در حرم سامراء عراق چه می‌گذرد؟

انتهای پیاممنبع

ستاد بازسازی عتبات عالیات از واگذاری عملیات اجرایی چهار طرح زیربنایی، خدماتی و رفاهی در حرم امامین عسکریین (ع) در شهر سامراء عراق به ایران خبر داد.

رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات سامراء افزود: براساس این تفاهم‌نامه، تولیت حرم سامراء، زمینی به مساحت ۶۵۰ مترمربع را برای احداث ۵۴ سرویس بهداشتی، ۱۸ چشمه حمام، ۵۵ روشویی و ۱۵ چشمه پاشویه در اختیار ستاد قرار داده است. در محل احداث این سرویس‌های بهداشتی، خدماتی مثل شست‌وشوی لباس و محلی برای خشک کردن لباس زائران نیز دیده شده است.

رضائی‌نسب همچنین به کمبود امکانات رفاهی و ضروری این حرم اشاره کرد و افزود: یکی از این معضلات رفاهی، نبود سرویس بهداشتی در مسیر و بین توقفگاه اتوبوس زائران (گاراژ) تا ورودی حرم است که برای رفع این کمبود، تفاهم‌نامه همکاری امضا شد.

همچنین سنگ‌های بدنه و کف رواق‌ها، گنبدخانه و اتاق‌های باب القبله تعویض شد و کتیبه‌های سنگی و ستون‌ها، و ۱۸ سنگ محرابی نیز جایگزین شد. بازسازی ایوان باب القبله حرم نیز از دیگر اقدامات صورت‌گرفته است. همچنین برای رفاه حال زائران و ایجاد امکانات بهداشتی و رفاهی، احداث مجموعه سرویس بهداشتی این حرم انجام شد.”

رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات سامراء گفت: این صحن ۳ هزار و ۵۰۰ مترمربع وسعت دارد و قرار است چایخانه‌ای شبیه به چایخانه حرم مطهر رضوی توسط خیران مشهدی در آن ساخته شود.

او ادامه داد: موضوع تفاهم‌نامه سوم، پروژه محوطه‌سازی و سنگ‌کاری قسمت جنوبی حرم امامین عسکریین (ع) مزین به نام صحن امامین جوادین (ع) با هدف آماده‌سازی محیط برای اسکان زائران است.

درباره این حرم و تاریخچه آن عنوان شده است: “حرم سامراء مزار امام حسن عسکری (ع) است که در کنار قبر پدرشان امام هادی (ع) و در حیاط منزل پدری در شهر سامراء به خاک سپرده شدند. در این سال‌ها اقدات مختلفی برای بازسازی این حرم که منزل پدری امام مهدی (عج) است، صورت گرفته است. این حرم پس از دو مرتبه بمب‌گذاری و تخریب، با همت شیعیان ایران، بازسازی شد. همچنین به همت ستاد توسعه و بازسازی عتبات در ایران، گنبد و ضریح جدید ساخته و نصب شد. روپوش مزار امامین عسکریین (ع) نیز با استفاده از هنر ایرانی توسط بانوان اصفهان تهیه شد.

او افزود: زمینی در نزدیکی حرم سامراء از سوی تولیت خریداری شده و به‌زودی در اختیار ستاد قرار می‌گیرد تا درمانگاهی به وسعت بیش از یکهزار مترمربع در دو طبقه و نیم شامل اورژانس، آزمایشگاه، داروخانه و بخش‌های درمانی احداث شود.

به گفته رضائی‌نسب، در قسمت بانوان نیز فضایی به عنوان اتاق «مادر و کودک» برای رفاه حال خانم‌هایی که با کودک شیرخوار برای زیارت مشرف شده‌اند ساخته خواهد شد.

رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات سامراء احداث درمانگاه را یکی از موضوعات این تفاهم‌نامه عنوان کرد و گفت: با توجه به نبود مرکز درمانی مناسب در نزدیکی حرم امامین عسکریین (ع) و نیاز ضروری به درمانگاه، خیرانی از سال‌ها قبل تبرعاتی برای این منظور نذر کرده بودند که تولیت حرم تصیم گرفت عملیات ساخت این مرکز درمانی را به ستاد عتبات عالیات واگذار کند.

به گزارش ایسنا، عباس رضائی‌نسب ـ رئیس ستاد توسعه و بازسازی عتبات سامراء ـ با اشاره به این‌که چهار تفاهم‌نامه همکاری با هدف ایجاد امکانات رفاهی و خدمات ضروری مورد نیاز زائران حرم امامین عسکرین (ع) در سامراء، بین رییس ستاد توسعه و بازسازی عتبات عالیات و مسؤولان عراقی امضا شد، گفت: اجرای این طرح‌ها به صورت مشارکتی خواهد بود. طرف عراقی هزینه‌های سنگین مربوط به تملک زمین، تامین زیربناها و … را متعهد شده است و ستاد توسعه و بازسازی عتبات مسؤولیت طراحی، عملیات اجرایی و خدمات فنی مهندسی را برعهده دارد.

او مرمت و بازسازی سردرهای ورودی باب الفرج و باب القبله حرم امامین عسکریین (ع) را موضوع چهارمین تفاهم‌نامه امضاشده اعلام کرد و افزود: کاشی‌کاری‌های نفیس و تاریخی این دو سردر طی سال‌ها، براثر عوامل جوی و رطوبت آسیب دیده است؛ لذا با همکاری گروهی از متخصصان دانشگاهی، مطالعاتی برای مرمت و بازسازی این آثار فاخر معماری ایرانی ـ اسلامی صورت گرفت و قرار است متخصصان ایرانی در گام اول کاشی‌کاری‌ها و نازک‌کاری‌ها را جمع‌آوری کرده و پس از اصلاح سازه، سفت‌کاری، نصب تاسیسات برقی و مکانیکی، کاشی‌های نفیس را مرمت و دوباره در محل خود نصب کنند.

ساخت صندوقچه‌های قبور حرم، احیا و ترمیم درهای تاریخی، رسمی‌بندی گره‌چینی و مقرنس‌کاری رواق‌های حرم، راه‌اندازی کارگاه شست‌وشوی پتو و فرش از دیگر اقدامات صورت‌گرفته است.