در دیدار مراجع تقلید و نماینده ولی فقیه در امور حج چه گذشت؟

نواب با اشاره به این‌که اعزام‌های حج با توجه به فیش‌هایی که مردم در اختیار دارند ممکن است بیش از ۱۰ سال به طول بینجامد، برنامه‌های مجموعه حج و زیارت را برای کاهش تعداد نیروها وعوامل اعزامی به سرزمین وحی در حوزه های مختلف بیان کرد.  

نماینده تام الاختیار آیت‌الله سیدعلی سیستانی همچنین بر حفظ شأن و جایگاه زائران ایرانی تاکید کرد.  

آیت‌الله سبحانی درادامه نظر به علاقمندی مردم برای تشرف به اماکن زیارتی، خواستار تلاش برای راه‌اندازی دوباره سفر عمره مفرده شد و گفت: امیدواریم مسؤولان به این خواسته مردم توجه کنند و افرادی که امکان تشرف به حج تمتع را ندارند حداقل بتوانند در سفر عمره حضور یابند.  

در این دیدارها، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت از نحوه برگزاری حج گذشته و اقدامات صورت گرفته برای اعزام زائران به سرزمین وحی در حج ۱۴۰۲ گزارش داد و برنامه‌ها و فعالیت‌های بعثه مقام معظم رهبری در حوزه‌های مختلف از جمله فرهنگی و اجرایی حج و آشنایی بیشتر زائران با آموزه‌ها و معارف حج را بیان کرد و مراجع عظام تقلید رهنمودها و توصیه‌هایی در این‌باره ارائه کردند.

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت نیز در این دیدار با اشاره به این‌که اقدامات و برنامه‌ریزی‌ها برای ثبت‌نام از زائران حج سال آینده درحال انجام است، اظهار کرد: اقدام شرکت‌های کشور میزبان (عربستان) درافزایش ۱۴۰۰ دلاری هزینه‌های حج نه تنها برای زائران ایرانی، بلکه زائران دیگر کشورها هم مشکل ایجاد کرده است.  

در دیدار مراجع تقلید و نماینده ولی فقیه در امور حج چه گذشت؟

آیت‌الله جوادی آملی هم در دیدارِ حجت‌الاسلام والمسلمین نواب، توسعه روابط با کشورهای منطقه را ضروری دانست و گفت: درچارچوب دیپلماسی کشور، باید روابط خود را با دیگر کشورها براساس معارف اهل بیت (ع) و اصولی که امیرالمومنین (ع) در نهج‌البلاغه برای ما ترسیم کرده است، طراحی و اجرا کنیم.

این مرجع تقلید بیان کرد: صدها هزار نفر سال‌های سال است که به امید تشرف به سرزمین وحی و زیارت خانه خدا ثبت‌نام کردند، اما با توجه به روند اعزام زائران و کاهش سهمیه از تشرف بازمانده‌اند.  

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، حجت‌الاسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب ـ نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ـ در سفر به قم به طور جداگانه با حضرات آیات عظام نوری همدانی، سبحانی، جوادی آملی و حجت‌الاسلام و المسلمین سیدجواد شهرستانی ـ نماینده آیت‌الله العظمی سیستانی در ایران ـ درباره حج آینده و هزینه‌های آن، مدیریت سهمیه حج، ازسرگیری عمره و وضعیت سفر سوریه گفت‌وگو کرد.  

نواب همچنین با اشاره به این‌که مردم بیش از ۵ میلیون سند سفر عمره در اختیار دارند و در نوبت هستند، تاکید کرد: آغاز عملیات اعزام زائران عمره مفرده تابع سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران است و ابتدا باید تحولی درروابط سیاسی با عربستان رخ دهد.  

در ادامه، نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با اشاره به این‌که عربستان با توجه به شرایط کرونا با حضور یک میلیون نفر از سراسر جهان در حج گذشته موافقت کرده بود، یادآور شد: این رقم حدود ۴۵ درصد شمار زائران سال‌های قبل بود.  

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت با یادآوری این‌که سال قبل، ۴۵ درصد از سهمیه ایران و سایر کشورها به حج مشرف شدند، گفت: هم‌اکنون حدود یک میلیون و یکصد هزار نفر فیش حج تمتع دراختیار دارند که ۳۸ هزار نفرشان بیشتر از ۸۵ سال سن دارند و امیدواریم بتوانند به سرزمین وحی اعزام شوند.  

در دیدار مراجع تقلید و نماینده ولی فقیه در امور حج چه گذشت؟

این مرجع تقلید افزود: دستورالعمل‌هایی که از نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه به ما به ارمغان رسیده است می‌تواند چراغ راه روشنی را درمسیر گسترش روابط و توسعه همکاری با دیگرکشورها ترسیم کند.  

حجت‌الاسلام والمسلمین شهرستانی، توسعه روابط و حسن همجواری با کشورهای منطقه به‌ویژه عربستان را موجب تقویت برنامه‌های حج عنوان کرد و گفت: می‌توان با رعایت اصول و مواضع  نظام، رابطه با سایر بلاد را گسترش داد.  

انتهای پیاممنبع

دراین دیدار، سرپرست حجاج ایرانی برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای اعزام بیش از ۸۰ هزار زائر به خانه خدا در حج آینده را برشمرد و درباره نحوه ثبت‌نام  گفت: در برخی کشورهای همسایه ثبت‌نام از علاقمندان به صورت سالانه انجام می‌شود و فقط زائرانِ هر سال مشخص می‌شوند.  

آیت‌الله سبحانی نیز در این دیدار خواستار استفاده از راه‌کارهای مناسب برای حضور تعداد بیشتری از زائران ایرانی در حج شد و گفت: با مدیریت صحیح و اتخاذ تدابیر مناسب برای کاهش تعداد نیروها و عوامل خدماتی اعزامی به سرزمین وحی اقدام شود تا زمینه اعزام زائران بیشتری که سال‌هاست چشم انتظار زیارت خانه خدا هستند، فراهم شود.  

در این دیدار، سرپرست حجاج ایرانی از تشکیل کمیته‌ای در بعثه مقام معظم رهبری برای بررسی مسائل مستحدثه خبر داد و گفت: در این کمیته نمایندگان مراجع عظام تقلید حضور دارند تا مسائل، سوالات و شبهات بررسی و پاسخ داده شود.  

نواب با مقایسه هزینه حج ایران با برخی کشورها، افزود: بیشترین وجوه صرف هزینه‌های اسکان، تغذیه و حمل‌ونقل در آن کشور می‌شود.  

این مرجع تقلید با اشاره به نحوه رفتارعربستان با جمهوری اسلامی ایران در دهه‌های گذشته، لزوم تدبیر و درایت در برخورد با دیگر کشورها را یادآور شد و مدیریت امور زائران خانه خدا در سال‌های اخیر را صحیح و کارآمد توصیف کرد.

در دیدار مراجع تقلید و نماینده ولی فقیه در امور حج چه گذشت؟

او با اشاره به درخواست ایران برای افزایش ۲۰ هزار نفر سهمیه بیشتر در حج آینده، بیان کرد:‌ امیدواریم با این خواسته موافقت شود.  

آیت‌الله جوادی آملی بیان کرد: قبله ما بلد امن و اساس آن کعبه است و این دعای حضرت ابراهیم (ع) بود که باید زبان و قلم خود را به مرحله اجابت برسانیم وبه آن  جامه عمل بپوشانیم.  

نواب درباره اقدامات صورت گرفته برای کاهش سرانه نیروهای اعزامی به حج ۱۴۰۲، اظهار کرد: در تلاش هستیم با کاهش نیروهای کارگزاری در بخش‌های مختلف اجرایی، فرهنگی و پزشکی بتوانیم تعداد زائران بیشتری را اعزام کنیم و این سرانه را کاهش دهیم.  

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت در دیدار با جمعی از مراجع عظام تقلید، ‌از انتظار حدود یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر در نوبت حج که ممکن است اعزام آن‌ها تا ۱۰ سال طول بکشد، ‌ سخن گفت و ازسرگیری دوباره عمره را تابع سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی ایران دانست. مراجع تقلید نیز در این دیدار با تاکید بر لزوم افزایش سهمیه حج ایران، توسعه روابط با کشورهای منطقه را ضروری دانستند.

 این مرجع تقلید احترام به دیگر مکاتب و ادیان و حسن برخورد با دیگران را مهمترین عامل در انتقال فرهنگ اهل بیت (ع) دانست و تاکید کرد: با اختلاف و تفرقه، ریشه  دوستی و محبت خشکانده می‌شود و نمی‌توان پیام وحدت‌بخش اسلام را به جهانیان عرضه کرد.  

آیت‌الله جوادی آملی همچنین بهره‌گیری از روحانیان فاضل، عالم و توانمند در کاروان‌های حج را ضروری دانست و گفت: روحانیان باید با ارتقاء آگاهی‌های خود بتوانند شبهاتی که در طول سفر حج به  وجود می‌آید با استدلال علمی و متقن پاسخ دهند.  

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدجواد شهرستانی ـ نماینده آیت‌الله سیستانی در ایران ـ در دیدار با نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت ضمن تبادل نظر درباره مسایل حوزه حج و زیارت خواستار، رایزنی و تلاش برای افزایش سهمیه زائران خانه خدا شد.

او درباره سفرهای زیارتی به سوریه، گفت: مجموعه حج و زیارت برای اعزام زائران بیشترآمادگی کامل دارد و عدم استقبال گسترده از این سفر به این دلیل است که جنگ به زیرساخت‌ها در سوریه صدمه جدی وارد کرده است و هنوز هم این زیرساخت‌ها به صورت کامل آماده نیست.    

آیت‌الله نوری همدانی در دیدارِ سرپرست حجاج ایرانی، خدمت در حوزه حج و زیارت را بسیار ارزشمند توصیف کرد و گفت: با مدیریت کارآمد و موفق تاکنون مسائل حج و برنامه‌های زائران به نحو شایسته و مطلوبی انجام شده است.  

در دیدار مراجع تقلید و نماینده ولی فقیه در امور حج چه گذشت؟

او بیان کرد: با وجود این افزایش قیمت، همچنان حج ایران یک از ارزانترین حج‌ها در بین سایرکشورها بشمار می‌رود.