانشمند قبل از مرگش محل تدریس او نیز بوده است و حدود ۱۰۲ متر مساحت دارد که با آینهکاریهای بسیار و کتیبههای خوشنویسی شده تزیین شده است. عکس: وبسایت نشاط آورانآرامگاه شیخ بهایی، دانشمند برجسته قرن دهم و یازدهم هجری در داخل حرم مطهر رضوی بعد از رواق امام خمینی با مزاری سنگی و پوششی شیشهای قرار گرفته است. ساختمان فعلی آرامگاه فردوسی و موزه توس که الهام گرفته از شیوه معماری هخامنشی، بهویژه آرامگاه کوروش بود به دستور انجمن آثار ملی در سال ۱۳۴۳ آغاز و با نظارت مهندس هوشنگ سیحون در سال ۱۳۴۷ به انجام رسید. این بنای جدید كه در محل فعلی آرامگاه وی قرار داشت، مدتی بر پا بود تا این كه انجمن آثار ملی ایران در سال ۱۳۳۵ خورشیدی درصدد بر آمد آرامگاهی مناسب برای وی در همان محل مقبره قوامالسلطنه احداث کند. این آرامگاه که به ثبت ملی رسیده در دوران صفویه احداث شده است. قدمت این بنا به دوران پهلوی اول میرسد و پلان ساختمان کلیسا فرمی تقریبا ذوزنقهای شکل دارد. این مدرسه که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است در ابتدای خیابان صفوی قرار دارد.

این پارک در جنوب غربی مشهد و در انتهای خیابان کوهسنگی قرار گرفته است. این پارک جنگلی که در گذشته به نام میرطراز یا باغ وکیلآباد شناخته میشده، در سال ۱۳۴۸ شمسی توسط مالک آن، حسین آقای ملک، بهصورت رسمی وقف استفاده عموم و به شهرداری مشهد مجله خبری kojaseir واگذار شد. عکس: صبح مشهدپارک وکیلآباد از تفرجگاههای قدیمی و زیبای مشهد است که در جنوب غربی مشهد و انتهای بلوار وکیلآباد واقع شده است. عکس: مشهد روآرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی توسی در میان باغی مصفا به فاصله ۲۰ کیلومتری شمال شهر مشهد واقع شده است. نمای بیرونی بنا شامل عناصر تزئینی هخامنشی بهخصوص ستونها و سرستونها است و اشعاری که بر اضلاع چهارگانه بنا نگاشته شده از حکیم فردوسی و معرف اندیشه و شخصیت وی است. عکس: وبسایت Alikonlineكلیسای مسروپ قدس، تنها کلیسای مشهد توسط ارامنه ساکن در مشهد در میدان دهم دی بنا شده است. این بنای تاریخی در ابتدا آرامگاهی بوده که توسط امیر غیاث الدین بنا شده که در دورهای بعد به بنای کنونی مسجد تغییر کاربری داده است.